Slavný český lovec a znalec Afriky vozil smetánku za exotikou
KNIHA VELCÍ ČEŠI 1918
Bedřich Machulka patřil mezi vyhlášené znalce africké přírody. Zažil přechod na všeobecnou motorizaci a proměnu romantických dobrodružství v turistiku exotických zážitků.
Zatímco prvorepublikoví politici stříleli zvěř obvykle po oborách, řada lidí jezdívala za lepším do Afriky, „na lovy pyžamové“. Stávali se klienty Středočecha Bedřicha Machulky a jeho přítele Richarda Štorcha rodem z Horažďovic; oba pocházeli z rodin úřednických.
Jako sedmnáctiletý zažil Machulka na Žofíně přednášku nejslavnějšího z českých afrických cestovatelů, lékaře Emila Holuba. Kdo by nebyl fascinován výkladem o podivných zvycích černých národů v dnešní Zambii a Zimbabwe, hrůzou lidských obětí přinášených ke spokojenosti krále Sepopa („Sen“), jak to lékař popsal v knize Sedm let v jižní Africe?
S cestovatelskými „objevy“ rostla chuť na proměnu nových zeměpisných znalostí v zisky kolonizační. Později se ukázalo, že vydržovat si obrovská území se stovkami milionů obyvatel až tolik výnosné není. To však problém Machulkův nebyl, toho naopak Afrika uživila.
O kvalitě Machulkova podnikání se přesvědčil poslední saský král Friedrich August III., šlechtic Friedrich Karl zu Hohenlohe-Oehringen, příslušníci klanu Rothschildů a z českých velmožů dvakrát Franz Josef Auersperg a několikrát nejbohatší muž v hranicích království, kníže Adolf Schwarzenberg, poslední z pánů na Krumlově, s manželkou Hildou Lucemburskou.
Schwarzenbergovi opatřoval zvěř pro farmu Mpala severně od Nairobi, kterou kníže roku 1933 koupil od jistého britského osadníka, přesněji: pronajal si ji na 999 let. Své africké sbírky shromažďoval v zoo na zámku Ohrada u Hluboké.
Celý portrét Bedřicha Machulky si přečtete v knize Velcí Češi 1918 historika a novináře Josefa Landergotta, která vyšla v Edici Echo. Objednat si ji můžete zde.