ANO, KSČM a SPD podržely Okamuru ve vedení Sněmovny

Okamurovy výroky

ANO, KSČM a SPD podržely Okamuru ve vedení SněmovnyAKTUALIZOVÁNO
Miroslav Kalousek pustil sněmovně Okamurův vzkaz z Facebooku zaměřený proti Romům. Foto:

Printscreen ČT

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Sněmovna jednala o odvolání Tomia Okamury z vedení Sněmovny, ale předkladatelé s návrhem neuspěli. Poslanci ANO, KSČM a SPD hlasování zabránili. Největší ohlas vzbudilo vystoupení Miroslava Kalouska, který při řeči u mikrofonu pustil z tabletu facebookové video Tomia Okamury, ten v něm kritizuje strmý růst romské populace, což označuje za největší bezpečnostní riziko České republiky. „Nechci vědět, jak přemýšlíte o eliminaci tohoto bezpečnostního rizika,“ reagoval Kalousek.

Iniciátory návrhu na odvolání Okamury z pozice místopředsedy sněmovny jsou lidovci, vadí jim jeho výroky o koncentračním táboře v Letech.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

15:35 Poslanci nezařadili bod odvolání Tomia Okamury na program hlasování Sněmovny

Zbyněk Stanjura sice nejprve zpochybnil hlasování, ale ani ve druhém kole nebyl bod na program schůze zařazen.

15:25 Pavel Bělobrádek kritizoval SPD za zneužívání vlastenectví

„Že vám není hanba zaštiťovat se vlastenectvím,“ řekl na adresu SPD předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

15:10 Miroslav Kalousek pustil protiromské video Tomia Okamury

Miroslav Kalousek na plénu pustil za tabletu facebookové video Tomia Okamury, ten v něm kritizuje strmý růst romské populace, což označuje za největší bezpečnostní riziko České republiky. „Nechci vědět, jak přemýšlíte o eliminaci tohoto bezpečnostního rizika,“ reagoval Kalousek. Rozhodnutí podle Kalouska závisí na hnutí ANO.

15:00 Radim Fiala: utrpení se stává politickým nástrojem

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala pronesl, že je jejich hnutí vlastenecké. Český národ byl podle něj ve stejné pozici konečného řešení, jako další národnostní skupiny, jen byl na seznamu dál než Romové. „My nebudeme vyčleňovat oběti. Jde o politickou hru, jejíž cílem je přilepit na SPD nálepku fašistického hnutí,“ řekl. Tábor Lety nebyl podle něj nejdůležitější místem lidského utrpení za války, důležitější místa se však podle něj neocitly v zájmu Sorosových neziskových organizací. Fiala dále upozorňoval, že vedení KDU-ČSL pravidelně jezdí na srazy sudetoněmeckého landsmanšaftu.

14:50 Jan Chvojka připomněl smutné výročí romského transportu

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka připomněl, že na dnešní den připadá 75leté výročí prvního transportu brněnských Romů do Osvětimi. Chvojka pronesl, že válku přežila jen desetina české romské populace. Šlo tedy o jednu z největších genocid na našem území. Debata o tom, jaký tam byl plot, je podle něj bizarní a odpuzující. Pan Okamura by se měl podle Chvojky omluvit. Dále prezentoval názor ČSSD, že takovýto člověk by neměl sedět ve vedení Sněmovny.

14:40 Bartošek zdůvodňuje důvody pro odvolání Okamury

Bartošek vysvětluje, proč podal návrh na odvolání Tomia Okamury z vedení Sněmovny. Vyčítá mu popírání a znevažování romského holokaustu. „Budovat národní identitu na základě zfalšované historie, je cesta do pekla,“ řekl. Bartošek dále dodal, že pokud Okamuru Sněmovna neodvolá, ukáže tak světu, že v naší zemi pravda nic neznamená.

14:35 Místopředseda Vojtěch Pikal předložil petici občanů vyzývající k odvolání Okamury

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal prezentoval petici občanů, která vyzývá poslance k odvolání Tomia Okamury z vedení Sněmovny a Miloslava Roznera z mandátového a imunitního výboru.

14:30 Začala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny

Poslance dnes zaměstná návrh na odvolání předsedy hnutí SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny.

14:00 Podpisy ke svolání poslanců Jan Bartošek (KDU-ČSL)

Čtyřicet podpisů poslanců nutných ke svolání mimořádné schůze dodal předseda klubu lidoveckých poslanců Jan Bartošek. Tomu nevadí jen Okamurovy kontroverzní výroky, ale i vyjádření některých jeho stranických kolegů.

13:30 Pokus číslo jedna poslanci ANO, SPD a KSČM zablokovali

Lidovci se pokusili zařadit bod o odvolávání Okamury z postu místopředsedy sněmovny už minulý týden. Sehnali pod návrh na zařazení bodu 86 podpisů poslanců

Pro schválení programu schůze, která by o odvolání Tomia Okamury jednala, hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze jen 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Návrh tedy neuspěl. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO.

