1 Týdeník Echo

Západní pocity viny a chceme ještě Masaryka? Čtěte nový Týdeník Echo

Přečtěte si

Témata:

Co najdete v Týdeníku Echo č. 38?

Před 80 lety zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V textu Petra Holuba Pád demokracie se věnujeme tomu, čím byla První republika tak výjimečná a jak dokázala dvacet let přežívat obklopená sousedy, kde se rodil jeden autoritářský režim za druhým.

Historik Jaroslav Šebek pak rozebírá, jak Češi po válce odkaz TGM postupně zavrhovali a zase přijímali. Vyvstává otázka, zda dnes po 28 letech od listopadu ještě vůbec tento národ o masarykovské ideály stojí. Blížící se volby mohou napovědět mnohé.

„Teror měl pedagogický účinek. Lidé vidí, že předepsaná tolerance vůči radikálnímu islámu byla past,“ domnívá se jeden z nejvlivnějších francouzských spisovatelů Pascal Bruckner. Rozhovor v Paříží s tímto intelektuálem, který je podepsaný i pod slavným filmem Hořký měsíc, pořídil kolega Daniel Kaiser.

O Andrejovi Babišovi se toho v Týdeníku Echo č. 37 moc nedočtete, zato se Martin Weiss věnuje Kim Čong-unovi a zdánlivě neřešitelnému dilematu, jak zastavit severokorejský režim od vývoje jaderných zbraní.

Po letní přestávce se vrací oblíbený diskusní formát Salon Týdeníku Echo. Lenka Zlámalová si pozvala mimo jiné dva ředitele škol. Téma je nasnadě: Platy ve školství a důvody, proč skoro žádná polistopadová vláda nedokázala vtisknout učitelům prestiž, která jim náleží.

Zfilmovat některé knihy se zdá nemožné. Jak se to povedlo tvůrcům snímku To, který vychází z legendárního bestselleru Stephena Kinga, se dozvíte od Ondřeje Štindla.

Pěkné čtení!

Rusko vymírá a bez svých muslimů se neobejde Každé silové řešení hrozí vážným konfliktem
Jsem znalec nočních vlaků O poslechových diskotékách, práci pro prezidenta Havla i svých rodinných těžkostech hovoří publicista Jan Rejžek

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.