Není korektní: Donutí studenti Oxford strhnout sochu Rhodese?

Rhodes – Must Fall Oxford

Není korektní: Donutí studenti Oxford strhnout sochu Rhodese?NOVÉ
Cecil Rhodes - socha Oxford Foto: FOTO: Repro: Twitter
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Bourání pomníků, typické pro dějiny střední Evropy, nyní možná v rámci politické korektnosti zasáhne i Oxfordskou univerzitu. Skupina zdejších studentů, která se nazývá Rhodes – Must Fall Oxford, nechala kolovat na univerzitě petici za odstranění sochy britského kolonizátora Cecila Rhodese. Aktivisté působící na univerzitě se tak podle svých slov snaží vymezit proti imperiální politice Velké Británie během 19. století. Někteří z nich jsou však podle BBC sami držiteli tzv. Rhodesova stipendia, které vzniklo po smrti britského kolonizátora. Kampaň kritizují i někteří zahraniční politici z bývalých britských kolonií.

Protestující chtějí odstranit sochu přímo z průčelí oxfordské univerzitní budovy, kterou nechal postavit na začátku 19. století právě Cecil Rhodes. Tento bývalý student Oxfordu dále založil ze svých prostředků stipendium pro zahraniční studenty, aby mohli podle jeho slov studovat na jedné z nejlepších škol v Británii. Kampaň, která v současné době probíhá například i v Jihoafrické republice, si však nadělala i celou řadu odpůrců mezi zahraničními politiky.

Mezi nimi je i bývalý jihoafrický prezident Frederik Willem de Klerk, který se vymezil vůči probíhající protestní akci. Podle De Klerka mají Jihoafričané mnoho důvodů, proč nenávidět Rhodézovu politiku, ale nikdy by si nedovolili vymazat jeho jméno z historie. Naproti tomu aktivisté tvrdí, že socha koloniálního imperátora oslavuje britskou politiku 19. století. Ve prospěch sochy se vyjádřil i bývalý australský premiér Tony Abbott.

„Lépe, či hůře se Rhodes zapsal do historie, ale díky jeho činnosti je možné získat dnes na Oxfordu velice prestižní stipendium. Pokud by dnešní politická korektnost měla být pečlivě dodržována, velice málo britských osobností by bylo pro veřejnost akceptovatelných,“ píše ve svém dopise pro deník Times De Klerk.

Dále upozornil na to, že búrské války měly hrozivý dopad na obyvatele jeho země, ale vláda je nikdy nevymazala z učebnic historie. Studenti však argumentují Rhodesovou účastí na politice apartheidu a pro svou kampaň za odstranění sochy získali již 2 300 podpisů. Mezi signatáři je přitom i několik uživatelů Rhodesova stipendia. Přímo v Jihoafrické republice byla přitom socha koloniálního politika odstraněna již v březnu letošního roku. Za odstraněním sochy stojí, podobně jako v Británii, studentská iniciativa nazvaná Rhodes – Must Fall.

Cecil Rhodes byl britský koloniální podnikatel a politik a nejvýznamnější představitel britského imperialismu konce 19. století. Do jižní Afriky přišel ve svých sedmnácti letech na zotavenou po prodělané tuberkulóze. Pracoval na bavlníkových plantážích a jako kopáč v Kimberley. V 70. letech se stal majitelem diamantových polí v jižní Africe a těžební společnosti De Beers Mining Company, která se postupem času fúzovala, čímž vznikla De Beers Consolidated Mines ovládající 90% světové produkce diamantů. V 80. a 90. letech organizoval britské koloniální výboje na jihu Afriky. V roce 1885 dosáhl zřízení britského protektorátu nad Bečuánskem a v roce 1889 založil Britskou Jihoafrickou společnost, která získala území, nazvané v roce 1895 na jeho počest Rhodézie. Současně se přitom účastnil politického života britské Kapské kolonie. 

Čtěte také: Tajemství obřích pohyblivých soch. Milenci se prostupují

 Skandál v Brémách: Žáci počítali hlasy a zfalšovali městské volby

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články