Nejdřív kouř, pak záblesk. K záhadnému kráteru přibyly další dva
Co objevili sibiřští pastevci
Další dva obrovské krátery neznámého původu byly objeveny na ruské Sibiři. Podle prvních informací se útvary zdají být menší než kráter nalezený v polovině července, ale jinak vypadají podobně. Informaci přinesly místní anglicky psané noviny The Siberian Times.
První kráter byl objeven nedaleko Bovanenkova ložiska zemního plynu, tedy přibližně 100 kilometrů od místa, kde se nachází kráter, o němž psala média v polovině července (video kráteru zde). V tomto regionu na poloostrově Jamal, který je místními nazýván „konec světa“, byl podle dostupných informací zajištěn kráter o průměru 15 metrů.
Čtěte také: VIDEO: Vědci zkoumají záhadný kráter 'na konci světa'
Zástupce regionálního parlamentu Michail Lapsuj se na tento kráter nedaleko vesnice Antipayuta jel osobně podívat. ,,Podle místních se díra vytvořila 27. září 2013. Svědci předkládají dvě verze jeho vzniku. Podle některých se z místa nejdříve kouřilo, a pak se objevil jasný záblesk. Podle jiných na místo dopadlo nebeské těleso," řekl.
Pastevci sobů z vesnice Nosek pouhou náhodou objevili druhý kráter. Jeden z nich do něj málem spadl. Útvar se nachází v oblasti věčně zmrzlé půdy a má tvar kužele. Jeho hloubka je přibližně 60 až 100 metrů a průměr přesahuje čtyři metry.
Meteorit, mimozemšťané nebo výbuch metanu?
Objevy vyvolaly novou vlnu dohadů a spekulací na téma, jakým způsobem mohlo dojít k jejich vytvoření. Diskutované teorie se týkají meteoritů či zbloudilých střel. Někteří ale mluví i o možnosti, že kráter žertem vytvořili lidé nebo mimozemšťané. Pravděpodobnější spekulace hovoří o explozi výbušné směsi metanu a břidlicového plynu.
Momentálně nejoblíbenější je však domněnka o tání permafrostu v důsledku klimatických změn. Tento proces způsobuje uvolňování metanu, který následně vyvolá erupci. Vědci jsou nicméně ve svých závěrech opatrní a čekají, jaká zjištění jim poskytne detailní výzkum kráterů.