Revoluce? Zaměstnavatel má platit náklady na práci z domova
Změna v zákoníku práce
Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá zásadní změny v zákoníku práce. Návrh, který chce ministryně Marksová představit v dubnu, například zpřísňuje podmínky pro práci z domova. Zaměstnavatel by měl nově přispívat svému zaměstnanci na internet, energie nebo telefon a kontrolovat, zda má doma zajištěnou bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Informace o návrhu, který počítá také se změnou výpočtu dovolené a práce na dohodu, přinesl deník MF DNES.
Návrh má mimo jiné stanovit pevná pravidla pro práci z domova. Nově má zaměstnavatel nést i některé náklady na práci z domova – například na internet nebo telefon. Pracovníkovi také bude muset zajistit připojení na internet, potřebnou technologii včetně ochranného softwaru. A v případě dlouhodobé práce z domova by firma měla platit i díl účtů za energie.
Nová pravidla dále vyžadují, aby zaměstnavatel kontroloval, jestli je u zaměstnance doma zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví při práci. To by pak obnášelo inspekci u pracovníka doma a dohled na to, zda nemá kluzkou podlahu nebo nedostatečné osvětlení.
Experti varují, že se tyto změny, které měly zaměstnance ochránit, mohou obrátit proti nim a zaměstnavatelé přestanou možnost práce z domova nabízet. Tento typ práce je přitom mezi zaměstnanci, zvlášť mezi těmi s malými dětmi, oblíbený.
Změní se výpočet dovolené
Novým způsobem se má dále počítat i dovolená a to podle počtu odpracovaných hodin. Důvodem k tomu jsou zaměstnanci, kteří pracují na různě dlouhé směny a u kterých nemusí zákonná délka dovolené spravedlivě odpovídat tomu, co si odpracovali. Zaměstnavatelé tak budou muset složitě přepočítávat dovolenou na hodiny.
„Současná úprava je stará 50 let a vůbec neodpovídá modernímu trendu flexibilní pracovní doby. Neumí spravedlivě spočítat různě dlouhé směny,“ zdůvodnil to pro MF DNES ředitel odboru pracovněprávní legislativy ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka, který má přípravu novely zákoníku práce na starosti.
Novela má rovněž pozměnit podmínky pro práci na dohodu o pracovní činnosti, na níž lze odpracovat až 20 hodin týdně a maximálně 300 hodin ročně. Chystané změny v zákoníku mají zaměstnancům garantovat dobu odpočinku stejně jako v klasickém pracovním poměru – od skončení práce musí uplynout minimálně 12 hodin volna a po šesti hodinách musí mít 30 minut volno. U dohody o činnosti navíc ministerstvo navrhuje zavést nárok na dovolenou.