42 „vlasteneckých“ a nacionalistických skupin v Česku

Na obranu vlasti?

42 „vlasteneckých“ a nacionalistických skupin v ČeskuPŘEHLED
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Echo24.cz
9
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

V České republice působí nejméně 42 politických stran, hnutí, spolků a iniciativ, které se profilují jako vlastenecké nebo se nějakým způsobem vymezují vůči imigraci. Vlasteneckých uskupení je téměř tolik, kolik je migrantů v českých detenčních zařízeních – začátkem listopadu jich tam bylo 62. Některé ze skupin nich působí pouze na internetu, jiné mají své zástupce i v nejvyšší politice. Tento seznam vznikl na základě činnosti iniciativy Vlast, která si klade za cíl sjednotit různé politické strany, hnutí, spolky a další uskupení, která se profilují jako vlastenecká nebo nacionalistická. Iniciativa v této souvislosti zveřejnila seznam celkem 75 uskupení, která podle ní spadají do této kategorie. Seznam se objevil například na jejích facebookových stránkách, k nalezení je ale i jinde na internetu. Ze seznamu jsou vyřazena ta uskupení, která buď zanikla, dlouho nebyla aktivní, a nebo taková, která se na seznam dostala bez zjevného důvodu (například monarchistická strana Koruna Česká). Informace k uskupením vychází jednak z databází ministerstva vnitra, rejstříků firem, výroční zpráv o extremismu, jež sestavuje BIS, a také z propagačních materiálů a internetových stránek jednotlivých uskupení. 

Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura

Parlamentní hnutí, které vzniklo po rozkolu Tomia Okamury s hnutím Úsvit přímé demokracie. Hnutí se kromě imigrace vymezuje také proti Evropské unii a zavedeným stranám. V koalici se Stranou práv občanů (SPO) se letos na podzim dostalo do několika krajských zastupitelstev.

Úsvit – Národní koalice

Parlamentní hnutí vzešlé z Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury. Má 7 zástupců v Poslanecké sněmovně. Předsedou hnutí je veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský. Jednu dobu hnutí spolupracovalo s Blokem proti islámu (BPI) Martina Konvičky – zástupci obou uskupení měli kandidovat na společné kandidátce v krajských volbách. Později se obě uskupení rozešla ve zlém.

Dělnická strana sociální spravedlnosti

„Tradiční“ představitel české krajní pravice. Strana vznikla už v roce 2004. Poté, co Nejvyšší správní soud v roce 2010 zrušil Dělnickou stranu, začala DSSS vystupovat jako její nástupkyně. V čele strany stojí Tomáš Vandas, který začínal svou politickou kariéru u Miroslava Sládka. Strana se kromě islámu v minulosti vyslovovala i vůči dalším menšinám, mimo jiné Romům a Vietnamcům. Strana má několik zástupců v obecních zastupitelstvech, v celostátních volbách nikdy neuspěla.

Národní demokracie

Další „tradiční“ krajně pravicové uskupení. V čele strany stojí známý antisemita Adam B. Bartoš. ND se kromě islámu v minulosti vyhraňovala také vůči Židům, což u českých extremistických uskupení není příliš obvyklé. Předseda Bartoš byl letos v říjnu za své výroky proti Židům podmínečně odsouzen. Až do ledna 2014 strana používala název Právo a Spravedlnost inspirovaný nynější polskou vládní stranou.

Blok proti islamizaci

Uskupení, které vzniklo poté, co se letos v květnu rozpadl Blok proti islámu Martina Konvičky. Základ uskupení tvořili lidé z okolí někdejší místopředsedkyně BPI a někdejší sociálnědemokratické poslankyně Jany Volfové. Blok proti islamizaci nyní spolupracuje s parlamentním hnutím Úsvit – Národní koalice. V čele uskupení stojí Jana Borkovcová.

