Británie po volbách: posprejovaný pomník a snědený klobouk
BRITÁNIE PO VOLBÁCH
Ačkoli ve čtvrtečních volbách jasně zvítězili konzervativci Davida Camerona, Británie si neoddychla. Po oznámení konečných výsledků se v Londýně rozhořely protesty proti úsporným opatřením vlády „toryů“ a bývalý předseda Liberálních Demokratů musel sníst svůj klobouk. Zemi navíc v příštích letech čeká problematické referendum o vystoupení z Evropské unie a není jisté, jak se k němu postaví Skotsko – svým proevropským postojem by mohlo ohrozit soudržnost celé EU.
Samotným volbám předcházela dlouhá a intenzivní kampaň, kde se prakticky všechny strany chovaly, jako kdyby mělo jít o poslední hlasování v dějinách ostrovní říše. Vzhledem k tomu, že konzervativci vyhráli opravdu jednoznačně, nikoho příliš nepřekvapila rezignace lídrů opozičních stran. Liberální demokrat Nick Clegg, Labourista Ed Miliband a předseda Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage odstoupili ze svých postů a smířili se s vítězstvím „toryů“.
Řada obyčejných Britů se ovšem s výsledky voleb nesmířila a Londýn kvůli tomu v sobotu ochromily protivládní protesty. Stovky lidí přišly nahlas říct svůj názor před premiérské sídlo na Downing Street. Když se demonstranti, kteří houkali na houkačky, bouchali do hrnců a pokřikovali vulgarity, snažili prodrat skrz policisty stojící u brány před premiérskou rezidencí, propukla bitka. Podle agentury Reuters demonstranti po strážcích zákona házeli láhve, plechovky a dýmovnice. Kdosi po nich dokonce hodil jízdní kolo.
‚Zas*aná toryjská špína!‘
Ne všichni nespokojení občané se ovšem projevili násilně. Protestů se zúčastnila například operní pěvkyně a zpěvačka Charlotte Church, která svůj názor na věc vyjádřila pomocí jednoduchého transparentu. „Jsem naštvaná jako svi*ě a nebudu to dále snášet,“ hlásal. Graficky se vyjádřil i neznámý vandal, který v průběhu odpoledne posprejoval památník, který připomíná zásluhy britských žen během druhé světové války. Na památníku teď díky jeho uměleckému projevu září křiklavě rudý nápis „zas*aná toryjská špína“.
Charlotte Church 'mad as hell' as she joins anti-Tory protest rally in Cardiff http://t.co/waY7xJUxKU pic.twitter.com/ukN38iY7WI
— I'm a JSA claimant (@imajsaclaimant)
May 9, 2015
Příčinou protestů byla úsporná opatření, která ve svém minulém funkčním období zavedl staronový ministerský předseda David Cameron. Miliony Britů pocítily utahování opasků na vlastní kůži a Cameronovy výroky o tom, že úspory budou pokračovat i v tomto funkčním období, je zřejmě příliš neuklidnily.
Anti-Tory protesters deface war monument on Whitehall http://t.co/rTe5NmfcS2 pic.twitter.com/yb2gceMpI1
— The Telegraph (@Telegraph)
May 10, 2015
Poněkud smířlivější postoj k vítězství konzervativců zaujal bývalý diplomat a šéf volebního týmu Liberálních demokratů lord Paddy Ashdown. Ten během politické debaty, která se konala v době, kdy se objevily první volební výsledky, řekl, že pokud se potvrdí prohra Liberálních demokratů, sní na veřejnosti svůj klobouk. Tímto slibem na sebe upoutal značnou pozornost a lidé zejména na sociálních sítích začali spekulovat, kdy a jak svůj klobouk sní.
Když aristokrat Ashdown zjistil, že liberálové skutečně utrpěli zdrcující porážku, nezbývalo mu než se k celé záležitosti postavit čelem. Ty, kdo se domnívali, že si pokrývku hlavy ochutí například kečupem a následně ji spolyká, ovšem zklamal – v pořadu stanice BBC snědl pouze dort ve tvaru klobouku, nikoli klobouk samotný. Podobně dopadl i labourista Alastair Campbell, který rovněž slíbil, že v případě vítězství konzervativců sní nějaké oblečení. Konkrétně šlo o skotský kilt a podle fotky, která se objevila na Twitteru, mu moc nechutnal.
An addendum - sometimes being wrong can be unexpectedly sweet. #bbcqt #GE2015 @campbellclaret @paddyashdown pic.twitter.com/9CWgZKfwjK
— BBC Question Time (@bbcquestiontime)
May 8, 2015
Skotsko jako nástroj ruské propagandy
Čtvrteční volby ovšem kromě pouličních protestů a jedení oblečení přinesly i vážnější problémy. Skotská národní strana (SNS), která na podzim loňského roku utrpěla zdrcující porážku v souvislosti s referendem o nezávislosti, zcela jednoznačně zvítězila ve svých volebních obvodech. Podařilo se jí získat 56 z celkových 59 křesel, která jsou v Dolní sněmovně pro Skoty vyhrazena. Vítězství SNS sice není až tak překvapivé – vždyť skotskou společností pravidelně rezonují vlny nacionalismu – ale může představovat určité riziko v souvislosti s dalším důsledkem letošních voleb.
Řeč je o referendu o setrvání Velké Británie v Evropské unii, které již před volbami slíbil a po oznámení výsledků potvrdil, staronový premiér David Cameron. Skotsko, včetně jeho národní strany, se svými postoji totiž nachází spíše na levé straně politického spektra a zahraničněpoliticky je proevropské. Naproti tomu Anglie, kde jasně vyhráli konzervativci, je spíše pravicová a – byť v menší míře než strana UKIP – euroskeptická. V souvislosti s referendem proto není jisté, jak by se k jeho výsledkům jednotlivé části Spojeného království postavily.
Objevily se například domněnky, že kdyby se země skutečně rozhodla Evropskou unii opustit a navázat tak na svoji historickou tradici, která velí, aby ostrovní říše do kontinentálních záležitostí příliš nezasahovala, setkalo by se to s nesouhlasem většiny Skotů. Pokud by k této situaci skutečně došlo, příliš by se nelišila od toho, co se nyní odehrává na Ukrajině – jedna část země si přeje jiné zahraniční vazby a směřování než druhá část.
Tato hypotetická situace by mohla vyústit v nové snahy Skotů o nezávislost. V roce 2014 se tito ovšem v referendu rozhodli zůstat v Británii a tak není jisté, jak by se nastalá situace řešila. Hrozilo by, že se Skotsko bude chtít odtrhnout stejně tak, jako se pokusily odtrhnout dvě samozvané „lidové republiky“ na Donbase. Této analogie, která sice poněkud pokulhává, ale na první pohled působí věrohodně, by mohl mistrně využít prezident Putin a zarazit tak další klín do nejednotného evropského společenství.