Víc peněz malým je trnem v oku pro velkofarmáře. Hrozí dalšími protesty
DALŠÍ SPORY ZEMĚDĚLCŮ
Vládní strany se shodly na modelu financování českých zemědělců mezi lety 2023-2027. Podle odsouhlaseného dokumentu to bude znamenat mnohem více peněz pro menší farmáře na úkor těch velkých. Zatímco Asociace soukromého zemědělství (ASZ) představující menší zemědělce tento krok vítá, Agrární komora (AK), jež představuje spíše velké farmáře, kritizuje, že s nimi vláda nejednala a o dohodnutém financování se dozvěděli z médií. Velcí farmáři nyní hrozí dalšími demonstracemi.
Agrární komora a Zemědělský svaz ve společném prohlášení uvedly, že nově vyjednaná opatření a pravidla považují za výsměch. Koaliční rada se v úterý večer shodla na tom, že přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace. Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou a Zemědělským svazem protestovalo několik tisíc lidí.
Na dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy má jít podle nového návrhu 23 % z celkové částky na přímé platby. V návrhu bývalé vlády ANO a ČSSD to bylo deset procent. Dále se také omezil limit na investiční dotaci. Dosud to mohlo být až 150 milionů, nyní maximálně 30 milionů korun.
Právě výše financí, které mají jít na redistributivní platby, vadí velkým zemědělcům podle informací deníku Echo24 nejvíce. „To znamená nejvyšší úroveň ze všech členských států Evropské unie,“ namítají Agrární komora a Zemědělský svaz. Vláda tím podle nich poškodí budoucí vývoj českého zemědělství a produkci kvalitních levných potravin pro obyvatele za dostupné ceny. „Navrženou změnu považujeme za výsměch všem zemědělcům. Takzvaně kompromisní návrh redistributivní platby a zastropování je kompromis z kompromisu, který znevýhodní všechny zemědělce nad 150 hektarů,“ míní předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
„Nová vláda rozhodla na základě dojmů či kusých a zkreslených informací, a především po tlaku organizací, kteří zastupují marginální část zemědělské veřejnosti. Bez nadsázky lze říci, že prohráli zemědělci, které skutečně živí péče o krajinu, půdu a zvířata, a naopak vyhráli velcí vlastníci půdy,“ tvrdí prezident AK Jan Doležal. Na rozhodnutí vlády podle něj nejvíc doplatí rodinné podniky, které už nyní bojují o přežití.
Velcí farmáři navíc hrozí dalšími demonstracemi a obrácením se do Bruselu na Evropskou komisi. „Pokud vláda nezmění svůj přístup a nepřizve k rozhodování o zásadních změnách Strategického plánu SZP hlavní zemědělské organizace, Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR se obrátí na Evropskou komisi, podle níž mají vlády členských států Evropské unie povinnost projednat Strategické plány Společné zemědělské politiky s relevantními zástupci odborné a neodborné veřejnosti, a nikoliv je nadiktovat,“ pohrozili farmáři vládě v prohlášení, které zaslali médiím.
Malí farmáři jsou spokojení
Naopak Asociace soukromého zemědělství (ASZ) návrh nových pravidel vítá. „Chtěl bych říct, že pozice českých sedláků se, věřím, posílila. Sedláci byli slyšet a v budoucnu budou slyšet. Nebylo třeba nikoho přesvědčovat jak to třeba dělají jiní. Zemědělství není čerpání dotací nebo agrobyznys. Je to životní styl. To naší členskou základnu odlišuje od jiných organizací, byť také legitimních,“ řekl na tiskové konferenci předseda ASZ Jaroslav Šebek. Zdůraznil také, že ASZ požadovala třicetiprocentní redistributivní platbu, čemuž nebylo vyhověno.
Celkově je však ASZ spokojena. „Můžeme konstatovat, že jde o jasný signál a správný krok směrem k potřebným změnám,“ uvedl Jaroslav Šebek. „Vládní koalici se podařilo nenechat se zastrašit ulicí, nenechat se ani zblbnout tím, co předkládali zpracovatelé toho Strategického plánu pod ministrem Tomanem (ČSSD). Vládní koalice skutečně nelhala a skutečně rozjela regulérní jednání o určité změně nastavení Strategického plánu, ale samozřejmě v takové pozici, které to z časových důvodů ještě umožňuje, protože ty termíny Evropské komise jsou neúprosné,“ řekl Jaroslav Šebek s tím, že vyjednané podmínky jsou pro ASZ úspěchem a jde také o začátek „dalších důležitých, potřebných změn“.
„Když si představíme, jaký obrovský lobbing, jaká dlouholetá masáž veřejnosti tady byla ze strany Agrární komory, Zemědělského svazu a zejména také bývalých vedení ministerstva zemědělství, tak si myslíme, že skutečně lze konstatovat, že se koalice rozhodla splnit své sliby a uvést je v činy. Za to jim patří respekt a dík,“ dodal předseda ASZ Šebek.
Ten také uvedl, že je jim v souvislosti s jejich stanoviskem k úterní demonstraci vyhrožováno. „Dostalo se nám i několika výhrůžek od velkých společností a objevilo se i několik výhrůžek s ohledem na to, že jsme zveřejnili jejich materiály ‚jak se chovat‘, které nám však poslali samotní členové organizací, které demonstraci organizovaly,“ řekl předseda.
V dokumentu, který měla odeslat AK svým členům a který zveřejnila ASZ, je vypsáno, co by demonstrující lidé v případě interakce s redaktory médií měli říkat, a nechybí ani doporučení, jakých prohlášení se vyvarovat. Na otázku „Proč protestujete? Čeho chcete dosáhnout?“ by podle doporučení zemědělci určitě neměli odpovídat: „Nevím. Poslal mě sem předseda. Chtěl jsem se podívat do Prahy.“ Pokud jde o odpověď na otázku „Co budete dělat po demonstraci?“, měla by odpověď znít: „Pojedu domů, ráno jdu do práce. Zaměstnanců ubývá a musíme zastat jejich práci.“ Naopak nedoporučenou odpovědí je: „Prohlédnu si Prahu. Půjdu nakupovat.“ AK v pondělí v reakci na zveřejněné dokumenty poslala ASZ předžalobní společně s dalšími požadavky výzvu k jejich stažení, ASZ však tuto výzvu odmítá akceptovat.