Iniciativa Martina Konvičky

Neformální uskupení, které založil antiislámský aktivista Martin Konvička po rozpadu jeho Bloku proti islámu. IMK (soudě podle počtu příznivců na Facebooku) nemá takový dosah jako dřívější projekty Martina Konvičky, v posledních měsících však zorganizovala několik veřejných akcí, které vyvolaly velký rozruch. Namátkou lze zmínit pálení stránek Koránu před brněnskou mešitou nebo fiktivní obsazení Staroměstského náměstí Islámským státem.

Islám v České republice nechceme

Původně internetová iniciativa, která snad nejvíce ze všech zpropagovala téma boje proti islámu v České republice. Na své facebookové stránce měla v době největšího rozmachu více než 150 tisíc „lajků“. Představitelé iniciativy organizovali několik protiislámsky zaměřených petic a také demonstrací ve více českých městech. Společnost Facebook několikrát pozastavila stránky iniciativy. V současné době však o iniciativě oproti dřívějšku není příliš slyšet a její někdejší představitelé (například Martin Konvička) se k ní příliš nehlásí. Na Facebooku však má stále více než 70 000 příznivců.

Česká suverenita

Strana, která vznikla v roce 2011 pod názvem SUVERENITA – Blok Jany Bobošíkové. V čele strany stojí někdejší místopředsedkyně BPI Jana Volfová. V roce 2013 se spekulovalo o tom, že strana spojí svoji činnost s Václavem Klausem po jeho odchodu z úřadu prezidenta. Pro tyto účely měla změnit název, mluvilo se například o označení Suverenita Václava Klause. Strana na sebe upozornila při eurovolbách z roku 2014, kde Jana Volfová oblečená v burce varovala před islamizací ČR.

Patrioti České republiky

Patrioti původně vznikli jako komunální uskupení na Praze 8, kde žije předseda strany Jiří Vítek. Strana se profiluje jako konzervativní a euroskeptická, s důrazem na tradiční rodinu. Předseda Vítek – bývalý profesionální hasič – byl známý také jako předseda odborové organizace Unie bezpečnostních složek. V letošních senátních volbách za stranu kandidoval i bývalý ředitel základní školy Miroslav Koranda, který ze školství odešel poté, co minulý rok zfackoval žáka.

Českoslovenští vojáci v záloze za mír

Spolek, který vzešel z neformální facebookové skupiny Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO. Ta vznikla v lednu 2015 s cílem přilákat bývalé příslušníky bezpečnostních složek, kteří sloužili před rokem 1989. Iniciativa, která se od začátku vyznačovala kritikou NATO, EU a USA (později i uprchlíků), si postupně vytvořila organizační strukturu vojenského typu. Uskupení se potýkalo s vnitřními rozpory. Ve hře totiž byla spolupráce s Bartošovou Národní demokracií, s čímž ne všichni souhlasili. Později došlo k přejmenování na současný název a odstřihnutí zakladatele původní facebookové skupiny. Odstoupil i původní předák Marek Obrtel. Nyní spolku podle rejstříku šéfuje Ivan Kratochvíl.

Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka

Zřejmě „nejtradičnější“ ze zmíněných uskupení. Strana vznikla už v roce 1989, mezi lety 1992 a 1998 měla své zástupce i v Parlamentu. Strana je neodmyslitelně spjata s Miroslavem Sládkem. Ten se v 90. letech hlasitě vymezoval například vůči Romům nebo narkomanům. Republikáni se v roce 2013 rozpustili, strana byla obnovena letos pod názvem Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka. Sládkova nedávná shromáždění se vyznačovala extrémně nízkou účastí. Jednou se dostal i do konfliktu s konkurenčním uskupením.

Akce D.O.S.T. (Důvěra Objektivita Svoboda Tradice)

Občanské sdružení, které svou činností navazuje na Manifest D.O.S.T. z roku 2007 a občanskou iniciativu, která se kolem něj vytvořila. Signatáři manifestu se přihlašují k hodnotám jako je tradiční rodina. Zároveň vyzývají politiky, aby chránili svobodu jednotlivce a také novináře, aby nenálepkovali odpůrce nových společenských trendů. Manifest do listopadu 2016 podepsalo více než 1000 lidí. Předsedou Akce D.O.S.T. je Petr Bahník.

Národní obroda

Vlastenecky zaměřený spolek, za jehož vznikem stojí pravicový extremista Pavel Matějný, dříve hlavní hybatel pravicově extremistického a protiromského uskupení Čeští lvi. „Jsme nacionalisté tělem i duší a hájíme zájmy svrchovanosti České republiky,“ píše se na webu spolku. Aktivisté z Národní obrody organizovali mimo jiné akci zaměřenou proti pochodu Prague Pride, té se však podle ministerstva vnitra zúčastnilo jen asi 20 osob. V rejstříku firem je jako předseda uváděn Bedřich Tvrdý.

Pro-Vlast

Krajně pravicové uskupení, které se tak jako řada jiných profiluje na poli protiislámských aktivit. Vymezuje se také vůči ideologii multikulturalismu. Skupina je aktivní mimo jiné na Facebooku, kde reaguje na aktuální dění, v těchto dnech například na americké volby. Na Facebooku má více než 20 tisíc příznivců. Skupina v dubnu 2015 podle zprávy ministerstva vnitra o extremismu organizovala demonstraci proti činnosti ombudsmanky Anny Šabatové, té se však zúčastnilo jen asi 20 lidí.

DOMOV

Politická strana, jejíž název představuje zkratku slov Demokracie, Odpovědnost, Morálka, Odvaha a Vlastenectví. V čele strany stojí učitel David Štěpán, bratr herečky a moderátorky Barbory Štěpánové. Štěpán dříve také působil jako mluvčí Konvičkova Bloku proti islámu. Strana úzce spolupracuje s výše zmíněným Blokem proti islamizaci, její úplný název je Domov s Blokem proti islamizaci.

Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska

Uskupení, které vzniklo po neshodách uvnitř republikánů Miroslava Sládka před předčasnými volbami z roku 2010. Strana ve svém programu požaduje například spolkové uspořádání ČR, o čemž ostatně mluvil i Sládek. Dále požaduje zrušení Senátu a vystoupení ČR z EU a NATO. Na svém webu jasně deklaruje proruskou orientaci. V čele strany stojí někdejší 1. místopředseda Sládkových republikánů Jiří Dufek.

Čtěte také: 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Česká strana národně sociální

Strana byla založena už roku 1897. Za první republiky představovala významnou politickou sílu. Měla blízko k prezidentu Masarykovi, v jejích řadách působil i následný prezident Edvard Beneš. Před listopadem 1989 byla pod názvem Československá strana socialistická součástí Národní fronty. Během své historie několikrát změnila svůj název. V programu strany se hovoří o obnovení trestu smrti nebo o zavedení povinného vojenského školení pro středoškoláky. Předsedou strany je Michal Klusáček.

Česká strana národně socialistická (ČSNS2005)

Sesterská strana výše zmíněné České strany národně sociální, od níž se odštěpila na přelomu let 2005 a 2006 poté, co se ČSNS ocitla v konkurzu. Obě strany spolu podle vyjádření na webu spolupracují ve volbách na místní i celostátní úrovni. Do budoucna prý plánují opětovné sjednocení. Předsedou strany je Karel Janko.

Domoobrana

Spolek, který začal od června 2015 vznikat na popud fitness trenéra Michaela Modera. Vše odstartovalo Moderovo video nazvané „Výzva pro všechny chlapy – konec Evropské civilizace?“. Ve videu vyzýval k aktivizaci v místech bydliště a formování „domoobran“. Moderova Domoobrana měla svého času vlastní webové i facebookové stránky s tisíci příznivců. Moder později svůj spolek včetně stránek zrušil, nyní lze dohledat pouze menší krajské a městské pobočky, které působí na vlastní pěst.

MONOS – Monarchistické občanské sdružení

Spolek, který vznikl oddělením části členů od monarchistické politické strany Koruna Česká. Důvodem prý byl nesouhlas s názorovým profilováním KČ. Spolek se profiluje jako sdružení konzervativně smýšlejících monarchistů. Na úvodní stránce spolku se objevuje banner, který propaguje Bartošovu Národní demokracii. V minulosti se také vymezovalo proti pochodu homosexuálů Prague Pride.

Spojená vlastenecká iniciativa

Neformální iniciativa, která se snaží sjednotit organizátory různých protivládních a protiislámských demonstrací pod jednu hlavičku. „Spojená vlastenecká iniciativa vznikla jako plně nadpolitická skupina, která je připravena podpořit s organizací a také propagací jakoukoliv národoveckou aktivitu,“ píše se na jejím webu. Iniciativa je aktivní také na Facebooku.

Za naši kulturu a bezpečnou zem

Spolek, který v uplynulých měsících svolal několik demonstrací a pochodů namířených proti migraci. Na některých vystoupili i zástupci Bartošovy Národní demokracie. Spolku šéfuje Lucie Hašková, dalším výrazným představitelem byl aktivista Jiří Černohorský. Hašková se s Černohorským před nedávnem dostala do konfliktu a do značné míry se stáhla do ústraní. Nyní je aktivní především na sociálních sítích.

Konzervativní a sociální hnutí

Krajně pravicová politická strana, která do dubna 2014 fungovala pod názvem Národní sjednocení (NSJ). Strana se hlásí k odkazu nacionalistického Národního sjednocení z doby 1. republiky. Prvním předsedou strany byla známá postava české krajně pravicové scény Jan Skácel.

Řád národa

Politické hnutí, které vzniklo přetransformováním politické strany VIZE 2014 (ta zase vzešla z politické strany LIDEM). Oproti pravostředové straně se však Řád národa profiluje jako konzervativní a nacionalistické. Ve svém programu zmiňuje například důraz na tradiční rodinu nebo půlroční povinnou vojnu. ŘN dokonce spustil vlastní aplikaci pro mobilní telefony. V jeho čele stojí Josef Zickler.

Národní fronta

Tato strana je do značné míry obestřena tajemstvím. Podle rejstříku ministerstva vnitra začala fungovat v roce 2011 pod názvem Strana pro Evropu. Pod současným názvem strana působí od letošního února. Strana nemá žádné oficiální stránky a nezveřejnila ani svůj program. Sídlo strany se však nachází na té samé adrese jako sídlo DSSS. Předsedkyní strany je bývalá předsedkyně DSSS Hana Pavlíčková.

Čest, svoboda, respekt

Spolek, v jehož čele stojí aktivista Jiří Černohorský. Ten je zároveň administrátorem stejnojmenné facebookové skupiny, která má více než 10 tisíc členů. Černohorský je velmi aktivní i v off-line světě, pravidelně se účastní různých demonstrací a protestních pochodů. Před nedávnem také podával trestní oznámení kvůli rozdělení Československa.

Aktiv Nezávislých Občanů

Politická strana, která nabízí občanům bez politické příslušnosti možnost účastnit se voleb na její kandidátce. Strana ve svém programu požaduje znovunabytí svrchovanosti České republiky. Požaduje také schválení zákona o referendu a následné referendum o vystoupení ČR z NATO. Naposledy strana na Facebooku nabízela možnost kandidovat za ni před letošními krajskými volbami.

Strana zdravého rozumu – ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi

Strana vznikla v roce 2002 pod názvem Strana zdravého rozumu. Aktuální název používá od roku 2015. Priority strany jsou patrné už z názvu. Strana v programu uvádí, že v určitých případech by si přála zrušit presumpci neviny a uplatňovat naopak presumpci viny. V čele strany stojí Petr Hannig.

