Česko si připomíná upálení Husa. Konají se bohoslužby i koncerty

UPÁLENÍ CÍRKEVNÍHO REFORMÁTORA

Česko si připomíná upálení Husa. Konají se bohoslužby i koncertyNOVÉ
Obraz Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy, 1916. Foto:

Foto: Wikimedia Commons/public domain

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Církevního reformátora Jana Husa, jehož odkaz nespočíval jen v duchovní oblasti, ale také v úsilí o nápravu společnosti, si ve čtvrtek připomínají lidé po celém Česku. Vzpomínají na muže, který byl pro své názory upálen před 602 lety v německé Kostnici, například při bohoslužbách v Praze, Brně nebo v Husově rodišti Husinci. Slavnosti Jana Husa se třeba konají už od úterý na hradě Krakovec, kde Hus pobýval a odkud se v říjnu 1414 vydal na koncil do Kostnice.

Bohoslužbu v pražské Betlémské kapli, kde sám Hus kázal, povede od 15. hodiny patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta s brněnským biskupem Jurajem Dovalou a farářkou Lenkou Selčanovou. Kázání pronese olomoucký biskup Rudolf Göbel. Obřad budou moci sledovat i lidé v přímém přenosu na televizním kanálu ČT2 a rozhlasové stanici Český rozhlas – Vltava.

Ke slavnostní bohoslužbě v Husově sboru v brněnské Botanické ulici v 17 hodin zve i brněnská diecéze Církve československé husitské. V Husinci byla ekumenická bohoslužba v Centru Mistra Jana Husa naplánovaná už na 10. hodinu.

V Husinci již v předvečer státního svátku začaly tradiční městské slavnosti věnované rodáku Janu Husovi. Během čtvrtka na nich vystoupí například herci Jan Kačer a Alfréd Strejček či dirigent Jan Talich. Závěr oslav patří již podruhé patřit Jihočeské filharmonii, která hraje Čtvero ročních dob.

Jan Hus byl katolický kněz. Kritizoval však svou církev za odvrácení se od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.

Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Na Karláku jezdíme po kapli, kde se ukrývalo svaté kopí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články