Duka: Chcete milion uprchlíků? Vzdejte se čtvrtiny svých příjmů
'VÍTÁNÍ ROZDĚLUJE SPOLEČNOST'
Lidé, kteří demonstrují za přijetí milionu uprchlíků do České republiky, by měli být připraveni vzdát se čtvrtiny svých příjmů. Stejně tak je velice nebezpečné uprchlíky nekriticky vítat, protože to rozděluje společnost. Ostatně i kancléřka Merkelová pod tlakem okolností začíná obracet a její politika se začíná podobat té, kterou prosazuje česká vláda. Myslí si to aspoň kardinál Dominik Duka, který poskytl obsáhlý rozhovor Lidovým novinám.
Kardinál Duka se rozhovořil především o tom jak současná migrační krize rozdělila společnost na dva tábory. „Ten jeden nechce vidět problémy, nevidí, že existuje i politika džihádistů a otázka sociálního zabezpečení. Když někteří naši občané demonstrují za přijetí milionu nebo i neomezeného počtu uprchlíků, museli bychom jim také položit otázku, jestli jsou ochotni se zříci čtvrtiny svých příjmů. Pak je druhý extrém těch, kteří řeknou ani noha, a společně se obracejí do šovinistické a zcela nerozumné pozice,“ uvedl.
Duka rovněž upozornil na to, že ne všichni odpůrci migrace musí být zákonitě netolerantní. „Strach před imigrací není z větší části ani islamofobie, ani šovinismus. Je to normální úvaha, která vychází z toho, že minulý rok tato divoká migrační politika přinesla jistá rizika a problémy,“ řekl pro LN.
V rozhovoru pro LN se ale zmínil i o Tomáši Halíkovi, který před nedávnem vystoupil v České televizi a hovořil o krizi současné české společnosti. Ta má podle něj tři příčiny. Obyvatelstvu chybí vědomí identity, vyčerpal se kapitál důvěry vůči institucím a je narušen imunitní systém společnosti, který by měl vycházet z úřadu prezidenta. Podle Halíka je však znepokojující, že prezident Miloš Zeman naopak povzbuzuje negativní prvky ve společnosti, v níž současně bují extremistické skupiny podobně jako rakovina.
Česká biskupská konference (ČBK), jíž Duka předsedá, se následně od Halíkových slov distancovala s tím, že se jedná o Halíkovy soukromé názory. „Považujeme za důležité rozlišovat soukromé názory od oficiálních stanovisek církve,“ uvedl tehdy František Jemelka z tiskového střediska ČBK pro server ECHO24.cz. Duka teď v rozhovoru přiznal, že pokyn k vydání stanoviska ČBK přišel od něj.
Čtěte také: Halík vadí biskupům. Veřejně se od jeho slov distancovali
„Jestliže budeme jenom říkat jednu část reality, ale ne tu druhou, pak strach ve společnosti poroste mnohem více,“ řekl na adresu Halíka s tím, že jeho vystoupení bylo „emotivně přeexponované“. „Domnívám se, že veliký podíl na onom strachu mají právě i lidé, kteří říkají, přijměme je všechny. Kdo vyprovokoval – a bude to mít svoje důsledky – rozdělení německé společnosti?“ uvedl dále v narážce na kancléřku Merkelovou.
Jako možné řešení uprchlické krize pak Duka nabídl řešení konfliktů v místech, odkud lidé prchají. Nevyloučil přitom ani vyslání mírových sborů OSN a udržování vojenské přítomnosti v krizových oblastech. Zároveň pochválil českou vládu za její přístup k migrační krizi a upozornil, že rétorika Merkelové a dalších klíčových představitelů EU se v poslední době pod tlakem okolností začíná podobat té, s jakou už delší dobu pracuje česká vláda.
Kardinál Dominik Duka (občanským jménem Jaroslav Václav Duka) se narodil v dubnu 1943 v Hradci Králové. Působí jako 36. arcibiskup pražský, 24. primas český a od roku 2010 předseda České biskupské konference. Jeho titulárním kostelem je kostel sv. Marcelína a Petra v Lateránu.