Naštvala Američany a odstoupila. Boj o Obamacare pokračuje
Obamův klíčový plán
Kathleen Sebeliusová, americká ministryně zdravotnictví, rezignovala po pěti letech na svůj ministerský post. Její rezignaci předcházely problémy se zaváděním zdravotnické reformy obecně známé jako Obamacare. V důsledku reformy přišlo o pojištění mnoho Američanů, a to navzdory prezidentovým slibům, že se tak nestane. Mnozí totiž po vyhlášení reformy zjistili, že budou muset platit mnohem vyšší pojistné než dosud.
Zdravotnická reforma zavedená zákonem Affordable Care Act byla od počátku jedním z hlavních témat Obamovy administrativy. Naopak pro republikány byla a zůstává trnem v oku. Od jejího spuštění loni v říjnu ji provází problémy, hlavně kvůli špatně fungujícímu webu HealthCare.gov, přes který se pojištění sjednává. Kvůli debaklu zmiňovaných stránek klesla loni na podzim popularita prezidenta Obamy na historické minimum. Zodpovědnost za problémy se serverem nesla právě ministryně zdravotnictví.
Miliony Američanů loni dostaly od pojišťoven nečekané oznámení o zrušení dosavadních pojistek, a to kvůli požadavkům nového Obamova zákona. I kvůli tomu prezidentova popularita rapidně klesla.
Odchod Sebeliusové spadá do doby, kdy se Obama znovu snaží získat důvěru skeptických občanů k zaváděné reformě. Zároveň chce napravit reputaci mnoha demokratů, kteří často čelí kvůli podpoře zákona nevybíravé kritice. Pověst své strany se snaží zachránit hlavně kvůli volbám do Kongresu stanovených na letošní listopad.
Dobrovolné odstoupení
Sebeliusová odstoupení prezentuje jako vlastní rozhodnutí. Americký deník New York Times však tvrdí, že Bílý dům byl s činností ministryně vysoce nespokojen, především kvůli problémům s webovými stránkami HealthCare.gov. Deník uvádí, že ministryně ani minulý týden nedoprovodila prezidenta na tiskovou konferenci, kde Obama triumfálně oznámil, že počet zaregistrovaných občanů přesáhl sedm milionů.
„Ministryně sdělila prezidentovi, že první mezník registrací stanovený na 31. března a nárůst přihlášených občanů poskytuje příležitost pro změnu, a že by mu lépe posloužil někdo, kdo není takovým cílem politické zloby,“ uvedl Denis McDonough, šéf Bílého domu.
Po její rezignaci se Sebeliusové zastalo mnoho demokratů a zdůraznilo její politický přínos. Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová ocenila 65letou Sebeliusovou jako neúnavnou bojovnici za přístup všech Američanů ke zdravotnímu pojištění. Tím se podle Pelosiové zapsala do dějin USA.
Republikáni však „volali po politické hlavě“ ministryně delší dobu. Ani po čtvrteční rezignaci nešetřili kritikou. „Nezáleží na tom, kdo bude v čele ministerstva zdravotnictví, Obamacare bude nadále katastrofou," okomentoval její odchod republikán Reince Priebus. Republikánský senátor za Kentucky Mitch McConnell řekl, že její rezignace je slabou útěchou pro miliony Američanů, kteří se nechali zdravotnickou reformou oklamat, uvedl deník NYT.
Problémy s Obamacare
Zdravotnická reforma byla spuštěna loni v říjnu. V důsledku reformy přišlo o pojištění mnoho Američanů, a to navzdory prezidentovým slibům, že se tak nestane. Mnozí totiž po vyhlášení reformy zjistili, že budou muset platit mnohem vyšší pojistné než dosud. Miliony Američanů loni dostaly od pojišťoven nečekané oznámení o zrušení dosavadních pojistek, a to kvůli požadavkům nového Obamova zákona. I kvůli tomu prezidentova popularita rapidně klesla.
Odstupující ministryně byla dříve guvernérkou Kansasu. Časopis Time ji označil jako jednu z pěti nejlepších guvernérů. V prezidentských volbách v roce 2008 podporovala Obamu, v Kansasu mu zajistila vítězství.
Prezident Obama na post ministryně nominuje Sylvii Burwellovou, dosavadní šéfku Úřadu pro řízení a rozpočet. Prezident si od absolventky Harvardu a Oxfordu slibuje lepší řízení díky jejím ekonomickým schopnostem. Předchozí úřad, který zastávala, je s rozvojem zdravotní péče silně propojen.