Anketa: Jaká je vaše první reakce na výsledky britského referenda?
Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu:
V bruselských institucích převládne duch pomsty – taková facka se neodpouští. Juncker a Schulz budou chtít z Británie udělat odstrašující příklad. Nedá se vyloučit ani neoficiální subversivní podpora teritoriální dezintegrace Spojeného království. Střízlivější tón pak zaznívá z národních vlád, které samy čelí vlně euroskepse vlastních obyvatel. Je třeba si uvědomit, že Evropská komise a Evropský parlament se cítí ohroženy, budou kopat za své institucionální zájmy. Ve „zbytku“ EU teď na půdorysu jednání s Británií proběhne mocenský boj o to, kdo v EU definitivně drží otěže – jestli národní vlády, nebo Brusel (Evropská komise a Evropský parlament). Jednání ukáže, zda v čele (některých) zemí stojí stále ještě politici, nebo už jen obchodníci s upatlanými kompromisy. Současná česká vláda bohužel nepochybně spadá do té druhé kategorie.
Alexander Tomský, politolog a nakladatel:
Překvapení velké, většina Angličanů a Velšanů (55:45) čili bez Skotů a Irčanů se nedala zastrašit masivní Cameronovou kampaní (včetně mezinárodních institucí i masivní převahy ekonomů), líčící Británii po výstupu z EU jako naprostou hospodářskou katastrofu a rozhodla se pro nezávislost. Pravda, jde zejména o ty méně vzdělané, chudší občany, kteří trpí masovou imigrací (přetížené školy, stagnace mezd, nedostupná lékařská péče) a často mají pocit ztráty domova. Znamená to snad, že jejich instinkt sebeobrany není správný? Selhala vláda „jednotného národa“ a příval nevzdělaných přistěhovalců byl v Unii nezastavitelný. V inženýrské konstrukci Unie nefunguje mnoho věcí, pro intelektuální třídu musí být šokující, že ani tento tolik oslavovaný princip budoucího evropského členství. Tisícileté státy žádná nadnárodní organizace nikdy nesjednotí.
Ondřej Krutílek, analytik evropské legislativy:
Britové řekli ďáblovi ne. Ovšem ten stále zůstává skryt v detailu. Mechanismus vystoupení z Evropské unie ještě nikdo nikdy nevyzkoušel a neznámých v bilaterálním vztahu EU – Velká Británie je celá řada, což nezůstane minimálně bez mezinárodněpolitických důsledků. Z pohledu Česka je situace mnohem jasnější: brexit hodnotím jednoznačně negativně, především proto, že EU přijde o důležitého balancéra schopného efektivně tlumit snahy Německa a Francie, které jsou více než častěji v rozporu se zdravým rozumem. Což nám konvenovalo. Souhlasím s názorem, že EU s brexitem dostala jednu z posledních šancí (ne-li úplně poslední) se skutečně vnitřně změnit a že Česko by v tomto procesu mělo hrát aktivní úlohu. To ale předpokládá dvojí: zaprvé, že si to unijní elity uvědomí, o čemž nejsem zrovna přesvědčen, a zadruhé, že se v Česku shodneme na tom, co v EU skutečně chceme.
Všechny Newslettery ve formátu PDF najdete zde na webu Pravého břehu.