Nepovedený Ježíš. Katastrofa zničené fresky vyústila v zázrak

O zničené fresce vzniká opera

Nepovedený Ježíš. Katastrofa zničené fresky vyústila v zázrakNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Je to noční můra snad každého umělce. Nenávratně zničit historickou památku a nejlépe se tím ještě celosvětově znemožnit. Právě to se stalo španělské umělkyni Cecilii Gimenezové, která před třemi lety „proslula“ nepovedenou restaurací slavné fresky Ježíše Krista. Jejím nešťastným výtvorem se následně nechal inspirovat americký skladatel Andrew Flack, který celý příběh zhudební v komické opeře. S výslovným souhlasem Gimenezové, píše britský list The Guardian.

Gimenezová se v roce 2012 dostala do celosvětového povědomí poté, co se na internetu rozšířila fotografie absolutně nepovedené zrestaurované fresky. Malbu od španělského umělce Eliase Garcii Martineze s názvem Ecce Homo (Hle, člověk), na níž je zobrazen Ježíš Kristus s trnovou korunou a v purpurovém plášti, přeměnila v obraz, který podle mnohých spíše zobrazuje „chlupatou opici ve špatně padnoucí tunice“.

Celé dílo, na něž vznikly nesčetné parodie, pak rychle získalo označení nejhorší restaurace v historii celého lidstva.

Nyní 83letá umělkyně se ze svého neúspěšného díla dlouho vzpamatovávala. „Nejprve byla totálně zničená,“ uvedl Flack, který se s Gimenezovou seznámil před dvěma lety. „Trpěla depresí, brala prášky a cítila se prostě mizerně. Ale pak se to poněkud obrátilo,“ dodal.

Čtěte také: Unikátní snímky: Havel v New Yorku 1968. I s Peroutkou

Freska, která se nachází v malém městečku Borja na severovýchodě Španělska, totiž přitáhla desetitisíce návštěvníků a výrazně tak místu pomohla uprostřed hluboké ekonomické krize. Z umělkyně se rázem stala místní legenda.

„Tato restaurace dostala Borju do světových map, což znamená, že jsem pro svou obec udělala něco, co nemohl udělat nikdo jiný. Tolik lidí už sem přišlo – a do našeho krásného kostela – aby malbu vidělo… slyšela jsem, že až 130 000 lidí,“ uvedla už dříve pro Guardian Gimenezová.

Čtěte také: Nový vrchol ruského vandalismu

Hudebník je s Gimenezovou a její rodinou v neustálém kontaktu a premiéra jeho díla se má odehrát právě ve španělském městečku. A hlavní poselství celé opery? Rozhodně nemá za cíl autorku dále zesměšňovat, ale naopak ukázat, že všechno zlé je ve výsledku k něčemu dobré. „Že i taková katastrofa může nakonec vyústit v zázrak,“ dodal skladatel.

Čtěte také: Bezzubá radnice. Centrum Prahy je plné matrjošek a reklamy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články