Režisér Filip Renč chtěl zatraktivnit scénář, ČT teď zaplatí přes milion pokuty

ČESKÁ TELEVIZE

Režisér Filip Renč chtěl zatraktivnit scénář, ČT teď zaplatí přes milion pokutyNOVÉ
Režisér Filip Renč Foto:

FOTO: ČTK

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česká televize musí zaplatit milionové odškodné a uhradit soudní výlohy brněnskému výrobci armádních svítilen či zaměřovačů Armypol. Režisér Filip Renč se totiž rozhodl „opepřit“ scénář filmu Krutá nevěra a jednu z figurujících firem přejmenoval, změnil její obor podnikání a spojil ji s korupcí v armádních zakázkách včetně kauzy Pandur. Neověřil si však, jestli firma skutečně existuje. O soudním rozhodnutí informoval server Aktualne.cz

Trest, proti němuž se v minulém roce Česká televize odvolala, nyní potvrdil Vrchní soud v Praze. Televize zaplatí milion korun a dalších zhruba 200 tisíc za soudní výlohy. „Je to blbá shoda okolností. Ten název jsem vymyslel, aby to evokovalo armádu a třeba Omnipol. Šlo mi o zvuk toho jména, je náhoda, že z toho má televize problémy,“ řekl Filip Renč serveru s tím, že si to podle něj měla ohlídat sama televize, protože on je umělec. „Když někomu vymyslím jméno, tak při schvalovacích procesech musí někdo říct: Takto se to jmenovat nemůže. To režisér neuhlídá,“ dodal Renč. Česká televize se k věci nechce vyjádřit, dokud nedostane rozsudek, uvedla pro server mluvčí Karolína Blinková.

Film, k němuž napsal scénář publicista Josef Klíma, byl součástí třídílné minisérie Vetřelci a lovci. Filip Renč chtěl však scénář zatraktivnit, proto se rozhodl původní firmu, která měla podle původního námětu vyrábět bezpečnostní kamery, změnit na firmu obchodující se zbraněmi, jež je zapletena do kauz s pandury i jiných korupčních armádních zakázek a změnit její název na Armypol. 

Na Českou televizi podal žalobu sám majitel Armypolu Rostislav Moudrý. „Třeba když jsem byl na zbrojním veletrhu IDET na rautu pro významné hosty a vystavovatele, tak mi říkali: Já jsem slyšel, že pandury měl na starosti Dalík. Takže vy jste v tom jeli taky?“ řekl podle serveru před soudem Moudrý.

V neprospěch České televize byla i skutečnost, že byl film prezentován jako příběh na základě skutečných událostí. „Filmová společnost i žalobce mají stejný předmět podnikání. Prvoinstanční soud tedy dospěl ke správnému závěru, že k neoprávněnému zásahu do pověsti žalobce došlo,“ řekl předseda senátu Vrchního soudu v Praze Jiří Čurda.

Televize přestala snímek vysílat a nakonec ho upravila. Firmu přejmenovala a snímek předabovala. Podle mluvčí České televize bylo předěláno i několik scén, kde bylo velkým písmem vidět jméno firmy spolu s filmovým logem. K zaplacení pokuty se zatím nevyjádřila.


Čtěte dále: Budoucnost dezinformací děsí i experty. „Deepfake“ nerozeznáte od reality

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články