Prezident hodnotil vládu: Fiala dělá svoji práci dobře, STAN je hnutí skandálů

HODNOCENÍ MIISTRŮ

Prezident hodnotil vládu: Fiala dělá svoji práci dobře, STAN je hnutí skandálů
Prezident Miloš Zeman Foto: Kancelář prezidenta republiky
1
Domov

Ne všichni ministři odvádí svou práci dobře, myslí si prezident Miloš Zeman, který v rozhovoru pro televizi Prima zkritizoval část vlády. Pustil se do hnutí STAN, kterému vyčetl, že „v tak krátké době šest skandálů za sebou jiná strana neměla“. Šéfa hnutí Víta Rakušana kritizoval za to, že je špatným předsedou, pochválil ho ale, že jako ministr vnitra zvládl migrační krizi dobře.

Hlava státu podotkla, že mezi Starosty kromě Rakušana nevidí žádnou další významnou osobnost. „Když to řeknu trochu cynicky a přehnaně, jeho (hnutí STAN – pozn. red.) jediným programovým bodem, minimálně hlavním, je to, čemu se učeně říkalo rozpočtové určení daní a čemu se neučeně říká penězovody. To znamená, že toto hnutí logicky především zajímalo, jak ubrat peníze z centrální pokladny a přenést ji na komunální úroveň,“ prohlásil Zeman s tím, že to „možná trochu souvisí s těmi korupčními skandály pana Hlubučka“.

Řeč proto přišla i na bývalého ministra školství, kterého se kauza rovněž dotkla, a který kvůli ní na svůj post rezignoval. Starostové na jeho místo dosadili poslance a vysokoškolského pedagoga Vladimíra Balaše. Dále zmínil, že Zeman ale zvažoval Balaše nejmenovat, vadí mu totiž jeho minulost. Při jmenování mu vyčetl, že coby děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity pomohl k přijetí exministru vnitra Janu Rumlovi snížením potřebné hranice získaných bodů. Zeman také zkritizoval Balašovu roli v kauze kolem Investiční a poštovní banky.

„Samozřejmě, že když pan Rakušan navrhl pana Balaše, a já jsem ho při přijímacím rozhovoru takříkajíc zkritizoval, tak lidsky pochopím, že se naštval,“ řekl Zeman. Rakušan totiž na sociálních sítích reagoval tím, že prezidenta označil za důchodce, neboť mu za několik měsíců končí jeho druhý prezidentský mandát. „Ať se pan Rakušan naštvává, jak chce, dosadil ministra školství s těmito dvěma velmi černými puntíky a mně by měl naopak poděkovat, že jsem ho nakonec se skřípěním zubů přece jen jmenoval,“ reagoval Zeman.

Prezident zkritizoval i Piráty, které označil ve vládě za zbytečné. „Já si myslím, že Piráti se čtyřmi poslanci jsou zbyteční, ale to je pravomoc předsedy vlády. Petr Fiala to dělá dobře, ale netvrdím, že to dělají dobře všichni ministři,“ řekl Zeman.

Dlouhodobě kritizuje šéfa české diplomacie Jana Lipavského (Piráti), a to i za to, že se Česko nepřipojilo k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli. Zeman prohlásil, že až do Česka dorazí izraelský prezident Jicchak Herzog, tak se mu za Lipavského osobně omluví.

Kromě Fialy a částečně i Rakušana pochválil ve vládě ministra spravedlnosti Pavla Blažka a šéfku resortu obrany Janu Černochovou. (oba ODS). Poznamenal, že této dvojici svojí pochvalou dává „polibek smrti“.