Farageovi se v Británii nelíbí ani po brexitu, chystá stěhování do USA
Z kritika EU velvyslancem?
Jeden ze strůjců odchodu Velké Británie z Evropské unie Nigel Farage vážně uvažuje o tom, že svou zemi natrvalo opustí. Jeho novým domovem by se měly stát Spojené státy americké, kde by podle spekulací v britském tisku dokonce mohl vykonávat funkci velvyslance. Britská premiérka Theresa Mayová však o podobné variantě neuvažuje, naopak by diplomatické vztahy mezi svou vlastí a USA vybudovala za pomoci vlastních lidí.
Ani splněný sen v podobě odchodu ostrovního království z EU, za který Farage silně lobboval i v rámci vyhrocené kampaně před referendem o takzvaném brexitu, zřejmě prozatímního šéfa Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) nepřesvědčil o pohádkově prožitém zbytku života ve své vlasti. Naopak sám hlavní propagátor této myšlenky zřejmě jen pár měsíců od rozhodnutí britských voličů zvedne kotvy a usadí se v jiné zemi.
Novým domovem Farage i jeho ženy Kirsten by se podle The Times měly stát Spojené státy. Politik totiž další život v Británii prý nepokládá za snesitelný, zejména kvůli stupňujícím se slovním útokům nejen vůči němu, ale i jeho manželce. Právě v USA přitom vidí bezpečný přístav, kde by mohl na nějaký čas opět bez starostí žít.
Stěhování dosavadního člena Evropského parlamentu by nahrávala i pochvalná vyjádření nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten přes oceán vzkázal, že by Farage byl skvělým velvyslancem právě ve Spojených státech.
Many people would like to see @Nigel_Farage represent Great Britain as their Ambassador to the United States. He would do a great job!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 22. listopadu 2016
Bulvární deník Daily Mail dokonce informuje o tom, že za tímto účelem se oba muži setkají příští měsíc při jednání ve Washingtonu. Farage přitom prý Trumpovi přímo řekne, že by kvůli postu velvyslance dobrovolně opustil jak funkci šéfa UKIP, tak své křeslo v Evropském parlamentu.
Proti Farageovi na postu velvyslance v USA se však postavila britská premiérka Theresa Mayová, která chce tuto pozici obsadit některým ze svých vlastních spolupracovníků. „Nově zvolený prezident Spojených států už promluvil o tom, že cítí vznik stejně blízkého vztahu, jaký panoval mezi Reaganem a Thatcherovou. Nevím o tom, že by mluvil o někom třetím,“ rýpl si v deníku The Guardian do přehnaných ambicí Farage mluvčí Mayové.
Jmenování Farage do funkce velvyslance příliš ani nenahrává postoj ministra zahraničí Phillipa Hammonda. „Není věcí ostatních zemí, aby rozhodovali o tom, koho nominujeme jako velvyslance. Pokud budu někdy potřebovat radu od Nigela Farage, mám jeho číslo a zavolám mu,“ uvedl ministr. Zdá se tedy, že prozatím je pravděpodobné pouze Farageovo stěhování, nikoliv však jeho nové pracovní místo.