ČSSD hledá lídra. Běhounek kandidaturu podmínil návratem Haška, Tejce a Zimoly

Běhounkovy podmínky

ČSSD hledá lídra. Běhounek kandidaturu podmínil návratem Haška, Tejce a ZimolyAKTUALIZOVÁNO
Jiří Běhounek Foto:

Foto: KÚ Vysočina

1
Domov
Sdílet:

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek je ochoten uvažovat o kandidatuře na šéfa ČSSD. Novinářům to řekl po svém nedělním vystoupení na jednání širšího vedení sociální demokracie v Hradci Králové. Straníkům představil několik podmínek, za kterých by byl ochoten se strany ujmout.

Chce například to, aby dostali prostor výrazní členové ochotní pracovat, kteří byli v poslední době odsunuti do pozadí. Výslovně zmínil někdejší hejtmany Jihočeského kraje Jiřího Zimolu, Jihomoravského kraje Michala Haška či bývalého předsedu poslaneckého klubu Jeronýma Tejce.

„Řekl jsem několik záležitostí, které se musí stát. Pokud se stanou, jsem ochoten o tom uvažovat, to jsem nikdy nezpochybnil. Ale ta výzva není o mně,“ řekl Běhounek novinářům během dnešního jednání širšího vedení ČSSD. Zmínil například to, aby se nehledělo na staré výčitky a animozity, aby strana začala využívat informační technologie a řešila otázku svého sídla, Lidového domu v Praze.

Běhounek je přesvědčen, že bez návratu některých upozaděných osobností „to nejde dál“. „Strana se potom nemůže dát nijak dohromady,“ konstatoval. Zimola, Hašek a Tejc přitom byli po volbách před čtyřmi lety aktéry tzv. lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana, kde někteří sociální demokraté jednali o povolební perspektivě bez lídra ČSSD Bohuslava Sobotky. Hašek a Tejc ale prohlásili, že se do vedení ČSSD vrátit nechystají.

Běhounka k vyjádření ohledně kandidatury vybídl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD), který navrhuje, aby sociální demokracie na jaře svolala sjezd kvůli změně stanov a diskusi. „Teprve poté, až budou přeregistrovány na ministerstvu vnitra, provést volbu podle těchto stanov,“ vysvětlil novinářům Netolický. Krok by umožnil kandidovat Běhounkovi, který není členem strany. Stanovy přitom požadují, aby předseda a místopředsedové byli v ČSSD alespoň čtyři roky.

Tejc řekl, že vedení ČSSD v neděli odmítnutím přímé volby předsedy jasně ukázalo, že má nulovou sebereflexi. „Chce ponechat osud strany nikoliv v rukou členů, ale funkcionářů zodpovědných za poslední volební výsledek. V takové situaci se o žádný návrat ani pokoušet nechci,“ uvedl Tejc.

Hašek kandidaturu do vedení nezvažuje. „Podmínkou by neměl být ani něčí návrat. Já, Jeroným Tejc i Jiří Zimola jsme stále členy ČSSD. Za sebe říkám, že mohu pomoct, pokud bude o moji pomoc skutečný zájem,“ řekl Hašek. Podle něj je situace strany kritická a nejde jen o funkce, ale skutečný restart a záchranu. Běhounkovi by jako nestraníkovi s výbornými výsledky měla být ČSSD vděčná za ochotu se v této těžké době angažovat. „Už nynější kroky do sjezdu mohou ČSSD pomoct získat zpět ztracenou důvěru, ale můžeme také bohužel ztratit všechno. Pokud si nepřipustíme tvrdou realitu, že je chyba v nás, a nikoliv ve voličích. Není možné výsledek sedm procent brát tak, že nás lidé nepochopili. Dostali jsme jasný vzkaz, a to změnit se rychle, jinak nás čeká osud polské nebo maďarské levice, které jsou nevýznamnými mimoparlamentními subjekty,“ zdůraznil Hašek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Netolický řekl, že stávající stanovy ČSSD omezují. „Pan Běhounek třeba není člen ČSSD, ale je všeobecně uznávaný. Je to člověk, který je devět let hejtmanem, pět let poslancem, z mého pohledu může ČSSD sjednotit a stabilizovat,“ uvedl. Ocenil, že za určitých podmínek je Běhounek ochoten kandidovat. „Nový předseda by měl být obklopen lidmi, kteří mu věří a s kterými se mu bude dobře spolupracovat,“ řekl Netolický.

Sjezd ČSSD bude 18. února v Hradci

Mimořádný sjezd sociální demokracie, který je reakcí na slabý výsledek strany v letošních sněmovních volbách, se uskuteční 18. února v Hradci Králové. Návrh předsednictva v neděli schválilo širší vedení strany, informovala ČSSD na Twitteru. Na dnešním jednání podle informací ČTK naopak neprošel návrh, aby byl předseda zvolen všemi členy. Hlasovat tak budou stejně jako letos na řádném sjezdu v Brně delegáti.

S návrhem únorového sjezdu přišlo předsednictvo začátkem listopadu po naléhání členů strany, kteří si přáli, aby se uskutečnil co nejdříve. Užší vedení ČSSD totiž původně navrhovalo 7. duben, kdy sociální demokracie oslaví 140. výročí založení. Kvůli finančnímu výpadku způsobenému nízkým počtem hlasů si strana navíc nebude prostory pro sjezd pronajímat, ale uspořádá ho ve vlastním objektu v Hradci.

Před dnešním jednáním ústředního výboru ve stejné budově kulturního domu v Hradci některé regiony avizovaly, že navrhnou vícedenní sjezd, popřípadě přímou volbu předsedy. ČSSD v letošních volbách do Sněmovny obhajovala 20,45 procenta, ale získala jen 7,27 procenta hlasů, což pro dosud nejsilnější parlamentní stranu znamená 15 mandátů v dolní komoře. Na sjezdu má proto skončit současné vedení.

Čtěte také: Petr Bendl nebude poslancem ODS. NSS rozhodl, že zvolen byl Martin Kupka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články