Vnitro vyhlásilo boj proruské propagandě. Fandí jí tisíce lidí
Proti Kremlu
Proruskou propagandu bude monitorovat speciální tým ministerstva vnitra. Resort Milana Chovance (ČSSD) pro potírání vlivu informační války vyčlenil tři desítky lidí. Do práce by se měli pustit od nového roku, na starosti budou mít i teroristické hrozby. V Bruselu obdobná skupina vznikla již před rokem. Tlak na Česko je podle analytiků obrovský, propagandu Kremlu prý u nás na internetu šíří až okolo stovky subjektů.
„Cílem a úkolem centra bude věnovat se celostátním bezpečnostním hrozbám, nově i v kontextu hybridního prostředí a hybridních hrozeb. V této oblasti bude nastavovat politiku ministerstva vnitra a ve spolupráci s ostatními příslušnými resorty se podílet na jejich řešení,“ uvedla serveru Echo24.cz Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva.
Proruské aktivity se zaměřují hlavně na kritiku Evropské unie, NATO či USA. Řeší i aktuální témata – kromě uprchlické krize cílí na integraci běženců nebo bezpečnostní hrozby. Úkolem nového týmu vnitra bude proruské aktivity na internetu sledovat a vyhodnocovat. Skupina vzniká v rámci Centra terorismu a hybridních hrozeb, jehož podobu poprvé představil ministr Milan Chovanec společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) letos v květnu.
Tematicky se centrum podle resortu kromě proruské propagandy zaměří také na „terorismus, těsně související radikalizaci a extremismus i na bezpečnostní aspekty migrace“. Vznik zvláštní skupiny je výsledkem Auditu národní bezpečnosti, který měl v první fázi prověřit možné hrozby i to, do jaké míry je Česko připraveno jim čelit.
„Stát musí mít nástroje a informace, kterými dokáže aktivně čelit novým bezpečnostním hrozbám,“ uvedl tehdy ministr Chovanec. Spolupracovat bude nové centrum se zpravodajskými službami, ministerstvem zahraničí, s resortem obrany i s dalšími úřady.
Cílem propagandy je lidi znejistit
Proruské a konspirační „zpravodajské“ weby chtějí podle odborníků „zbořit pravdu“. „S taktikou ‚Západ je špatný, Rusko je super,‘ by neuspěly. Jejich hlavním sdělením tak je, že všichni lžou a chtějí vás podvést. Český veřejný prostor zamořují kvantem informací, z nichž si každý vybere, co chce. A je snadnější považovat za pravdu to, s čím vnitřně souhlasíte,“ řekl deníku Echo24.cz analytik Roman Máca z Think-tanku Evropské hodnoty.
Nejde podle něho jen o proruské weby typu ac24.cz, Aeronet, New World Order Opposition či Sputnik News, ale i různé kanály na sociálních sítích, blogy nebo dezinformační kampaně. Jednou z nich je třeba protiuprchlická stránka We Are Here At Home.com, kterou na Facebooku sleduje 68 tisíc lidí. Tisíce fanoušků mají ale na sociálních sítích i další konspirační portály.
Kdo za proruskými a konspiračními weby stojí, není jasné. Mají neprůhledné struktury, to samé platí o jejich financování. „Spíše než na přímé podpoře z Ruska nebo z ambasády si myslím, že peníze mají tyto weby z reklamy. Spousta z nich je inzercí přímo přeplácaná. Přes Google, Seznam a podobné služby pronajímají na stránkách prostor. Fungují rovněž tak, že v podstatě jen přetiskují jiné zdroje a tím si šetří práci, ale současně plní svůj obsah,“ uvedl dále analytik Máca.
Příkladem za všechny je portál Aeronet, který do vypuknutí krize na Ukrajině fungoval jako server orientovaný na letectví. Šéfredaktorem webu označovaného za hlavní zdroj proruské propagandy je anonym, který vystupuje pod zkratkou VK. Jako kontakt má uvedenou nizozemskou adresu. Financovaný je údajně z peněz od čtenářů, které na několika účtech spravuje dle zjištění Reportérů ČT čtyřicetiletý Marek Pešl z jihočeského Branišova. Muže jeho rodina ale neviděla posledních 13 let a má za to, že je po smrti.
Pod tlakem propagandy je Pobaltí i Německo
Texty proruských webů se tváří jako seriózní zpravodajství. Neuvádí však zdroje, články jsou nepodepsané, šíří konspirační teorie a neověřené informace, témata jsou často vytrhována z kontextu. Propaganda v posledních měsících cílí i proti veřejnoprávním médiím. Snaží se snížit jejich důvěryhodnost obviňováním z šíření nepravd a zavádějících informací. Pod tlakem je hlavně Česká televize, na jejíž údajně neobjektivní zpravodajství přišly desítky stížností.
Propaganda Ruska míří podle analytiků v současnosti především na Baltské státy, ve kterých žije početná ruská menšina. Pod velkým tlakem je kromě Česka také Německo. „Kremelská propaganda se snaží polarizovat společnost. Tím, že se rozhádá, bude oslabená navenek. Cílem je posunout veřejné mínění natolik, aby lidé volili proudy nakloněné Rusku. Určitě je proto dobře, že se tomu bude Česko více věnovat. Otázkou však je, zda na potírání informační války není už pozdě,“ dodal analytik Máca.
Manipulace Moskvy přímo v srdci Evropské unie má za úkol odhalovat obdobný tým při evropské diplomatické službě (EEAS), který spadá pod šéfku unijní diplomacie Federicu Mogheriniovou. V reakci na stále silnější propagandu Kremlu vznikl zhruba před rokem. Členem expertního týmu je také někdejší český novinář Jakub Kalenský.