Dienstbier vrací úder. Šlechtové hodil na hlavu její vlajkovou loď

ČSSD vs. ANO

Dienstbier vrací úder. Šlechtové hodil na hlavu její vlajkovou loďNOVÉ
Ministryně Karla Šlechtová Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Klíčový zákon z dílny ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO), který by po 15 letech zasáhl do pravidel pohřbívání nebožtíků, narazil ještě před úvodním kolem projednávání na vládě. Hned v počátku ho zarazil úřad ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který ho šéfce resortu vrátil k přepracování. Připomínky měl hlavně k vymezení veřejných a neveřejných pohřebišť, na kterých by se nově umožnily pohřby bez rakve. To u nás praktikují předně muslimové.

„Nedostatků byla v novele celá řada. Kdyby to bylo jen několik konkrétních připomínek, návrh zákona se dofinalizuje s předkladatelem na zasedání Legislativní rady vlády. Šlo o celou řadu věcných i legislativně-technických záležitostí, které je ještě třeba vyjasnit,“ uvedl deníku Echo24.cz k novele zákona o pohřebnictví Jiří Souček z tiskového odboru ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který současně stojí v čele Legislativní rady vlády (LRV).

Přepracovat tak bude muset resort Šlechtové podle Součka předně pasáž upravující veřejná a neveřejná pohřebiště. Poradní orgán vlády v oblasti legislativy, který má za úkol chystané úpravy projednat ještě před tím, než jdou na vládu, a zaujmout k nim stanovisko.

Novela zákona, kterou ministryně připravovala dva roky, by měla v této oblasti nově umožnit pohřby bez rakve dle některých náboženských zvyklostí na neveřejných hřbitovech, a naopak na těch veřejných je zakázat. Přestože současná legislativa automaticky počítá s pohřbíváním do rakve, výslovně to neřeší. Šlechtová by to teď chtěla napravit. Způsob uložení ostatků by si hřbitovy určily v provozním řádu, který by musel následně schválit krajský úřad i místní hygienická stanice.

Pohřby bez rakve vychází z náboženských pravidel židů či muslimů. Jednotlivé židovské obce, které u nás spolu s římskokatolickou církví provozují nejvíce neveřejných hřbitovů, je však nepraktikují. Oproti tomu muslimové žijící u nás nebožtíky čas od času bez rakve uloží. Podle odhadů Muslimské obce v Praze se v Česku od revoluce realizovala zhruba stovka muslimským pohřbů.

Ty by byly nově možné pouze na neveřejných pohřebištích, které jsou u nás spjaty především s židovskými obcemi či římskokatolickou církví. Muslimové v tuzemsku registrovaný soukromý hřbitov nemají. Pohřby podle islámských pravidel se nyní konají na muslimských hřbitovech v Praze, Brně nebo Třebíči. Změna zákona by se tak podle ministerstva měla projevit právě na těchto částech veřejných pohřebišť.

Rakve ze dřeva i pohřby dětských plodů

Podle ministerstva pro místní rozvoj se na Legislativní radě vlády řešila také legislativní úprava ohledně osob, na které přechází pronájem hrobového místa, či formy zřizování ochranných pásem kolem veřejných pohřebišť. „Byla také dohodnuta úprava terminologie a detailnější řešení přestupků s cílem zabránit hanobení těla zemřelého a zajistit dodržování povinností stanovených zákonem,“ uvedl k tomu resort Šlechtové.

„Na LRV proběhla standardní právní diskuze, která je běžná u všech návrhů zákonů předkládaných vládě. Veškeré výhrady byly vysvětleny nebo zapracovány a následně projednány a odsouhlaseny se zpravodaji a vládní legislativou. Novela zákona o pohřebnictví má zabránit především zneužívání situace pozůstalých takzvanou pohřební lobby k draze placenému nedůstojnému nakládání s ostatky,“ doplnilo posléze ministerstvo pro místní rozvoj s dodatkem, že návrh by měl být vládě zaslán již zkraje příštího týdne.

Debaty by mohly vzbudit i další chystané novinky, které norma přinese. Šlechtová by chtěla umožnit pohřby plodů po potratu a mrtvě narozených dětí, které jsou dle současné legislativy likvidovány s biologických odpadem. Zakázat plánuje i nejlevnější papírové rakve. Lidé si tak budou muset připlatit za rakve celodřevěné, které jsou podle ministerstva hygieničtější „hygienicky i ekologicky příznivější“.

Díky připomínkám schvalování zákona nabralo zpozdění, na vládu se měl původně dostat už v září. Pokud projde sněmovnou, platit by mohl začít od července příštího roku.

Jiří Dienstbier, pod nějž Legislativní rada vlády spadá, přitom v posledních týdnech čelil kritice opozice, že v rámci své agendy není příliš aktivní. Pustil se do něj nakonec i ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš, podle kterého by se Dienstbierův úřad pro lidská práva měl zrušit a rada personálně obměnit. Brání prý podle něho schvalování zákonů. Nejde přitom o jediný střet vládních partnerů.

Čtěte také: Pohřby bez rakve jen v soukromí. Šlechtová zakáže muslimské hřbitovy

Konec rakví z papíru. Lidé si budou muset připlatit tisíce za dřevěné

Šlechtová s Babišem zneužívají ministerstvo pro kampaň ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články