Dejte nám lék, který vyléčil z eboly Američany, žádá Afrika

Netestované sérum

Dejte nám lék, který vyléčil z eboly Američany, žádá AfrikaNOVÉ 1
Svět
Tereza Vilímová
Sdílet:

„Říkali jste, že neexistuje žádný lék na ebolu. Ale Američané jsou vyléčení!“ volají lidé v Libérii po stejném léku, který byl podán dvěma americkým zdravotníkům nakaženým virem ebola, jejichž zdravotní stav se poté diametrálně zlepšil. V Africe je virem ebola nakaženo přes 1700 lidí a počet mrtvých se blíží k 1000. Liberie už kvůli nemoci vyhlásila mimořádný stav

Liberijské úřady vznesly podle serveru The Wall Street Journal otázku, proč experimentální léčba, jež výrazně zlepšila zdravotní stav dvou amerických zdravotníků, není dostupná stovkám nakažených Afričanů.

„Tohle naši práci velmi znesnadňuje,“ říká náměstek ministra zdravotnictví doktor Nyenswah, podle něhož jsou úřady nyní zavaleny žádostmi umírajících nebo jejich příbuzných, kteří žádají stejnou léčbu.

Více čtěte zde: Zázračný lék na ebolu? Američany vyléčilo netestované sérum

Ve středu se liberijské úřady měly setkat se zástupci Světové zdravotnické organizace, aby vyřešili, jakým způsobem by se experimentální léčba mohla dostat k pacientům v Africe.

Libérie vyhlásila mimořádný stav

Aby mohl být lék použit v Libérii, musí být schválen etickou komisí ministerstva zdravotnictví. Šéfka liberijské lékařské kanceláře říká, že podle ní nebyla zatím žádná experimentální léčba viru ebola schválena, ani zakázána.

Situace v Libérii je přitom velmi kritická. Liberijská prezidentka Ellen Johnsová-Sifleafová v noci na čtvrtek podle BBC vyhlásila v zemi mimořádný stav. Stav nouze bude trvat po dobu 90 dní od 6. srpna. Prezidentka prohlásila, že vláda a lidé Libérie potřebují „mimořádná opatření pro přežití našeho státu a pro ochranu životů našich lidí“.  

Američtí lékaři Kent Brantly a Nancy Writebolová se nakazili virem ebola při ošetřování nemocných v Libérii. Devět dní po určení jejich diagnózy dorazily letecky do Libérie zmražené ampulky s experimentálním sérem ZMapp. Stav obou doktorů se po podání léku výrazně zlepšil. Problémem zůstává, že lék je ve fázi experimentu. Testován byl zatím pouze na opicích a nemusí být tedy pro člověka zcela bezpečný.

Podle týdeníku Newsweek není ani zřejmé, jak by lidé v Africe na podání experimentálního léku mohli reagovat. „Afričané mají oproti Američanům v těle různé protilátky,“ říká Hildegund Ertl, ředitel vakcinačního centra Wistar Institute.

Nemoc se rozšířila i do další západoafrické země Nigérie, kde je nakažených už devět lidí a jeden člověk již zemřel. Celkově je virem nakaženo přes 1700 lidí. Počet obětí této nemoci se blíží tisícovce, podle Světové zdravotnické organizace je mrtvých už 932. 

Čtěte také: Smrt národního hrdiny. Na ebolu zemřel i šéflékař týmu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz