Policie na ostrově mučí a znásilňuje vězně, tvrdí AI
Brutální metody
Celosvětové hnutí Amnesty International se domnívá, že policie a vojáci na Fidži bijí a mučí vězně. Může za to prý jejich „hluboce zakořeněná kultura mučení“. Na klidném ostrově je tak na denním pořádku znásilňování nebo napadení zločinců pomocí služebních psů, uvádí server Deutsche Welle.
Souostroví Fidži je známé především bílými plážemi a klidnou krajinou. Podle celosvětového hnutí Amnesty International ale vypadá ostrovní stát idylicky jenom na první pohled. Policisté a vojáci se chovají ke zločincům a vězňům velmi brutálně. Neváhají prý používat mučící metody a útočí na ně i za pomocí služebních psů.
Report details cases of brutality by Fiji‘s Security forceshttps://t.co/PCQwxeTkES pic.twitter.com/38VRtOCeDJ
— Fiji One News (@FijiOneNews) 5. prosince 2016
Ozbrojené složky jsou podle organizace zvyklé na extrémní násilí už delší dobu. Po vojenském převratu, ve kterém se dostal k moci Frank Bainimarama jsou také policisté i vojáci chráněni od jakéhokoliv trestního stíhání. Podle aktivistů platí stále imunita poskytnutá vojákům z roku 2006. „Na Fidži je odpovědnost z mučení spíše výjimkou než pravidlem. To představuje absolutně beztrestnou atmosféru,“ řekl pro Deutsche Welle Kate Schuetzeová.
Organizace Amnesty International zveřejnila výzkum od roku 2006 až po současnost. Hovořili mezitím až s padesátkou lidí z řad právníků, členů občanských sdružení nebo členů fidžijské vlády. V důsledku mučení tak prý zemřelo pět lidí a jednomu muži musela být amputována noha.
Po vojenském převratu zůstává u moci i přes demokratické volby z roku 2014 Bainimaramiho strana Fiji First. Ta získala ve volbách 59% a obsadila pohodlnou většinu k vládnutí. Na průběh voleb dohlížely pozorovatelské skupiny v čele s Austrálií. Podle pozorovatelů proběhly volby svobodně a bez větších problémů. S tím nesouhlasí opozice, která si stěžovala na nesrovnalosti s počty voličů, na otevřené volební urny nebo na jejich úplné zmizení.
Po demokratických volbách se také mění tvrdá politika vůči režimu Bainimaramy z australské strany i novozélandské strany. Oba státy také před volbami zrušily své sankce jako zákaz vstupu představitelům polovojenské vlády.