Nádherně vyrabované Sudety
Obrazy ze Sudet
Po roce 1989 se Sudety začaly vzpamatovávat z těžkého snu o „krásném zítřku“. Devastace, kterou za těch více než čtyřicet let prošly, byla znát na každém kroku. Tři miliony vyhnaných sudetských Němců byly nahrazeny chudšími obyvateli z vnitrozemí, „rabovacími gardami“ poválečných vítězů nebo přistěhovalci z východních zemí. Ti všichni se mnohdy chovali k Sudetům jako k dobyté zemi a režim jim v tom vydatně pomáhal.
Fotograf Jaroslav Kučera se při jedné z reportáží pro časopis Reflex rozhodl stav této části naší země „čtyřicet let poté“ zdokumentovat. Od roku 1990 do Sudet pravidelně jezdil, fotografoval lidi a jim svěřenou zemi dřív, než tady začne působit nový řád a kdy všichni rádi zapomenou, jak to tady kdysi vypadalo.
Tohle je kus jeho odvedené práce.
Fotograf Jaroslav Kučera neodmyslitelně patří k českému fotografickému provozu. Možná použijme silnější tvrzení: už dnes se tu stal legendou.
Jaroslav Kučera se narodil 19. prosince 1946 ve vesnici Ředhošť v okrese Litoměřice. V roce 1967 zahájil studium na ČVUT, v srpnu 1969 byl - při fotografování prvního výročí okupace Československa sovětskou armádou - zatčen, surově zbit a několik týdnů vězněn ve věznici na Pankráci. Tehdy se definitivně rozhodl pro fotografickou kariéru.
Na Czech Press Photo obdržel v průběhu let více než deset cen. V evropské soutěži Euro Press Photo Awards 2000 získal 1. cenu.
Rubriku připravuje Radek Burda ve spolupráci s Art Photo magazínem (www.artphotomag.com), který laskavě fotografie zapůjčil k otištění.