Grand Prix architektů. Nejlepší stavby v Česku
Grand Prix architektů
Slavný ateliér SIAL, kde se rýsoval vysílač na Ještědu nebo pražský obchodní dům Máj, získal Grand Prix architektů. Cenu si vysloužil konverzí lázní v Liberci na oblastní galerii.
Zchátralá budova ve vilové čtvrti spojila starou a novou architekturu, dominantou je vana bazénu zakrytá zasklenou plochou, pod níž vznikla další výstavní místa. Lázně z přelomu 19. a 20. století doplnil ještě nový depozitář. Předsedkyně poroty sochařka Magdalena Jetelová ocenila i vtipnost řešení. Přeměna stála 300 milionů korun.
Stavby realizované z veřejných peněz ale ze soutěže v podstatě vymizely, zato v soukromé sféře se daří rekonstrukcím nebo rodinným domům. Mezinárodní porota – kromě Jetelové ještě Pavol Paňák ze Slovenska, Andrej Bulanda z Polska, Peter Kis z Maďarska a Nicoló Riva z Itálie - posuzovala devětašedesát děl, z toho nejvíc bylo novostaveb a právě rodinných domů.
Tím nejlepším zvolila jakousi moderní obdobu „hobití nory“ v Mníšku pod Brdy, na domě částečně zapuštěném do země ocenila i jeho ekologický aspekt. Mníšek je posledním realizovaným projektem, na němž se podílel architekt David Kopecký, který před pěti lety zemřel.
Jako risk klienta i poroty se uvádí horský penzion Kraličák od mladých architektů ze studia Ječmen. V Hynčicích pod Sušinkou navrhli netradiční šestistěn s tmavě šedou fasádou. Právě tady byla podle porotců zásadní návštěva místa - v souhře s okolím a kopcem, na němž stojí, začal objekt připomínající kámen dávat smysl.
Cenu za celoživotní dílo získal devadesátiletý Zdeněk Edel, který navrhl budovu vršovické radnice nebo Parkhotel vedle Veletržního paláce, kde se národní ceny za architekturu v úterý předávaly. Do 13. června tam bude probíhat výstava všech projektů, které do soutěže přihlašují sami autoři.