9 momentů ze života Stanislava Grosse

PÁTÝ PREMIÉR ČR ZEMŘEL

9 momentů ze života Stanislava GrosseNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Stanislav Gross byl pátým a dosud nejmladším premiérem samostatné České republiky, funkce se ujal ve 34 letech. Zároveň je také prvním českým ministerským předsedou, který zemřel. Deník ECHO24.cz vybral z jeho života devět přelomových momentů.

Raketový nástup v ČSSD

S politikou Gross začínal poměrně mladý. Poté, co v roce 1988 dokončil střední školu a krátce pracoval jako elektromechanik a kandidát na strojvedoucího, vstoupil o rok později na Praze 10 do právě obnovené sociální demokracie. Po pár měsících ve straně už stál v čele Mladých sociálních demokratů a v roce 1992 byl zvolený do České národní rady. Pět let po svém nástupu do partaje už šéfoval poslaneckému klubu ČSSD a byl považován za naději strany a budoucího korunního prince Miloše Zemana.

Rozporuplný vztah se Zemanem

Gross politicky rostl právě pod tehdejším předsedou sociální demokracie Milošem Zemanem. Ten si mladého a ambiciózního politika oblíbil. Jejich blízký vztah z 90. let dokládá třeba to, že byl Zeman Grossovi na svatbě za svědka. 5. dubna 2000 přišel pro Stanislava Grosse politický zlom, když byl jmenován ministrem vnitra v Zemanově vládě. Vztahy obou politiků v dosud téměř harmonickém vztahu ale začaly v novém tisíciletí chladnout. Poté, co se Miloš Zeman rozhodl už znovu nekandidovat na předsedu ČSSD, začal Gross sledovat vlastní cíle. Současný prezident později prohlásil, že uvést Grosse do vysoké politiky byla chyba. Neodpustil mu hlavně svůj neúspěch v prezidentské volbě 2003 a spojoval ho se zrádci, kteří mu v tajné volbě nedali svůj hlas.

Čtěte také: Zemřel expremiér Stanislav Gross

Premiérství

V dubnu 2011 byl Gross spolustraníky zvolen statutárním místopředsedou ČSSD. Post obhájil i o dva roky později a poté, co Vladimír Špidla odstoupil z čela strany, převzal vedení sociální demokracie. V tu dobu byl ministrem vnitra a prvním místopředsedou tehdejší Špidlovy vlády. Po Špidlově demisi ho pověřil prezident Václav Klaus sestavením nové vlády a koncem července 2004 jmenoval vůbec nejmladším premiérem v historii. Bylo mu 34 let. O pár měsíců později se Gross stal i předsedou sociální demokracie, když v březnu 2005 porazil Zdeňka Škromacha.

Čtěte také: ALS, nevyléčitelné onemocnění, kterému podlehl Gross

Podivné studium práv

Už na vrcholu politické kariéry Grosse provázely pochyby o jeho vysokoškolském vzdělání. Pražskou právnickou fakultu dokončil v roce 1999, jeho diplomová práce o vývoji českého bankovnictví v transformačním období měla ale pouhých 33 stran textu. V březnu 2004 Gross získal titul JUDr. na kontroverzních plzeňských právech, jeho rigorózní práce se ale z archivu školy ztratila.

Barrandovský byt

Dalším zlomovým momentem v politické kariéře byl nákup luxusního bytu 4+1 na pražském sídlišti Barrandov. Premiér na jaře 2005 nedokázal přesvědčivě vysvětlit, kde na nákup nemovitosti vzal peníze. Gross tvrdil, že mu 1,2 milionu korun na část zálohy půjčil strýc František Vik. Ukázalo se ale, že je nemajetný. Vik proto tvrdil, že si peníze na půjčku sám půjčil. V roce 2012 Gross nakonec byt, který ho stál politickou kariéru, prodal za 5,9 milionu korun.

Pád vlády

Od neprůhledného nákupu bytu byl jen krok k pádu vlády. 25. dubna 2005 Stanislav Gross předal do rukou tehdejšího prezidenta Václava Klause svoji demisi a společně s ním skončil i celý koaliční kabinet ČSSD, lidovců a dnes už neexistující US-DEU. Na stejném stranickém půdorysu ale rychle vznikla nová vláda pod vedením Jiřího Paroubka. „Jsme rádi, že se našlo řešení, které jsme navrhovali už před deseti týdny. Škoda jen, že to trvalo tak dlouho,“ zmínil Miroslav Kalousek – tehdy ještě jako předseda KDU-ČSL.

Čtěte také: Za Stanislavem Grossem

Milionový obchod

Politický krach Gross nicméně rychle kapitalizoval. Zatímco se stáhl do ústraní jako advokátní koncipient, rozjel životní obchod. V roce 2007 koupil 31 procent dnes už neexistující společnosti Moravia Energo, která byla tehdy významným obchodníkem s elektřinou. Podíl mu prodal jeho známý a někdejší náměstek na ministerstvu průmyslu Robert Sýkora. Na podzim stejného roku Gross akcie prodal za 110 milionů korun firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy.

Smrtelná nemoc

Na začátku roku 2014 se v médiích objevily první spekulace o tom, že je Gross vážně nemocný. Deník Blesk přinesl sérii fotografií, na kterým má bývalý premiér nehybnou pravou ruku. Jeho manželka Šárka tvrdila, že za ztuhlou paži můžou Grossovy problémy s páteří. Zpráv o zdravotních problémech ale přibývalo. Nemocí měla být amyotrofická laterální skleróza, tedy onemocnění, při kterém lidé postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Zřejmě nejznámějším pacientem s touto diagnózou je fyzik Stephen Hawking, který ale s onemocněním žije dodnes.

Přijetí Krista

Poslední velký veřejný výstup předvedl Stanislav Gross loni. V rámci cyklu Expremiéři se české veřejnosti omluvil. „Všem vám, kteří jste mi před X lety důvěřovali, a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, se omlouvám,“ řekl divákům České televize. Tehdy se také vrátil k případu svého bytu.

„Kdybych se nebál přiznat, že jsem ten byt dotoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží. A já to beru tak, že jsem byl potrestán za to, že jsem nemluvil pravdu,“ uvedl. Zmínil také, že přijal Krista a že by byl rád, „aby ten konečný křížek byl co nejdál“. V noci na čtvrtek 16. dubna 2015 Stanislav Gross zemřel.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz