Kladivo na separatisty. Prokuratura žádá pro katalánské politiky za vzpouru až 25 let

nezávislost Katalánska

Kladivo na separatisty. Prokuratura žádá pro katalánské politiky za vzpouru až 25 letNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Španělská prokuratura obžalovala bývalé vedení Katalánska ze vzpoury a žádá pro ně vysoké tresty, nejvyšší trest vězení (25 let) navrhuje pro bývalého katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase. Téměř dvě desítky politiků prokuratura obžalovala kvůli jejich snahám o nezávislost Katalánska. Spis nezahrnuje obžalobu uprchlých politiků, tedy ani regionálního expremiéra Carlese Puigdemonta, jejichž kauza bude řešena odděleně, informovala španělská média. Před věznicí Lledoners, kde jsou ve vazbě separatističtí katalánští politici, se v pátek večer na protest sešly stovky lidí.

Obžalobu vzápětí kritizovali separatisté. "V tomhle procesu se nesoudí lidi, ale myšlenky," komentoval obžalobu předseda regionálního parlamentu Roger Torrent, podle něhož uspořádání referenda nemůže být považováno za zločin. Podle katalánského premiéra Quima Torry španělská vláda propásla "zlatou příležitost" přenést katalánský problém ze soudní síně do politiky, kam patří. Server El Diario napsal, že separatistické strany už ve čtvrtek daly najevo, že v případě obžaloby ze vzpoury nepodpoří španělskou vládní stranu při hlasování o španělském rozpočtu.

Torra na dnešním nenásilném protestu proti krokům španělské prokuratury uvedl, že katalánští separatisté budou pokračovat v dialogu se španělskou vládou, ale "nikdy nepodpoří (vládní) rozpočet". Menšinová vláda socialisty Pedra Sáncheze se bez 17 hlasů katalánských separatistů neobejde. "Půjdeme dál, protože není možné zavřít do vězení demokratickou vůli lidu. Naše přesvědčení a ideály jsou dnes silnější než kdy předtím," stálo v jednom z dopisů uvězněných, které se na shromáždění předčítaly.

Katalánští politici, z nichž devět jich je ve vazbě, někteří už více než rok, jsou obviněni kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska, které uspořádala tamní vláda loni 1. října i přes zakazující verdikty ústavního soudu, a rovněž kvůli rezoluci o nezávislosti Katalánska, kterou přijal loni 27. října regionální parlament.

Nejvyšší trest v procesu, který by měl začít asi v lednu, žádá prokuratura za vzpouru a zpronevěru peněz (na referendum) pro Junquerase. Ten byl katalánským vicepremiérem a ministrem hospodářství od ledna 2016 do loňského října. Tehdy bývalá španělská vláda se souhlasem horní komory španělského parlamentu katalánskou vládu sesadila, rozpustila tamní parlament a dočasně převzala přímou správu regionu. Ta skončila letos v červnu s novou katalánskou vládou, která je rovněž složena ze separatistů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Manifest za svobodu katalánským politikům. V Barceloně se sešly tisíce lidí

Barcelona si bouřlivě připomněla rok od referenda. Bylo zraněno 32 policistů

Druhý nejvyšší trest 17 vězení, rovněž za vzpouru, žádá prokuratura pro bývalou předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellovou a také pro Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta, dva aktivisty, kteří jsou ve vazbě od poloviny loňského září. Šestnáct let vězení požaduje prokuratura za vzpouru pro katalánské exministry Jordiho Turulla, Raüla Romevu, Joaquima Forna, Dolors Bassaovou a Josepa Rulla.

Dnes bylo také oznámeno, že prokuratura žádá 11 let vězení za vzpouru pro bývalého nejvyššího velitele katalánské policie Josepa Lluíse Trapera.

Španělské trestní právo rozlišuje dva stupně vzpoury - nynější vedení bylo obviněno z vyššího stupně (rebelión), u něhož právní řád zmiňuje použití násilí. Za tento trestný čin, za nějž v případě použití zbraní hrozí až 30 let vězení, byli naposledy odsouzeni vojáci, kteří se v únoru 1981 neúspěšně pokusili o převrat a kteří při tom ve španělském parlamentu zadrželi poslance jako rukojmí.

Španělská vláda prostřednictvím ministerstva spravedlnosti navrhla obžalovat katalánské politiky jen z nižšího stupně vzpoury (sedición) a ze zpronevěry a žádá nižší tresty, například pro Junquerase 12 let. Trestný čin sedición španělský právní řád kvalifikuje jako "veřejné a bouřlivé" vyzývání k tomu, aby se nedodržovaly zákony či soudních rozhodnutí, ale bez použití násilí.

Nynější obžaloba se netýká politiků, včetně katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, kteří před španělskou justicí utekli do ciziny. Jejich kauze je řešena odděleně. Podle agentury EFE Nejvyšší soud případ uprchlých politiků prozatím zmrazil poté, co v červenci zrušil eurozatykače na ně a ponechal jen národní zatykače. K tomuto kroku přistoupil soud proto, že německý soud umožnil Puigdemonta vydat do Španělska jen za zpronevěru, ale nikoli za vzpouru.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články