Zástupy Rusů rukují do války. Podle tajného dodatku jich má být až milion
PUTINOVA MOBILIZACE
Ruské ministerstvo obrany může mobilizovat až milion lidí. Umožňuje to tajný sedmý odstavec mobilizační vyhlášky, uvedl ruský opoziční list Novaja Gazeta s odvoláním na nejmenovaný zdroj z prezidentské administrativy. Ministr obrany Sergej Šojgu přitom ve středu uvedl, že se mobilizace bude týkat pouze 300 000 rezervistů. Videa na sociálních sítích ukazují davy – většinou z odlehlých koutů Ruska, které míří k odvodovým místům. Jak ukazují záběry, velký zájem válčit mají například Čečenci.
V den, kdy šéf Kreml Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, byl zveřejněn sken jeho výnosu. V dokumentu však není jasné, co se skrývá pod sedmým dodatkem, který má být určen pouze pro „administrativní užití“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že utajovaná položka se týká počtu záložníků, kteří mohou být k vojenské službě povoláni.
Novaya Gazeta reports that Putin‘s real plan is to call up one million Russians to fight in Ukraine, rather than the purported 300,000 figure. As per the classified seventh paragraph of the decree that simply states: „For official use.“ pic.twitter.com/XIPqGbmV1G
— Jack Losh (@jacklosh) September 22, 2022
Podle zdroje Novaja Gazety z Putinovy administrativy se nejdříve diskutovalo o tom, že celé znění dekretu zůstane skryté pro „úřední použití“. O to usilovali lidé z ministerstva obrany. Nakonec se rozhodlo o tom, že skryté informace se schovají pod sedmý bod, který se skutečně podle zdroje zabývá počtem lidí, kteří by měli být mobilizováni.
List Novaja Gazeta podotýká, že se pokusil kontaktovat výkonné orgány, které zpravidla dostávají plné znění prezidentských dekretů včetně těch, které jsou klasifikovány pouze por „úřední použití“. Podle zdrojů z více ministerstev nedostali plné znění vyhlášky a ani přes systém správy dokumentu jej nemohli vidět, uvedl list s tím, že sedmý dodatek byl skrytý pod štítkem. Dodává, že klasifikace pro „úřední použití“ je první úrovní kategorizovaných dokumentů podle ruských právních předpisů.
Davy u odvodů
Moskva již dříve uvedla, že v rámci částečné mobilizace bude povoláno 300 000 rezervistů, především lidí s vojenskými zkušenostmi. Nebude se týkat například studentů nebo branců, podle šéfa branného výboru v parlamentu Andreje Kartapolova se týká především vojáků v záloze a poddůstojníků do věku 35 let a také nižších důstojníků v záloze do věku 45 let.
Another mobilization scene pic.twitter.com/f2NAkLA5qR
— The Human Fund 🇷🇺🇷🇺🇷🇺📶pct (@TheHumanFund5) September 22, 2022
Videa, která se šíří na sociálních sítích ukazují davy či fronty Rusů, kteří kvůli mobilizační vyhlášky míří k odvodovým místům, nebo dokonce už odjíždějí k posádkám. Mezi prvními, kteří dostali povoláni do vojenské služby, byly zejména etnické menšiny v Rusku, například v sibiřském Jakutsku nebo v Čečensku.
#Russia 🇷🇺: conscripts in #Magadan (Russia‘s far east) are being herded onto a plane and send to the west as part of the nationwide mobilization. pic.twitter.com/xXHW9SLXmi
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) September 22, 2022
Video z Magadanu, který se nachází na Dálném východě ukazuje dlouhou frontu, která nastupuje do vojenského transportního letounu Antonov An-12
Mobilization in Chechnya todayhttps://t.co/HwtYKuzRjd pic.twitter.com/pxDEOQLb5l
— Harold Chambers (@chambersharold8) September 22, 2022
Podle listu Novaja Gazeta od vyhlášení mobilizace nejméně čtyři ruské regiony podepsaly zákaz občanům, na které se vztahuje vojenská povinnost, opustit města.
Šojgu tvrdí, že Moskva povolá do služby přibližně jedno procento ze svých zdrojů. „Máme obrovské mobilizační zdroje těch, kteří sloužili, mají bojové zkušenosti, vojenskou specializaci. Máme jich téměř 25 milionů,“ prohlásil ministr podle agentury TASS. Podle Reuters nebo BBC má ale Rusko k dispozici pouze dva miliony rezervistů, Ukrajina jich má asi 900 000.
Protesty a úprky ze země
Po středečním vyhlášení částečné mobilizace se mnoho Rusů vydalo do ulic nebo rovnou ze země. Letecké společnosti zaznamenaly velké množství jednosměrných letenek z Ruska, které byly brzy vyprodané a jejich cena se během několika minut výrazně zvýšila. Například z Moskvy do Istanbulu nebo Dubaje cena postupně dosáhla až 9 200 eur (přes 227 tisíc korun) za jednosměrný let v ekonomické třídě.
#Breaking: just in – The traffic jam at the border with #Russia/#Finland has pilled up to 35KM and is rising by the hour, it is the only border who is still open for Russian civilians with shengen visas, after #Putin announced he will send 300.000 new troops to #Ukraine. pic.twitter.com/EOJ1346qDO
— Sotiri Dimpinoudis (@sotiridi) September 21, 2022
Kromě letenek měly problémy také ruské železniční společnosti, jejichž stránky podle agentury AP zkolabovaly, protože příliš mnoho lidí zjišťovalo, jak se dostat ze země. Sociální sítě v ruštině se rozrostly o rady, jak se vyhnout mobilizaci nebo opustit zemi, a to všemi směry. Na sociálních sítích se objevily záběry z hranic například s Gruzií, Mongolskem nebo Finskem, na nichž jsou vidět dlouhé fronty aut, lidé se totiž snaží opustit zemi co nejrychleji. Psali jsme o tom například zde.
In #Moscow, riot police carried away an unconscious young woman. pic.twitter.com/fAn0kljkoZ
— NEXTA (@nexta_tv) September 21, 2022
Lidé se také vydali do ulic, aby proti mobilizaci protestovali. V Moskvě do ulic vyšel velký dav demonstrantů, který provolával hesla proti válce. Některé protestní akce rozehnala policie. Obyvatelé měst na Sibiři a Dálném východě se shromáždili na náměstích, často neměli žádné transparenty s hesly, protože se obávali policejních zásahů, informovala stanice Nastojaščeje vremja na svém webu. Jiní demonstrující podle fotografií na sociálních sítích nesli plakáty s hesly jako „ne válce, ne mobilizaci“, „mír světu“ nebo „obejmi mě, jestli se taky bojíš“. Jak uvádí OVD-Info, policisté zadrželi nejméně 1386 lidí.