I na kancelářské židli může být pěkně horko, když ji navštíví virus
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Péče o firemní data není právě jednoduchá. A to ani pro experty, jak napovídají nedávné události, kdy byly prostřednictvím útoků hackerů zablokovány mnohé důležité provozy – například weby nemocnic nebo škol.
Smutnou pravdou však zůstává, že většinu útočníků si do počítače pozveme sami. Za třetinou průniků stojí phishing, alias škodlivé emaily. A jak je poznat?
Co je to vlastně phishing?
E-maily, v nichž vás cizí subjekty žádají o potvrzení účtu některé on-line služby, nejspíš důvěrně znáte. Řada z nich zamíří do SPAMu i bez našeho přičinění, ovšem někdy nevědomky na škodlivý kód přesto klikneme.
E-maily psané prapodivnou češtinou nebo přicházející z podezřelých adres lze odhalit vcelku snadno. Někdy je však takhle strategie sociálního inženýrství sofistikovanější. Zvláště, jde-li o cíleně zaměřené útoky, napsané na míru přímo vám.
Zatímco na běžného majitele e-mailu to útočníci často zkouší přes nejrůznější slevové kódy, pro útok na firmy si vybírají zfalšované e-mailové adresy či jména skutečných zaměstnanců. Leckdy jsou schopni „okopírovat“ i styl komunikace a další detaily, které neproškoleného zaměstnance ukolébají ke klidu.
Pak už je hračkou podstrčit link na falešné přihlašovací stránky do běžně používaných on-line nástrojů nebo firemních systémů. Po přihlášení útočníci zkonfiskují data a mají vyhráno.
Braňte se už v první linii
Nespoléhejte se jen na ostražitost svých zaměstnanců. Leckdy jsou totiž v celé záležitosti zcela nevinně. Mnohdy totiž ani důkladné prohlédnutí url adresy nepomůže. Útočníci totiž umí běžně používané znaky nahradit tzv. homoglyfy. Na první pohled vypadají úplně stejně jako klasická písmena, pocházejí však z jiné abecedy, což dokáže rozlišit jen systém počítače.
Nebo bezpečnostního programu, který se na tyto útoky specializuje. Zkušenosti ukazují, že nejlepší antivirus používaný pro firemní účely (tedy alespoň co do četnosti použití) je ESET. Už po dvě desetiletí jde o nejoblíbenější antivirovou ochranu pro hráče a IT experty.
Pomůže vám nejenom proti phishingu, ale i proti ransomwaru nebo hackerům. A přitom nemá žádné přehnaně vysoké nároky na váš PC. Umožní vám využívat jeho plný výkon, ať už se právě věnujete videokonferenci nebo nejnovějšímu dungeonu.
Jeho ovládání je stejně intuitivní jako nastavení vaší oblíbené kancelářské židle. Využívá technologie NOD32, které věří přes 110 milionů uživatelů po celé světě. A co víc, vyzkoušet si ho můžete zcela zdarma. Ve hře pak není jen samotné zakoupení ochrany PC, ale také technická pomoc a podpora – samozřejmě v češtině. Široká je i podpora počítačových systémů, uspějete se systémy Microsoft® Windows® 10, 8.1, 8, 7 SP1 s nejnovějšími aktualizacemi. Stačí jen kliknout a vyzkoušet.