New Horizons asi „vidí“ planetku Ultima Thule. Ještě nikdy sonda nenavštívila tak vzdálený objekt
Sonda New Horizons
Sonda New Horizons přestála průlet kolem vzdálené planetky Ultima Thule. Potvrdily to signály, jež aparát vysílá, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Ultima Thule je nejvzdálenější objekt sluneční soustavy, k němuž se sonda dostala. Od Země je vzdálená 6,6 miliardy kilometru.
Sonda je podle NASA v dobrém stavu. New Horizons bude v příštích měsících posílat fotografie planetky a výsledky dalších pozorování. První snímky by NASA mohla zveřejnit už ve středu, uvedla britská zpravodajská stanice BBC. Ve středu má vesmírná agentura ohlásit také vědecké poznatky o Ultima Thule.
Zástupci NASA sledovali průlet s napětím, protože hrozilo, že sonda narazí do kousků ledu nebo kamení. Při její rychlosti více než 50.000 kilometrů za hodinu by se mohly přístroje poškodit už při srážce s částicemi o velikosti zrnka rýže.
Vědci si dosud nejsou jisti, jak Ultima Thule nacházející se v tmavém koutě vesmíru známém jako Kuiperův pás vlastně vypadá - zda je kulatého či podlouhlého tvaru, zda jde o jeden objekt či shluk vícera těles. Objevena byla v roce 2014 pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu a odhaduje se, že má průměru 20 až 30 kilometrů. Vědci se ji rozhodli prozkoumat poté, co sonda New Horizons vypuštěná v roce 2006 dokončila o devět let později svou primární misi k Plutu, odkud poslala dosud nejpodrobnější snímky této trpasličí planety.
NASA vysílá na své stránce www.nasa.gov/nasalive simulaci přeletu sondy doprovázenou skladbou, již pro tuto příležitost zkomponoval kytarista skupiny Queen Brian May, který má doktorát z astrofyziky.