Skandál v Německu: blogeři zveřejnili tajné materiály
ÚTOK NA SVOBODU SLOVA?
Úterní rozhodnutí německého ministra spravedlnosti odvolat nejvyššího státního zástupce Haralda Rangeho se dočkalo ostrého odsouzení ze strany německé opozice. Ministr Rangeho odvolal kvůli tomu, že zahájil vyšetřování blogu Netzpolitik.org, který podezříval z vlastizrady. Obvinění zakládal na tom, že blog zveřejnil tajné materiály německé kontrarozvědky o tom, že zpravodajci plánují rozšířit monitorování internetu. Opozici vadí, že ministr nezasáhl v případu dříve a nenechal vyšetřování zastavit hned na začátku.
„Ministr Maas z celé záležitosti neunikne jen tím, že Rangeho obětoval jako šachového pěšce. Musí co nejdříve vysvětlit, jakou roli měl v tomto útoku na svobodu tisku,“ řekla deníku Passauer Neue Presse předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Podle ní ministr o vyšetřování blogu Netzpolitik.org dlouho věděl, ale nebránil mu a naopak Rangeho podporoval.
Kriticky se k Maasově roli staví i neparlamentní Svobodná demokratická strana (FDP). „Odvolání nejvyššího státního zástupce kvůli stále probíhajícímu vyšetřování je v německé historii ojedinělé. A ministr Maas se plete, pokud si myslí, že tímto krokem odvrátí pozornost od svého vlastního selhání,“ řekl deníku Die Welt místopředseda FDP Wolfgang Kubicki.
Proti Maasovi vystupují i někteří vládní poslanci. Hans-Peter Uhl z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) obvinil sociálnědemokratického ministra spravedlnosti, že na přípravě obvinění blogu z vlastizrady se státním zastupitelstvím tři měsíce spolupracoval. Nynější odvolání Rangeho označil Uhl v televizi ARD za „hysterické rozhodnutí“, které bylo ukvapené a špatné.
Tajná služba posílí monitoring internetu
Spor v německé justici začal poté, co blog Netzpolitik.org ve dvou článcích odhalil plány německé kontrarozvědky, Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), rozšířit sledování internetu. Kvůli tomu blog zveřejnil výňatky z tajných dokumentů úřadu. Nejvyšší státní zastupitelství kvůli tomu obvinilo blog z vlastizrady.
Po vlně kritiky Range vyšetřování pozastavil a sestavil expertní skupinu, která měla prověřit, zda v daném případě skutečně došlo k vyzrazení státního tajemství. Vyšetřování vyvolalo v Německu poprask, novinářské svazy i řada politiků ho označila za útok na svobodu vyjadřování. Ke kritickým hlasům se minulý týden připojil i Maas a vyzval Rangeho, aby vyšetřování zastavil. Nejvyšší státní zástupce to označil za nepřípustné vměšování politiky do nezávislosti justice, Maas ho následně v úterý zbavil funkce.
Netzpolitik.org je jedním z nejznámějších německojazyčných blogů a jeho obvinění z vlastizrady vyvolalo v Německu poprask. Protestovaly proti němu novinářské svazy, pochybnosti o oprávněnosti vyšetřování dali najevo kromě Maase také kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Thomas de Maiziére.
Zakladatel blogu Markus Beckedahl ve středu odvolání Rangeho uvítal. „To nám ale nestačí. Požadujeme okamžité zastavení vyšetřování, které se proti nám stále vede. Nejsme žádní vlastizrádci,“ uvedl na Facebooku.