Únik z tajné služby: Rusko se chystalo obsadit japonské Kurilské ostrovy
NÁHRADNÍ VÁLKA
Rusko se před invazí na Ukrajinu, v létě 2021, připravovalo na lokální vojenský konflikt s Japonskem kvůli Kurilským ostrovům, ty jsou předmětem sporu od druhé světové války. Vyplývá to z emailové korespondence s jedním z údajných agentů ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), kterou přinesl web časopisu Newsweek. Nakonec měl ale být z neznámých důvodů o několik měsíců později vydán příkaz k invazi na Ukrajinu.
V srpnu 2021 se Rusko „zcela vážně připravovalo na lokální vojenský konflikt s Japonskem“, napsal podle Newsweeku agent ruské tajné služby v březnovém e-mailu ruskému aktivistovi Vladimiru Osečkinovi, který provozuje protikorupční webovou stránku Gulagu.net. Rusko se ale nakonec namísto toho rozhodlo 24. února 2022 napadnout Ukrajinu.
„Důvěra, že země vstoupí do fáze ostré konfrontace, nebo dokonce války, byla vysoká. Proč byla nakonec pro válku vybrána Ukrajina, na to by měli odpovědět jiní,“ měl podle webu napsat agent přezdívaný jako Vítr změn Osečkinovi, který byl tou dobou v exilu ve Francii, v jednom z prvních zveřejněných emailů. Záminkou pro vypuknutí války s Japonskem měly být strategické Kurilské ostrovy ležící mezi Kamčatkou a Japonskem. Ostrovy jsou sporným územím, které v roce 1945 anektoval tehdejší Sovětský svaz, ale přinejmenším jejich spodní část si nárokují Japonci. Oba státy kvůli vleklým sporům o jižní část souostroví stále neuzavřely od druhé světové války mír.
Přípravou na konflikt měla být podle zdroje i rozsáhlá propagandistická kampaň nápadně se podobající té, kterou vede Kreml proti Ukrajincům. Japonci podle něj měli být v médiích cíleně označováni za „fašisty“ a „nacisty“. Ze stejného důvodu měla například FSB údajně v srpnu 2021 odtajnit po více než půlstoletí „šokující informace“ o mučení Sovětů japonskými speciálními službami nebo výslech japonského generála Otoza Jamady. Propagandě měly nahrávat i komentáře ve státních médiích, které tvrdily, že se Japonci připravují na válku už od roku 1938 a tak dále.
Později byly zveřejněny i další emaily, které údajně dokazují mimo jiné i rozvrácenost ruského režimu. Uvnitř FSB má docházet k nepokojům kvůli odlišným názorům na „speciální operaci na Ukrajině“ a kroky prezidenta Vladimira Putina. Později se měl rozepsat také o možnosti případného použití jaderných zbraní (Více jsme psali zde).
Kurilské ostrovy mají pro Japonsko i Rusko strategický i symbolický význam. Spor se vede kolem čtyř z nich, jde o Iturup, Kunašir, Šikotan a Haboma. Japonsko se po druhé světové válce sice vzdalo nároku na Kurily, ale do dneška Japonci zastávají pohled, že sporné ostrovy nejsou geografickou součástí Kuril. Japonsko je jednou ze zemí, které se následně po invazi na Ukrajinu připojilo k západním sankcím proti Rusku, ačkoli v menší míře.