Ovčáček odvádí pozornost od Mynáře. Žhaví sítě

Mediální politika Hradu

Ovčáček odvádí pozornost od Mynáře. Žhaví sítěNOVÉ
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček stupňuje svou aktivitu na sociálních sítích v době, kdy se stále čeká na dořešení kauzy bezpečnostní prověrky vedoucího hradní kanceláře Vratislava Mynáře. Zatímco kancléř podal proti rozhodnutí NBÚ rozklad a čeká na vyjádření úřadu, Ovčáček denně zásobuje internet množstvím příspěvků a glos. Vkládá je nyní i několikrát za den a často skrze ně nastoluje požadovanou agendu.

Média i veřejnost si už pomalu zvykla na skutečnost, že skrze své účty na sociálních sítích mluvčí Miloše Zemana běžně informuje o stanoviskách hlavy státu. V poslední době ale na účtech Jiřího Ovčáčka přibývá stále více nejrůznějšího obsahu, včetně sdílení článků některých zpravodajských serverů.

Ovčáček tak patrně propadl kouzlu sociálních sítí, kdy právě za pomocí různých článků i bez komentáře nastoluje agendu a dává záměrně prostor k diskuzi pod příspěvkem. Mluvčímu prezidenta tak očividně nestačí jeho pravidelné tiskové konference a využívá stále více informační kanály mas dnešní doby. Na sociální sítě přispívá v současnosti i několikrát denně v porovnání s uplynulými měsíci, kdy účty využíval sporadicky nejvíce několikrát do týdne.

Jedním z možných vysvětlení zvýšené aktivity Ovčáčka může být i snaha Hradu odvést pozornost od Vratislava Mynáře. Ten od svého nastoupení do funkce hradního kancléře v březnu 2013 čekal na bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. NBÚ mu ji neudělil a on se nyní odvolal. Nemusí se jednat pouze o Mynáře, ale o celkovou snahu odlákat pozornost veřejnosti od množství kontroverzních vyjádření prezidenta Zemana nebo obecně témat spojených s institutem hlavy státu.

K vyjádření souhlasu většinou používá levicovější média, jako je Právo, naopak v případě nesouhlasu sdílí spíše ty pravicovější a alternativní, jako je třeba Svobodné fórum Pavla Šafra. „Černý týden Pražské kavárny pokračuje. Začíná připomínat výbuch senkrovny (septik pozn. red.), dle zvyšující se frekvence urážek a vulgarit,“ glosoval na příklad naposledy Ovčáček.

„Kam směřuje česká žurnalistika, když někteří novináři neví, že Ústava ČR stojí nad všemi ostatními zákony? Článek 63 Ústavy ČR uvádí zcela jasně, že prezident republiky: pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí,“ podivoval se pak nad titulkem Lidových novin, který v souvislosti s možným odvoláváním velvyslanců prezidentem hlásal, že Zeman ignoruje zákon.

Fašisti, pražská kavárna a Rusko

Ke konci září, kdy se otázka absence Mynářovy prověrky znovu otevřela, tak Jiří Ovčáček pilně zaplňoval své profily. K tomu mu mimo jiné posloužila i akce skupiny Ztohoven s vyvěšením rudých trenek na místo standarty, kterou prohlásil za fašizaci pražské kavárny. Mynářovi právníci už proti rozhodnutí podali k NBÚ rozklad a zvažují nyní i kasační stížnost. Samotné vyřízení prověrky se tak může protáhnout na dalších mnoho měsíců.

Na Twitter a zejména Facebook pak Ovčáček přidává mix obsahu, který se podobá profilu běžného občana. Mimo „oficiální“ fotografie z cest prezidenta a jeho vyjádření, jako byl například poslední Zemanův výrok o možném vyhoštění norské velvyslankyně, se Jiří Ovčáček nezdržuje ani komentářů k proslulé „pražské kavárně“ nebo kritiky některých médií. To doplňují odkazy beze slova, jako je nedávné sdílení článku Novinek s titulkem „Evropa potřebuje zlepšit vztahy s Ruskem, říká Juncker“.

Větší uvolněnost na Facebooku

Zatímco na Twitteru zveřejňuje hradní mluvčí zpravidla zásadnější prohlášení a fotografie z cest prezidenta, případně výroky ke kauzám, jako jsou dnes již legendární případy domnělého tvrzení Ferdinanda Peroutky nebo trenýrek nad Pražským hradem, na Ovčáčkově Facebooku je toho k vidění víc.

Ovčáčkův Facebook není vedený jako stránka, ale jako běžný profil osoby. Je nastaven dokonce tak, že může kdokoliv, koho mluvčí přijme za přítele – a přijímá drtivou většinu žadatelů, přidávat na jeho zeď. Možnosti komentovat čas od času využívá i sám Ovčáček, který místy jízlivě odpovídá na kritiku, jindy zase děkuje za přání všeho nejlepšího od četných fanoušků.

Na rozdíl od veřejných příspěvků na Twitteru se ty facebookové nedají vkládat nebo zobrazovat mimo profil právě proto, že Jiřího Ovčáčka musíte mít na Facebooku „v přátelích“. I proto možná mluvčí Miloše Zemana pociťuje na této platformě větší uvolněnost a své příspěvky tak moderuje s menším důrazem. Za zmínku stojí i fakt, že zatímco na Facebooku přijímá téměř všechny žádosti o přátelství, tak na Twitteru si „drží“ nulový počet sledovaných z jeho strany.

Čtěte také: Ovčáček jako lingvista. Opět dokazuje, že Peroutka selhal. A opět chybně

Vyšetřování skončilo. Kauza trenýrek míří na státní zastupitelství

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články