Superhrdina Pérák se vrátil. Je mu zle z prasečáku v Letech

Češi a tábor v Letech

Superhrdina Pérák se vrátil. Je mu zle z prasečáku v LetechAKTUALIZOVÁNO 6
Domov
Echo24
Sdílet:

Jen několik dní před pražským setkáním, které má připomenout holokaust a osvobození Osvětimi, se v hlavním městě začaly objevovat plakáty poukazující na koncentrační tábor v Letech u Písku a na fakt, že na místě, kde zemřely stovky lidí, stojí nyní vepřín. K textu se zatím nikdo nepřihlásil, pod plakátem je podepsaný Pérák, český mytický hrdina bojující proti nacistům.

„Připomínka Osvětimi po Česku? Prasečák!“ zní název textu. Plakát upozorňuje na to, že zatímco Lidice nebo Terezín mají jako památky obětí holokaustu důstojný pietní ráz, na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku stojí prasečí farma.

„Hrůzy Osvětimi doteď páchnou v Letech – a to doslova: na místě dnes stojí prasečák. Složili byste hnůj v Terezíně nebo výkaly v Lidicích?“

Plakát, který je podepsaný fiktivním českým hrdinou z doby Protektorátu, také poukazuje na část Čechů, která s fašisty iniciativně kolaborovala. „Doteď se mi dělá zle při vzpomínce na všechny ty slizký český fašisty, bezpáteřní úředníky, četníky a bachaře, kteří si zřídili vlastní koncentrák v Letech u Písku. Zabásli v něm víc než tisíc lidí, jenom proto že byli Romové a ty, který nenechali zemřít přímo tam, poslali zavraždit do Osvětimi.“

Čtěte také: 'Koncentrák to nebyl,' popírá Okamura romský holocaust v Letech

„Vracím se, protože je mi z toho zle,“ uzavírá „Pérák“.

Plakát, který se objevil na několika místech především poblíž centra v hlavním městě, má českou a anglickou verzi. S vysokou pravděpodobností může mít spojitost s nadcházejícími vzpomínkovými akcemi k 70. výročí osvobození Osvětimi, které v Praze příští týden uspořádá Evropský židovský kongres.

V neděli dopoledne se „Pérák“ ozval redakci ECHO24.cz mailem. Oznámil. že plakáty vyvěsil kromě Prahy také v Brně a Terezíně. Z fotografií, které přiložil vyplývá, že se jeho vzkaz objevil také u kyvadla na Letné. „Jako během fašismu, tak i teď přicházím jako vaše černý svědomí. Černý jako noc, ve které ožívám. Černý jako cigán, který se už z Let nevrátil. Černý jako stín za vámi,“ napsal výhrůžně.

Legenda o českém hrdinovi bojujícím proti nacistům se poprvé objevila už v období Protektorátu Čechy a Morava. Pérák získal své označení kvůli pružinám na nohou, díky nimž prý dokázal přeskakovat celé ulice. Přestože Pérák byl s největší pravděpodobností pouhým fiktivním hrdinou, vzbuzoval údajně za války mezi Němci skutečný strach a v okupované Praze se mu šeptandou připisovala řada hrdinských odbojových činů. Po konci okupace podle něj vznikl film a později i komiks.

Čtěte také: Poláci kritizují české oslavy výročí Osvětimi. A Sobotka zas tamní tisk

Putin do Česka nedorazí. Krátce před akcí nikdo nic nevěděl

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz