‚S čínským prezidentem se o lidských právech nemluví‘

'Upozornění' pro šéfa labouristů

‚S čínským prezidentem se o lidských právech nemluví‘NOVÉ
Čínský prezident Si Ťin-pching Foto: Archivní foto: Kaliva / Shutterstock.com
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Mluvit s čínským politickým vedením o lidských právech? Dilema, které mnohdy rezonuje i u českých představitelů, se teď stalo mimořádně aktuální v Británii. Do Londýna se totiž chystá čínský prezident Si Ťin-pching a velvyslanec Pekingu veřejně prohlásil, že toto téma bude tabu. Doslova vzkázal novému šéfovi labouristů Jeremymu Corbynu, který téma lidských práv chce nadhodit, aby během banketu s čínským prezidentem u královny ukázal, že se „umí chovat“.

,,Myslíte si, že labouristé začnou debatu o lidských právech? Já si to nemyslím. Britové jsou velmi slušní a inteligentní. Vědí, jak se mají při určitých příležitostech chovat,“ řekl čínský velvyslanec Liu Siao-ming moderátorovi Andrewu Marrovi v jeho show na BBC. A dodal, že jak se chovat by měl vědět i šéf opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn.

Britský deník The Daily Telegraph to označil za nepřímé varování pro Corbyna, který se stejně jako další přední britští politici zúčastní úterního banketu v Buckinghamském paláci, na který dorazí během své návštěvy Londýna i čínský prezident Si Ťin-pching. ,,Prezident sem neletí, aby se bavil o lidských právech,“ řekl vyslanec v BBC a dodal, že Čína se za svůj přístup k lidským právům nestydí.

Moderátor vyslancovi položil inkriminovanou otázku i proto, že se očekává, že Jeremy Corbyn s tímto tématem čínského prezidenta na banketu konfrontuje. Minulý týden to potvrdil i Corbynův mluvčí, když řekl, že šéf labouristů takové příležitosti určitě využije.

V historii britsko-čínských vztahů je to poprvé za více než desetiletí, co čínský prezident navštíví Británii. Jak britští, tak i čínští vládní politici se o sbližování obou zemí vyjadřují jako o začátku ,,zlaté éry“ vztahů, díky které se Čína stane do deseti let největším obchodním partnerem britské monarchie. Zaznívají ovšem i hlasy kritiků, podle nichž by se nemělo zapomínat právě na otázku (ne)dodržování lidských práv v Číně.

Podle Guardianu se příští týden očekává uzavření více než 150 obchodních smluv v nejrůznějších odvětvích od leteckého, zdravotnického po energetický průmysl. Britská vláda předpokládá, že díky zvýšenému počtu čínských investic se Londýn v budoucnu stane hlavním centrem pro obchod s čínskou měnou.

Čtěte také: A teď modří mužíčci. Čínská námořní milice budí obavy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články