V Namibii drtivě vyhrál volby Adolf Hitler. Podmanění světa neplánuju, uklidňuje veřejnost
KURIÓZNÍ PŘÍPAD
V namibijském regionu Oshana vyhrál volby Adolf Hitler Uunona. Kandidát vládnoucí strany SWAPO získal drtivých 85 % hlasů. Kromě jména ale s nacistickým vůdcem nemá nic společného, naopak uklidňuje veřejnost, že nemá v plánu podmanit si svět a s ideologií opravdového Adolfa Hitlera rozhodně nesouzní, řekl pro německý Bild. Bývalá německá kolonie v Africe měla s evropskou velmocí komplikované a třaskavé vztahy, které mnohokrát vyústily v rebelii s desítkami tisíc mrtvých
Kuriózní případ přes noc obletěl sociální sítě. Adolf Hitler Uunona se po sečtení výsledků voleb v regionu Oshana mohl pochlubit drtivým vítězstvím a křeslem v krajské radě. Celkem kandidát vládnoucí strany SWAPO získal 1196 hlasů, zatímco pro jeho volebního oponenta volilo pouhých 213 lidí.
Je si vědom, že jeho jméno může u některých vyvolat rozpaky, uklidňuje nicméně veřejnost, že rozhodně nemá podobné choutky jako někdejší vůdce nacistického Německa ani nesympatizuje s nacistickou ideologií. Světovou nadvládu tedy Hitler neplánuje, jen chce pomáhat s regionální politikou, řekl německému deníku Bild. „A ani neplánuju ovládnout Oshanu,“ dodal pro jistotu.
„Otec mě pojmenoval po tom muži. Nejspíše mu nedošlo, co je Adolf Hitler zač,“ vysvětlil Hitler. „A jako dítěti mi jméno přišlo naprosto normální. Až jako teenager jsem pochopil, že ten muž chtěl podmanit celý svět,“ doplnil. Pokud to jde, většinou vystupuje jako Adolf Uunona, na oficiální změnu jména je ale podle něj už pozdě.
Namibie patřila k jedné z několika německých kolonií v Africe. Pod nadvládou evropské mocnosti se dostala v 1884, proto lze na mnoha místech po celé zemi najít pozůstatky po německé přítomnosti. Mnoho ulic, míst i lidí má německé jméno, dodnes v zemi žije německy mluvící menšina.
Vztahy mezi původním obyvatelstvem a německými kolonizátory ale nebyly nejvřelejší. Docházelo k sérii nepokojů a povstání, ty největší proběhly v letech 1904 a 1908. Jejich krvavé potlačení si vyžádalo životy přes 70 tisíců místních obyvatel. O kolonii Německo přišlo po své porážce v první světové válce. Představitelé německé vlády během loňské návštěvy Namibie popsali masakr během jejich koloniální éry za genocidu, které hluboce litují. V souvislosti s tím se také dlouhodobě mluví o reparacích ze strany Německa.