„Nezatkneme vás, jen jsme se tu málem počůrali smíchy,“ píší policisté na Facebooku
Netradiční komunikace policistů
Policisté na svém verifikovaném facebookovém profilu publikovali tento týden několik rádobyžertovných komentářů, které u části veřejnosti narazily. „Listina základních práv a svobod zaručuje svobodu projevu – ne svobodu po projevu!,“ napsali přímo policisté diskutujícím. Statusem, pod kterým se komentáře objevily, chtěli policisté připomenout, že by se diskuzemi na sociálních sítích mnozí uživatelé mohli dostat do střetu se zákonem, a dopustit se tak třeba trestných činů pomluva, šíření nenávisti, hanobení a dalších. Policisté si za svým postupem na sociálních sítích stojí.
„Neomezená virtuální svoboda a anonymita má i na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem můžete naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku. Myslete na to, než napíšete nějaký ten „jed“ – děkujeme!,“ napsali policisté na svém oficiálním facebookovém profilu. K textu doplnili také výčet některých trestných činů, kterých by se mohli případně uživatelé sociálních sítí při diskuzích dopustit.
Policejní status však vzbudil jak vlnu pozitivních reakcí, tak i negativních. Strážci zákona se následně rozhodli četně reagovat prostřednictvím komentářů. Některé z nich ale působily expresivně, byly také doplněny o množství smajlíků. „Nezatkneme vás, jen jsme se tu málem počůrali smíchy. Prosím, mějte ohledy k naším bránicím!,“ napsali policisté jednomu z diskutujících
„Děkujeme za Vaše reakce a sdílení! 😎👮♂️👍 P. S. Listina základních práv a svobod zaručuje svobodu projevu – ne svobodu po projevu! Vše má své meze a plivat lži a pomluvy nemá nic společného se svobodou!,“ uvedl například bezpečnostní sbor.
To kritizuje mimo jiných i předseda Svobodných Tomáš Pajonk, podle kterého je tento výrok „za čarou“. Rozhodl se proto policistům zaslat otevřený dopis, jehož znění má redakce deníku Echo24 k dispozici. „Při vší snaze o nehysterii, tohle považuji za něco co je už jasně přes čáru. O některých věcech by policie žertovat prostě neměla,“ sdělil deníku Echo24 zastupitel Zlínského kraje.
V otevřeném dopise směřovaným příslušníkům Policie ČR žádá příslušníky bezpečnostního sboru, aby s příspěvky na sociálních sítích vyjádřili nesouhlas.
„Svobodu slova máme proto, aby lidi mohli říkat velmi kontroverzní věci. Jediným omezujícím kritériem může být pouze ohrožení něčího života, zdraví či majetku. Určování jiných mantinelů či relativizaci tohoto ústavního práva správcem vašich sociálních sítí považujeme za alarmující signál pozvolného návratu totality, byť s možná jiným znaménkem, nežli měla ta komunistická. Proto vás tímto dopisem vyzývám, abyste ať už jako jednotlivci či jako skupiny vyjádřili svůj nesouhlas s relativizací svobody slova a zaslali jej na Odbor tisku a prevence Policejního prezidia ČR, které je za toto skandální vyjádření odpovědné. Sdělte jim, že takováto vyjádření vrhají špatné světlo na vaši záslužnou práci a staví vás proti lidem, kterým jste se rozhodli sloužit. Vyjádřete se jasně, že toto stanovisko není vaším stanoviskem, že Odbor tisku a prevence v tomto nehovoří za vás!,“ vyzývá policisty Tomáš Pajonk.
Podle předsedy Svobodných se také policie stává „čím dál více nástrojem politického boje“. „Možná jste to ani nepostřehli, ale Policie se čím dál více stává nástrojem politického boje. Od původního poslání – dohlížet, aby si lidé neubližovali a nezasahovali do majetku jiných – jste čím dále více využíváni k boji o moc, ovlivňování veřejného mínění, vynucování poslušnosti občanů vůči státní moci a k trestání zločinů bez oběti,“ uvádí Tomáš Pajonk směrem ke strážcům zákona.
Snažíme se respektovat zaměření jednotlivých komunikačních kanálů, brání se policie
Policisté tvrdí, že se v internetovém prostředí přizpůsobují zaměření jednotlivých komunikačních kanálů. „Při komunikaci v internetovém prostředí se snažíme respektovat zaměření jednotlivých kanálů. Je zřejmé, že jinak bude vypadat na webových stránkách zveřejněné tisková zpráva, jinak příspěvek na zpravodajskou síť Twitter a jinak příspěvek pro Facebook, byť budou všechny tyto výstupy pojednávat o téže události,“ sdělil deníku Echo24 vedoucí Odboru tisku a prevence Policejního prezidia ČR Jozef Bocán.
Podle něj policisté komunikaci na sociálních sítích neustále vyhodnocují. „Komunikace pod příspěvkem, o kterém hovoříte, byla po celou dobu vedena ve značně neformálním duchu, což bylo patrné pro všechny její účastníky. Příspěvky, komentáře a samotný obsah na sociálních sítích Policie ČR vyhodnocujeme nepřetržitě. Zjištěním pak přizpůsobujeme obsah budoucí, jelikož správa profilů na sociálních sítích je dynamická záležitost, jsou příspěvky úspěšné a méně úspěšné a reakce vhodnější a méně vhodné. Konkrétně u tohoto příspěvku jsme zaznamenali reakce z celého spektra vůbec představitelných reakcí,“ odpověděl Jozef Bocán.
Policie kvůli správě svých sociálních sítí nepřijala žádné nové pracovníky. O komunikační kanály s veřejností se podle Bocána starají pouze tři policisté ve spolupráci s jednotlivými krajskými mluvčími. „Správou profilů na sociálních sítích jsou pověřeni policisté odboru tisku a prevence Policejního prezidia ČR, konkrétně jde zejména o tři policisty sekce webové prezentace. Osazenstvo této sekce je stabilní a v posledních měsících jsme nikoho nového nepřijali. Personální otázka byla jednou z oblastí, kterou jsme řešili při spuštění komunikace na sociálních sítích před více než jedním rokem. Jde o policisty, kteří prošli základními útvary Policie ČR jak z oblasti služeb pořádkové, dopravní nebo kriminální policie. Na samotné tvorbě obsahu, respektive na tvorbě jednotlivých příspěvků, se podílejí také tiskoví mluvčí napříč republikou. Následná administrace je dále v gesci našeho odboru,“ uvedl Jozef Bocán pro deník Echo24.