Změna ve Vietnamu? Jen divadlo a boj o moc, míní disidenti v Česku

Vietnam po 10 letech mění premiéra

Změna ve Vietnamu? Jen divadlo a boj o moc, míní disidenti v ČeskuNOVÉ
Nguyen Xuan Phuc, nově zvolený premiér Vietnamu. Foto: Foto: Wikimedia Commons
5
Svět
Sdílet:

Dosavadní premiér komunistického Vietnamu Nguyen Tan Dung byl odvolán, a to jen pár měsíců před skončením mandátu. Na zem ho srazily korupční skandály, kde unikly miliardy dolarů, informuje The Guardian. Po deseti letech ho na postu vystřídá Nguyen Xuan Phuc, který má však na rozdíl od svého předchůdce blíž k Číně, což může ovlivnit směřování země. Podle vietnamských disidentů žijících v České republice je to především boj o moc, kde velkou roli hraje korupce, lidská práva i Čína.

Ve Vietnamu vládne jediná Komunistická strana Vietnamu a již několik měsíců v ní bujely vnitrostranické spory. Zemi totiž v květnu čekají důležité volby do Valného shromáždění a o moc se přetahovali generální tajemník s premiérem.

„Křídlo vedené generálním tajemníkem, které má spíše blízko k Číně, upozorňovalo už dlouho na premiérovy vážné korupční skandály,“ řekl serveru ECHO24.cz vietnamský disident Nguyen Quoc Vu, který odešel ze země a usadil se v Česku. Premiér spor prohrál a byl odvolán. Ještě před ním byl odvolán dokonce i prezident a další důležití funkcionáři.

Nově odvolaný premiér Dung se vždy ostře vyjadřoval vůči Číně a jejímu postupu v Jihočínském moři, kde si nárokuje ostrovy patřící Vietnamu, Filipínám a dalším zemím. Tím získal body u běžných Vietnamců. Zahraniční média ho také popisují jako charismatického lídra a dobrého rétora. Snažil se též vycházet s Američany, v únoru se setkal s Barackem Obamou, který podle listu The Washington Post slíbil do Vietnamu přijet v květnu.

Nazývat Dunga reformním komunistou by však bylo přehnané. Jak řekl další disident Nguyen Cuong žijící v Česku pro server ECHO24.cz, bývalého premiéra Dunga charakterizovaly především dvě oblasti: korupce a potlačování lidských práv.

Korupce a lidská práva

Dung byl namočen hned v několika obrovských korupčních skandálech týkajících se státních podniků Vinashin, Vinalines či Vietinbank. „Při svém nástupu řekl, že pokud nevymýtí korupci, sám odstoupí. Teď na sebe nechce vzít odpovědnost za miliardové úniky a říká, že mu to nařídila strana,“ říká disident Cuong. „Je to všechno divadlo,“ dodává. Bývalý premiér za sebou také zanechal vysoký státní dluh.

Ani se stavem lidských práv to není příliš dobré a disidenti si nemyslí, že s novým premiérem nastane nějaká změna. „Nikdy nebylo tolik zatýkání, věznění a pronásledování novinářů, blogerů a aktivistů jako v minulých letech,“ říká Cuong, který je spíše skeptický. S novým premiérem Nguyen Xuan Phucem se podle něj Vietnam spíše více přikloní k Číně. „Nedokážu teď říci, jestli bude nový premiér dobrý nebo špatný. Spíš však nastanou pro opozici ještě horší časy, Phuc je členem politbyra,“ říká disident Vu. 

Vietnamská opozice je však podle obou mužů stále silnější. Někteří aktivisté dokonce kandidují v příštích volbách, neboť vietnamská ústava zaručuje všem občanům možnost kandidovat. Komunistický režim však má své mechanismy, jak vyřadit nechtěné a neprověřené kandidáty. „Mladá generace Vietnamců je nyní mnohem aktivnější a statečnější, než jsme my, padesátníci,“ dodává s úsměvem Cuong.

Podle organizace Freedom House je stav politických práv Vietnamců na nejnižší úrovní, o moc lépe na to nejsou ani občanská práva a svoboda projevu. Podle organizace prý vláda zaměstnává až tisíc lidí, kteří se starají o „tvarování veřejného mínění“. Jejich úkolem je nejen šíření propagandy na sociálních sítích, ale i mazání facebookových účtů opozice.   

Čtěte také: Světový průzkum: Putinovi nevěří nikde. Jen ve Vietnamu a Číně

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články