Klaus: Název Letiště Václava Havla je politická schválnost
Klausovy zápisky
Bývalý prezident Václav Klaus si postěžoval na odkaz zesnulého exprezidenta Václava Havla. Ve svém článku o cestě na fórum v jižním Maroku napsala bývalá hlava státu na stránkách klaus.cz, že přejmenování ruzyňského letiště na letiště Václava Havla byla „politická krátkozrakost“, která podle Klause dokumentuje českou hloupost.
Další z útoků na svého předchůdce a jednoho ze symbolů sametové revoluce Václava Havla skryl Václav Klaus do článku o cestě na mezinárodní diskuzní Crans-Montana Forum. Výpravu do jihomarocké Dachly uvedl jízlivou poznámkou o přejmenování pražského letiště.
„První zastávkou byl Řím. Pro člověka utrmáceného dlouhou (byť mírnou) zimou bylo osvěžující vidět, že je Itálie kolem Říma v polovině března už úplně zelená. Jel jsem z letiště Praha-Ruzyně na letiště Roma-Fiumicino, resp. tak o tom já staromódně uvažuji. Ukázalo se však, že letím z letiště Václava Havla na Aeroporto Leonardo da Vinci,“ napsal v příspěvku Václav Klaus.
Zatímco přejmenování letiště podle jména renesančního velikána Klaus alespoň částečně uznává, nejde mu na jazyk současný název největšího českého letiště. „Přejmenovat římské letiště podle staletí prověřené legendy asi smysl má (i když nevím proč), ale přejmenování ruzyňského letiště byla politická schválnost s velmi krátkodobým, tedy nestaletým nádechem. My jsme vždycky hloupější než zbytek světa a navzájem nenávistnější,“ rýpl si do Havlova odkazu i českého lidu Klaus.
Kromě minulých neshod, kdy Klaus Havlovi vyčítal vše možné, tak nyní bývalá hlava státu přidala i stížnost na odkaz v podobě názvu pražského letiště. Diskutující na sociálních sítí podotkli, že z Klausových řečí srší žárlivost a připomněli událost z konce loňského listopadu, kdy jedinci označující se za příznivce VK vylepili na všenorském vlakovém nádraží modrou ceduli s textem „nádraží VÁCLAVA KLAUSE“.
„Už dávno nás štvalo, že po Václavu H. je pojmenováno letiště a po větším Václavovi K. není pojmenováno nic, i když by si to určitě přál. Chtěli jsme tímto aktem naplnit jeho sny,“ uvedli v YouTube videu tvůrci nelegálního přejmenování nádraží Všenory, které železničáři označili za vandalství. „Vybrali jsme reprezentativní budovu nádraží směrem na Beroun, která plně koresponduje s jeho skutky a v neděli 29.11.2015 v noci jsme ji přejmenovali.“
Klaus na marockém fóru mluvil na téma afrického rozvoje, kdy uvedl, že „nepřišel dávat rady, protože ví, jak bezcenné byly rady, které jsme dostávali po pádu komunismu“ nebo zdůraznění „vlastní cesty Afriky a nikoliv povinné akceptování mouder zahraničních expertů“. Václav Klaus se pochlubil, že ho za jeho projev chválili mimo jiné například generální ředitel společnosti Airbus nebo ředitel Institute of Strategic Studies v Kuala Lumpur.
Přejmenování letiště Ruzyně na letiště Václava Havla z jara roku 2012 přecházel nápad režiséra Fera Feniče a petice se 70tisíci podpisy. Návrh po Havlově smrti 19. prosince 2011 tak po schválení vládou prošel poměrně rychle. Podpořila ho celá řada osobností z nejen politické scény včetně Jiřího Bartošky, Věry Čáslavské, Davida Černého, Bohuslava Svobody, Karla Schwarzenberga nebo Miroslava Kalouska.