Opět ohledy na cítění muslimů? Švýcaři vymazali kříž z kostelíka na poutním místě

cenzura křesťanství

Opět ohledy na cítění muslimů? Švýcaři vymazali kříž z kostelíka na poutním místěNOVÉ
kostelík nad Luganským jezerem s křížem Foto:

Foto: Lugano Tourismus

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Další doklad postupné islamizace starého kontinentu? Z oficiální reklamní fotografie místní turistické organizace ve švýcarském Luganu zmizel kříž na kostele stojícím na proslulém vrchu nad tamním jezerem. A jako by toho nebylo málo, kdosi přemaloval i batoh turistky, která na snímku stojí. Té naopak křížek  přibyl. A sice malý bílý na červeném podkladě – tedy švýcarská vlajka.

Retuší na snímku (viz přiložené fotografie s křížem a bez kříže) si všiml jeden Švýcar, který byl jako turista přímo na místě, konkrétně na hoře Monte San Salvatore (912 m n.m.; pojmenována podle svatého Spasitele), kde se původní fotografie pořizovala. „Obrázek zmanipulovali. Chybí kříž na malém kostele na hoře,“ říká rozhořčeně Alfred Ackermann. Dle jeho názoru jde zřejmě o ohledy na turisty jiného náboženského vyznání. Švýcar nicméně míní, že je „chybou popírat křesťanské tradice“. A dodává: „Představte si, že by někde vyretušovali půlměsíc nebo Davidovu hvězdu. Nasledoval by ohromný křik.“

Hora Monte San Salvatore v kantonu Ticino je známým poutním místem alpské republiky. Z vrcholu je grandiózní pohled na Luganské jezero, které leží zčásti v sousední Itálii.

Zmanipulování fotografie potvrdily i rešerše švýcarského serveru 20 Minuten. Server si navíc všiml, že možná jako náhradu za vymazaný kříž na kostele jeden kříž, či spíše křížek, na snímku přibyl. A sice v podobě švýcarské vlajky na batohu turistiky, která se na fotografii dívá přes kostel do údolí s jezerem. Originální ženin ruksak neměl žádný motiv.

Snímek bez kříže na kostele publikovala mezi jinými místní turistická organizace Lugano Tourismus. Na otázku serveru 20 Minuten, proč má fotografii s kostelem bez kříže na Monte San Salvatore ve své obrazové dokumentaci, luganská turistická organizace neodpověděla. Fotografie je podle ní už staršího data a nyní byla v rámci aktualizace odstraněna. Snímek bez kříže použila už před dvěma lety nedopatřením ke své reklamě lanovka vedoucí na Monte San Salvatore. Poté se za to omluvila listu Corrietre del Ticino. Ani provozovatelé lanovky prý nevědí, kdo snímek zmanipuloval.

Kauza vyretušovaného křesťanského kříže na kostele nad Luganským jezerem není zdaleka první svého druhu. Křesťanské symboly jsou obětmi cenzury opakovaně. Větší mediální pozornost vzbudily v nedávné době třeba vymazané kříže z kostelů na řeckém ostrově Santorini na letácích produktu, který nabízel řetězec Lidl. K čerstvým příkladům cenzorů „křesťanství“ se zařadila i turecká televize TV8, jež koncem letošního července vymazala na Instagramu křížek, který měla na krku zpěvačka Selena Gomezová. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Lidl ustupuje a po kritice změní kontroverzní „řecké“ obaly

„Naším cílem není popírat historickou realitu.“ Český Lidl se distancuje od německé centrály

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články