USA pošlou do Libérie nadějný lék proti ebole
Americký prezident Barack Obama vyhověl žádosti liberijské vlády, aby povolil odeslání vzorků experimentálního léku proti krvácivé horečce ebola. Oznámil to v pondělí mluvčí Bílého domu. Neschválený medikament má být poslán do Libérie tento týden, vzorek vystačí na léčbu dvou nakažených liberijských lékařů. Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oznámila, že počet obětí eboly vzrostl na 1013.
Obamu o pomoc v pátek dopisem osobně požádala liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová. Odeslání dávky experimentálního léku do Afriky schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) a podpořila ho i šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová.
Klinické testy experimentální očkovací látky by měly začít již brzy, informovala britská farmaceutická společnosti GlaxoSmithKline, která vyvíjí vakcínu spolu s americkými vědci. I kdyby vše šlo rychle a byly zavedeny nouzové postupy, nová vakcína nebude podle expertů připravená k širokému použití před rokem 2015.
Experimentální lék dostali zatím dva Američané, kteří se v Africe virem krvácivé horečky nakazili, a jako vůbec první Evropan španělský duchovní Miguel Pajares.
Čtěte také: Dejte nám lék, který vyléčil z eboly Američany, žádá Afrika
Nynější epidemie je podle WHO nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. Podle dnešních informací zdravotnické organizace si epidemie vyžádala již 1013 lidských životů, celkem 1848 lidí bylo nemocí nakaženo. Za poslední tři dny podlehlo nemoci v západní Africe 52 lidí a experti zaznamenali 69 nových případů. Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sierra Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.
Více o epidemii eboly čtěte zde:
Lékaři se bojí eboly. Nemocnice zavírají, lidé umírají v ulicích