Opoziční politici kritizují, že poslanci ANO, SPD a KSČM nepřipustili diskusi o odvolání předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury z funkce místopředsedy Sněmovny kvůli jeho výrokům.

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hlasování ANO označil za hanbu, podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska svým dnešním postojem ANO podpořilo extremismus a nesnášenlivost. Místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že Sněmovna zažívá legitimizaci překrucování historie, předseda lidovců Pavel Bělobrádek kritizoval, že nevystoupil Okamura ani žádný člen vlády.

Okamura ve středu večer kritizoval, že se mimořádnou schůzí zdržoval chod Sněmovny. STAN či lidovci podle něj chod dolní komory paralyzovali. „Byly tady obstrukce, hádky, já jsem se do nich nezapojil,“ řekl novinářům. Zástupci ostatních stran se podle něj několik hodin hádali. Dodal, že jemu i voličům SPD se v minulém volebním období také nelíbilo, když byli místopředsedy Sněmovny předseda STAN Petr Gazdík či lidovec Jan Bartošek, ale nenapadlo ho to napadat podobným způsobem, i když se za ně „bytostně styděl“.

Aktivní zejména lidovci

Čtyřicet podpisů poslanců nutných ke svolání mimořádné schůze dodal předseda klubu lidoveckých poslanců Jan Bartošek. Tomu nevadí jen Okamurovy kontroverzní výroky, ale i vyjádření některých jeho stranických kolegů.

„Nejedná se pouze o slova pana Okamury, ale o SPD. Strana se vyjadřuje způsobem, který znevažuje smrt a utrpení lidí v druhé světové válce v průběhu holocaustu. Strana reprezentující tyto názory má zástupce ve vysoké ústavní funkci, v níž zastupuje ČR. Představme si situaci, kdy by Okamura reprezentoval ČR při jednání se státem Izrael. To je pro mě nepřijatelné,“ uvedl Jan Bartošek pro deník Echo24.

Hlasovací koalice ANO (vyjma pěti poslanců), SPD a komunistů již minulý týden projednat Okamurovo odvolání neumožnila. Zbylé strany mohly doufat, zda jednotou hlasovací koalice nezamávala „kauza Ondráček.“

Premiér v demisi a předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš se proti komunistickému poslanci Ondráčkovi v čele komise pro GIBS, z níž v pondělí Ondráček po řadě demonstrací rezignoval, vymezil už o víkendu. Podle SPD nebyl Ondráček v čele komise pro GIBS kandidátem, splňujícím kritéria SPD. Komunisté tak zůstali v obraně svého poslance sami.

Podpora vlády ze strany KSČM je tudíž podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nyní na vážkách. „Rozhodnutí, jestli i při případné programové shodě na většině bodů se rozhodneme pro toleranci vlády, je teď velmi na vážkách. A to ne z důvodů programových, ale z důvodu důvěryhodnosti partnera,“ uvedl na adresu hnutí ANO. Pro komunisty má podle něj samotné jednání s ANO složité politické konotace.

Pokus číslo jedna poslanci ANO, SPD a KSČM zablokovali

Lidovci se pokusili zařadit bod o odvolávání Okamury z postu místopředsedy sněmovny už minulý týden. Sehnali pod návrh na zařazení bodu 86 podpisů poslanců. Při samotném hlasování o zařazení bodu na program ale zvedlo ruku příliš málo poslanců a proti hlasovali s výjimkou pěti všichni přítomní poslanci hnutí ANO, celé SPD a několik komunistických poslanců. Proto se lidovci nyní uchýlili k mimořádné schůzi. Ta se ale nemusí uskutečnit v případě, že sněmovna neschválí program. Přesto se ale otevře prostor pro debatu, byť omezený.

„Jsem přesvědčen, že tento bod musí být diskutován na plénu Poslanecké sněmovny. Důležité je, aby i poslanci ANO řekli, zda jsou pro ně akceptovatelné výroky představitelů SPD. Zda je pro ně akceptovatelné, když je bude v mezinárodní politice reprezentovat Tomio Okamura. Není možné to přejít mlčením,“ řekl Bartošek.

Místopředsedou sněmovny Okamuru zvolilo loni v listopadu 102 poslanců, kteří pro něj zvedli ruku v tajné volbě.

Okamura pobouřil část veřejnosti svými výroky o někdejším koncentračním táboře v Letech. Předseda SPD v lednu uvedl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Minulý týden se omluvil i na klubu hnutí ANO, které později hlasovalo na jeho podporu.

Okamura považuje iniciativu KDU-ČSL za politickou hru

SPD pokusy o odvolání svého předsedy kritizuje a považuje za politickou hru. „Předsednictvo SPD považuje další pokus o odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny za pokračování politické hry směřující k popření výsledku voleb. KDU-ČSL, TOP 09, STAN a některé další strany zneužívají utrpení lidí z nacistické doby k pokrytecké politice, ve které jim jde pouze o moc, obhajobu politických zájmů a příjmů z toho plynoucích,“ uvedla mluvčí SPD Michaela Dolenská.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: O odvolání Okamury poslanci hlasovat nebudou

Okamura se před poslanci ANO omluvil za výroky o Letech

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články