Europarlament tlačí na propuštění vězně Dadina. Rusové ho mučí
Vězněný disident
Politického aktivisty Ildara Dadina, který v ruském vězení musí snášet bití a týrání, se zastal Evropský parlament. Europoslanci vyzvali ve čtvrtek Moskvu, aby byl aktivista okamžitě propuštěn na svobodu a podmínky jeho věznění přezkoumaly úřady. Jeho manželka Anastasija Zotovová, která nedávno navštívila Prahu, mluví o Dadinově zhoršujícím se zdravotním i psychickém stavu, což svědčí o dalším mučení.
„Evropský parlament naléhavě vyzývá ruské orgány, aby důkladně a transparentním způsobem a za účasti nezávislých expertů na lidská práva vyšetřily údajné mučení a špatné zacházení, o kterém hovoří Ildar Dadin. Žádá nezávislé vyšetření všech případů údajného mučení, týrání a ponižujícího a nehumánního zacházení ze strany státních pracovníků vězeňské služby v ruských vazebních zařízeních, pracovních táborech a věznicích,“ stojí v usnesení.
Europoslanci zároveň odsoudili kontroverzní zákon, na základě kterého poslaly ruské úřady Dadina na dva a půl roku do vězení. Jedná se o článek 212.1 ruského trestního zákoníku, který zpřísnil postih za opakovanou účast na nepovolených demonstracích. Podle europoslanců zasahuje do práv na svobodu projevu a shromažďování, které zaručuje ruská ústava.
Nicméně podle českého europoslance Jaromíra Štětiny (TOP 09), který závěry Evropského parlamentu podpořil, to patrně Dadinovi nepomůže. „Nemyslím si, že by ta rezoluce nějakým způsobem rozřešila jeho osud,“ uvedl Štětina pro Echo24.cz s tím, že by ale mohla mít význam pro další odsouzené.
Anastasija Zotovová si od výzvy Europarlamentu slibuje, že se o případu Dadina alespoň dozví víc lidí. Nedávno jí ruské úřady po dlouhé době umožnily navštívit manžela ve vězení. „Setkali jsme se, vypadal strašně. Třásly se mu ruce a nemohl normálně mluvit,“ uvedla Zotovová pro Echo24.cz.
Dopis, ve kterém popisoval politický vězeň Ildar Dadin své manželce nelidské bití a týrání v ruském žaláři, pobouřil začátkem listopadu veřejnost i světová média. Byl odsouzen kvůli opakovanému porušování zákona o veřejném shromažďování, který byl zaveden teprve v roce 2014. Dadin protestoval proti porušování pravidel při prezidentských volbách v roce 2012, proti odsouzení Tolokonnikovové a Aljochinové z Pussy Riot, proti válce na Donbase nebo za propuštění Nadiji Savčenkové.