Strach z jaderného testu KLDR? Jižní Korea si pořídí jadernou ponorku
eskalace napětí
- red,
Nový test mezikontinentální balistické rakety KLDR vyvolal další vlnu napětí mezi Severní Koreou a USA, Japonskem, Jižní Koreou a dalšími státy. Jihokorejské ministerstvo obrany už promluvilo o nových opatřeních, kromě amerického protiraketového systému uvažuje i o pořízení jaderné ponorky.
Jihokorejský ministr obrany Song Young-moo varoval, že Severní Korea druhým testem mezikontinentální rakety nekončí. „Existuje možnost, že Severní Korea pravděpodobně vyzkouší jadernou hlavici a schopnost raketových jaderných zbraní pomocí jaderného testu s větší výbušnou silou,“ uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany, píše Huffington Post.
Soul už se chystá na bezpečnostní opatření. Kromě obnovení amerického protiraketovému systému THAAD uvažuje i o jaderné ponorce. „Chcete-li chytit nepřátelskou ponorku, měli bychom mít také jednu,“ řekl mluvčí ministerstva obrany. „Uvažujeme o jaderné ponorce,“ dodal, přestože minulý rok úřad tvrdil, že takové plány nemá.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Baterie amerického protiraketového systému THAAD se skládá ze šesti odpalovacích vozidel, která jsou schopná odpálit až 48 antiraket. Tento systém dokáže ničit balistické rakety krátkého, středního i dlouhého dosahu, oficiální dosah by měl být 200 km. Není ale jasné, pro jaké výšky maximální dosah platí, protože THAAD ničí rakety ve velkých výškách nad atmosférou. Jaderná ponorka je plavidlo, které je poháněno jaderným reaktorem, což umožňuje díky velké energii dosažení obrovské rychlosti a setrvání pod hladinou i několik měsíců.
Severní Korea odpálila minulý pátek již druhou mezikontinentální balistickou raketu za poslední měsíc. Označila ji za „tvrdé varování“ pro Spojené státy. Test podle Severokorejců prokázal, že v dosahu jejich raket je celé území USA. Americký prezident považuje zkoušku za „bezohlednou a nebezpečnou“ akci. Donald Trump prohlásil, že Spojené státy podniknou veškeré kroky k zajištění své bezpečnosti a k ochraně spojenců v regionu.
Severní Korea oficiálně přiznala zahájení jaderného programu v roce 2009, první jaderný test ale provedla již v roce 2006. Následkem toho se vyostřily její vztahy nejen s USA, ale také s Japonskem a Jižní Koreou. OSN v návaznosti na stupňující se hrozbu, zavedla proti KLDR řadu ekonomických sankcí.