Občanská konzervativní strana

Strana založená v listopadu 2013 bývalým poslancem a členem ODS Jiřím Janečkem. Svůj program částečně převzala od občanských demokratů, kromě vytvoření stabilního ekonomického prostředí v něm klade důraz také na „zásadní omezení přistěhovalectví a zejména islamizace“. Ve hře bylo v jednu dobu její sloučení s výše zmiňovanými Patrioty, nakonec k němu však nedošlo.

Hnutí Občanů za Kraje

Politické hnutí založené v roce 2012. HOZK nabízí občanům kandidovat jako nestraníci na jeho kandidátce. Na svém webu uvádí, že chce „veřejnou správu bez lhaní, šizení, okrádání a strachu o budoucnost občanů“. Na svém Facebooku hnutí sdílí různé protiuprchlické materiály, současné vládní strany označuje jako „vlastizrádné“. V jeho čele stojí Martin Vacek.

Alternativa pro Českou republiku 2017

Politické hnutí, které svým názvem zjevně odkazuje na německou euroskeptickou stranu Alternativa pro Německo (AfD). Jako úřadující předseda je na stránkách uveden Petr Štěpánek. Předsedou jihočeské divize hnutí je potom snad nejznámější český antiislamista Martin Konvička. Strana se ve svém manifestu kromě islámu a multikulturalismu vymezuje například vůči neziskovým organizacím.

Naštvané matky

Spolek, který vznikl na základě původně neoficiální stejnojmenné iniciativy na Facebooku. Předsedkyní spolku je aktivistka Eva Hrindová. Naštvané matky v uplynulých měsících spolupracovaly s lidmi kolem Martina Konvičky. Kromě islámu a multikulturalismu se NM věnují například školským tématům, mimo jiné takzvané inkluzi.

Generace identity

Česká pobočka celoevropského mládežnického hnutí, které původně vzniklo ve Francii. GI se oficiálně distancuje od rasismu a neonacismu, podle zprávy ministerstva vnitra o extremismu však minimálně v jednu dobu mezi jejími čelními představiteli působili bývalí Autonomní nacionalisté, což bylo neonacistické uskupení. Podle ministerstva se GI snaží místo romské problematiky přilákat sympatizanty odporem k islámu.

Organizace proti multikulturnímu fanatismu

Neoficiální iniciativa, která se vymezuje proti ideologii multikulturalismu a imigraci muslimů do Evropy. Je aktivní především na Facebooku, kde má více než 17 tisíc příznivců. Mezi jinými vyčnívá svojí aktivitou a vytvářením vlastního obsahu – podobné facebookové iniciativy většinou pouze přebírají obsah odjinud. V posledních dnech se věnovala především situaci v USA po zvolení Donalda Trumpa.

Národní domobrana ČR

Spolek, jehož proklamovaným úkolem je „bránit domovy občanů České republiky, jejich životy, zdraví a majetek, jakož i pomáhat udržení společenského klidu, stability a zákonnosti“ v případě, že by selhal stát. V čele spolku stojí takzvaná Rada Národní domobrany, kterou tvoří pplk. v záloze MUDr. Marek Obrtel, Nela Lisková a poručík ve výslužbě PhDr. František Krejča. Lisková na sebe letos na podzim upozornila, když v Ostravě otevřela „konzulát“ samozvané Doněcké lidové republiky. Příznivci si na webu domobrany mohou objednat nášivku s jejím logem.

České mírové fórum

Spolek, který se veřejně vyjadřuje k aktuálnímu světovému dění. Zaměřuje se zejména na mezinárodní politiku a postavení ČR. Evropskou unii na svém webu ČMF označilo jako „totalitní instituci“, která „neslouží občanům, ale globálnímu kapitálu a severoamerickému imperialismu“. S ohledem na uprchlickou krizi také navrhovalo poslat na české hranice policisty a armádu. Vyzvalo rovněž světové mocnosti, aby ukončily intervence ve třetím světě, které jsou podle mnohých příčinou současné migrační krize. Předsedkyní spolku je Vladimíra Vítová.

