Tunisan zadržený v souvislosti s útoky v Berlíně byl propuštěn
Útok v Berlíně
Německá policie propustila muže, který měl údajně vazby na Anise Amriho, který minulý týden zaútočil kamionem na vánočním trhu v Berlíně. Výslechy nepotvrdily, že je Amriho kontaktem. Úřady podle Deutsche Welle oznámily, že stále pátrají po atentátníkových komplicích.
Čtyřicetiletého muže policie ve čtvrtek propustila s tím, že nemohl být Amriho pomocníkem. Policie ho ve středu v Berlíně zadržela kvůli tomu, že jeho telefonní číslo se našlo v Amriho mobilu, který policie našla na místě činu. Úřady také prohledaly jeho byt a obchodní prostory ve čtvrti Tempelhof na jihu města. Podle časopisu Focus Amri deset minut před berlínským atentátem rozeslal několik zpráv a fotografií islamistům v Berlíně a Porúří. Zadržený Tunisan byl údajně jedním z adresátů.
Čtyřiadvacetiletý Tunisan Anis Amri minulý týden najel nákladním vozem do davu na berlínském vánočním trhu a zabil 12 lidí, včetně jedné Češky, a zranil desítky dalších. K útoku se přihlásil Islámský stát. Amriho po několika dnech náhodou zadržela a zastřelila italská policie v Miláně. Balističtí experti nyní oznámili, že zbraň, kterou Amri na útěku vystřelil na italskou policii, měla stejný kalibr jako pistole, které použil při útoku v německé metropoli. Nejnovější zprávy také ukazují, že kamion zastavil automatický brzdný systém, čímž se zřejmě zabránilo většímu krveprolití.
Po dalších možných Amriho komplicích pátrá policie i v dalších evropských zemích, zejména v Itálii, kde Amri pobýval a kam utekl po masakru v Berlíně. Italský premiér Paolo Gentiloni ve čtvrtek prohlásil na tiskové konferenci, že Amri neměl v Itálii významnou síť kontaktů a případných pomocníků.
Ve čtvrtek také vyšlo najevo, že německé úřady vyšetřovaly Amriho už v dubnu kvůli podvodu. Tunisan totiž loni v listopadu zažádal pod dvěma různými jmény o podporu pro žadatele o azyl ve městě Emmerich i Oberhausen. Letos v listopadu ale úřad vyšetřování zastavil, protože nevěděl, kde se Amri nachází.
V Římě a jeho okolí prohledala italská policie tři domy, v nichž Tunisan zřejmě loni pobýval, když se dostal z káznice na Sicílii. Amri do Itálie připlul v roce 2011 spolu s dalšími desítkami tisíc mladých Tunisanů, kteří svou vlast opustili během protivládních nepokojů. V italském vězení pak za žhářství a vyhrožování Amri strávil tři a půl roku. Itálie se jej pak snažila deportovat do Tuniska, které jej ale odmítlo přijmout. Amri se pak vydal do Německa jako „běženec“.