Nejen Lidl. Kříže odstraňovaly i slavné fotbalové kluby
Podvolení
Nejnovější kampaň obchodního řetězce Lidl znovu vyvolala debatu o možné přílišné snaze neurazit muslimy. Firma Lidl odstranila z fotografií, které propagují její akci Řecký týden, kříže na kostele na jedné z turistických ikon, na ostrově Santorini. Ale nejde o první známou značku, která se podvoluje a ze svých výrobků odstranila křesťanské symboly.
Nejznámější organizací, která odstranila kříž ze svého znaku, je slavný španělský fotbalový klub Real Madrid. Ten se rozhodl na Blízkém východě prodávat své reklamní výrobky bez malého kříže, jež zdobí korunu ve znaku klubu. Krucifix klub odstranil již v roce 2014 a letos odstranění na dresech prodávaných v muslimských zemích potvrdil, když uzavřel novou smlouvu o distribuci, informovala v lednu agentura Reuters.
Proti podobnému nařčení se musel bránit i velký rival Realu FC Barcelona. Již v roce 2007 španělské noviny psaly, že dresy Barcelony se v muslimských zemích prodávají bez kříže sv. Jiří, který je součástí klubového znaku. Zástupci Barcelony se tehdy bránili, že všechny dresy bez kříže jsou padělky a oficiální výrobky lze koupit pouze s nezměněným znakem. Španělský server El Confidential však hlásil, že dresy bez kříže se na Blízkém východě prodávají i v oficiálních fanshopech.
Za kříže na dresech byl v roce 2007 kritizován italský klub Inter Milán. Ten v zápase proti tureckému týmu Fenerbahçe nastoupil ve speciálních dresech, které měly na sobě velký červený kříž, psal tehdy deník The Daily Telegraph. Italský klub dresy slavil stoleté výročí založení. Turecký právník Baris Kaska tým po zápase zažaloval. Tvrdil, že velké kříže připomínají úbor křižáků a žádal po evropské fotbalové federaci UEFA zrušení výsledku zápasu, který Inter Milán vyhrál 3-0. UEFA jeho stížnost zamítla.
Fotbalové kluby nejsou jediné organizace jež čelí tlaku na odstranění křesťanských symbolů, pro svou popularitu jsou asi ale nejviditelnější. V roce 2014 plánovala změnit svůj znak nejstarší irská univerzita Trinity College Dublin, informoval tehdy deník The Irish Times. Ta ze svého znaku, který používala od roku 1592, chtěla odstranit Bibli a nahradit ji nábožensky neutrální knihou, která měla symbolizovat vědění. Po protestech škola změnu odvolala.