Hej, občané!

Spolek, jehož názory by se daly shrnout do jeho vlastního hesla: „Ne diktátu Bruselu a zaprodaným politikům, Ano, občanům a suverénní politice ČR.“ Ve svém programovém prohlášení říká, že je připraven podpořit vystoupení ČR z Evropské unie a omezit její působení v rámci NATO. Spolek chce klást větší důraz na brannost obyvatel a navýšit armádní výdaje. Požaduje také „zákaz registrací nových církví bez tradice v ČR včetně Islámu“. Je aktivní i na Facebooku, kde má více než 12 tisíc příznivců. Jako předsedkyně je v rejstříku firem uvedena Kateřina Hrabánková.

Změna pro lidi

Politické hnutí, které založil někdejší místopředseda hnutí ANO Peter Harvánek, hnutí bylo zaregistrováno v lednu letošního roku. Zakladatelé hnutí tvrdí, že jejich primárním cílem je vybudovat politický subjekt, který bude alternativou k zprofanovaným politickým stranám. Svojí rétorikou se nicméně v některých ohledech podobají různým vlasteneckým uskupením. Například požadují „vymanit veřejnoprávní media z vlivu politiků tak, aby byly odstraněny masáže a manipulace občanů“ nebo „zabránění islamizace ČR, prioritně v dnešní době, všemi prostředky“.

W.P.E.P.-Evropští Patrioti

Uskupení, které podle vlastních slov usiluje o sjednocení českých národovců. Kritizuje multikulturní politiku Evropské unie a zvyšující se počet přistěhovalců v Evropě. Evropští patrioti se v minulosti dostali do sporů s Vandasovou DSSS. A to navzdory skutečnosti, že jejich šéf (alespoň podle rejstříku a vyjádření na webu) Jaroslav Pytel původně býval členem této strany. Uskupení je velmi aktivní na Facebooku, v posledních dnech se velmi věnovalo výsledkům amerických voleb.

SPO

Politická strana, která je známější spíše pod svým starším názvem SPOZ – Strana práv občanů ZEMANOVCI. Strana vznikla v roce 2009 transformací z občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana. Současný prezident byl jednu dobu ostatně i předsedou strany. Strana svojí rétorikou do značné míry kopíruje Zemanovy názory – vymezuje se například vůči migraci, Evropské unii nebo koncesionářským poplatkům. V letošních krajských volbách se v koalici s Okamurovým hnutím SPD dostala do několika krajských zastupitelstev. V čele strany stojí senátor Jan Veleba.

Demokratická strana zelených

Strana vznikla v roce 2009 vedle tehdy parlamentní Strany zelených. Stejně jako strana vedená Matějem Stropnickým se snaží o environmentální politiku, výrazně se však liší v názoru na migrační krizi. DSZ by v otázce přijímání migrantů chtěla vypsat referendum, stejně tak by chtěla hlasovat o vystoupení ČR z EU a NATO. V současné době usiluje o sjednocení českých vlasteneckých uskupení. V jejím čele aktuálně stojí Jiří Anderle.

Národní prosperita

Politická strana, která chce podle vlastních slov navázat na období, kdy Česko patřilo k nejrozvinutějším zemím světa a udělat z něj váženou zemi. Cizinci, kteří by tomu chtěli bránit a nepřijímat českou kulturu, by se podle strany měli vrátit „odkud přišli“. Strana též kritizuje ideologii multikulturalismu. Strana kandidovala ve volbách z roku 2010, z voleb však nečekaně odstoupila a současný předseda Zbyněk Štěpán ve vysílání ČT doporučil svým příznivcům volit Vandasovu DSSS.

Čtěte také: Okamura se dostal do většiny krajů, ostatní antiislamisté propadli

Ministerstvo: Extremisté ztrácí podporu, Konvičkovy akce působí negativně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články