Za nizozemským referendem stojí Farage. Platil ho
Britského euroskeptika vyšetřuje OLAF
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřuje britského europoslance Nigela Farage. Lídr euroskeptické strany Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) pomohl financovat kampaň proti asociační dohodě EU s Ukrajinou v Nizozemsku. Farage zaplatil reklamu v celostátním deníku, která pomohla s nasbíráním 300 tisíc podpisů pro referendum, ve kterém řekli Nizozemci dalšímu přidružování Ukrajiny k EU ne, píše EUtoday.net.
Lídr ultrakonzervativního UKIP Nigel Farage se podílel na negativním výsledku referenda v Nizozemsku o asociační dohodě EU s Ukrajinou. Sám Farage se k činu přiznal a podle britských a kolem Bruselu situovaných médií Farage vyšetřuje již Evropský úřad pro boj proti podvodům.
Government spending £10 million on pro-EU propaganda - return yours to sender:
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 11. dubna 2016
10 Downing Street
London
SW1A 2AAhttps://t.co/DglsBhrsUw
Celé referendum v Nizozemsku bylo protlačováno euroskeptickými uskupeními, které chtěly využít nového zákona pro veřejný plebiscit i protiunijních nálad v zemi. Sám Farage z peněz UKIP zaplatil celostránkovou reklamu v největším nizozemském deníku De Telegraaf vybízející k referendu. Udělal tak skrze finanční dar pro bruselský think tank Institut pro přímou demokracii v Evropě (IDDE), který reklamu objednal.
Vyšetřovací úřad Evropského parlamentu OLAF vidí ve Faragově snaze závažné porušení pravidel EP i využívání rozpočtů politických stran. Dlouhodobí kritici politiky UKIP i samotného Farage připomínají jeho tradiční odmítání politiky EU nebo kladný vztah k Rusku.
Kromě „vlastního“ zájmu na pomoci jiné zemi s krokem proti unii, tak mohlo vliv hrát i právě přátelství s Ruskem a snaha poškodit jeho zvláště v poslední době největšího soka Ukrajinu. Prokremelská propaganda byla jedním z kanálů, které těsně před referendem k odmítnutí vyzývala. Výsledkem, kterým Nizozemci ve více než 60% poměru přidružování Ukrajiny k EU odmítli, se bude znovu zabývat tamní parlament – účast totiž těsně přesáhla požadovaných 30 % obyvatel.
Farage již v minulosti musel vysvětlovat nesrovnalosti například s placením svých stranických kolegů v EU. Členové europarlamentu z UKIP museli dokonce některé neprávem nabité částky vracet. Nigela Farage v březnu 2014 vyšetřoval EP, protože měl v jedné z ním vytvořených trafik zaměstnávat svou ženu a také bývalou milenku. V současnosti po zveřejnění dat v kauze Panama Papers čelí kritice za výrok o tom, že jsou sice daňové ráje nepřípustné, on sám ale své daňové přiznání zveřejnit kvůli ochraně soukromí nehodlá.