Volební punk na severu. Budou se na Ústecku opakovat volby?

ROZPORY V RÁMCI JEDNOHO HNUTÍ

Volební punk na severu. Budou se na Ústecku opakovat volby?NOVÉ
Kandidátce na senátorku Aleně Dernerové hrozilo to samé, jako celému hnutí Severočeši.cz. Hana Jeníčková ji chtěla nechat vyškrtnout. Volby do Senátu by bez ní vypadaly úplně jinak. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Derner
1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Hnutí Severočeši.cz chce žalobou napadnout průběh krajských voleb v Ústeckém kraji. Před volbami totiž jejich zmocněnkyně Hana Jeníčková stáhla celou kandidátku hnutí. O to samé se snažila i s kandidátkou do Senátu Alenou Dernerovou, ale nakonec neúspěšně. Hnutí se okamžitě poté obrátilo na krajský soud a ten den před volbami tento krok potvrdil. Hnutí tak na kandidátce nemělo jediné jméno. Severočeši.cz nyní doufají, že by se volby mohly opakovat. Politická situace na Ústecku je ale mnohem komplikovanější a připomíná bizarní seriál. Hnutí má totiž spletitou historii a dnes je navíc rozdělené na dvě znepřátelené větve.

Týden před volbami přišla na krajský úřad Hana Jeníčková a z kandidátky hnutí Severočeši.cz nechala stáhnout všechny kandidáty do zastupitelstva kraje. Vystupovala jako zmocněnkyně hnutí a úřednice jí tak vyhověla. Severočeši ve volbách měli obhajovat devět mandátů, které se jim podařilo získat v roce 2012. Nakonec ale zůstala jejich kandidátka prázdná. Nedal jim totiž za pravdu ani krajský soud, ke kterému se hned po stažení kandidátů obrátili, protože Jeníčková podle nich neměla na stažení kandidátky právo a udělala to jen ze msty.

Lidé ale mohli hnutí volit, i přesto, že hnutí na kandidátce nemělo žádného kandidáta. Mluvčí úřadu Petra Báčová uvedla, že odvolání kandidátů automaticky neznamená neplatnost hlasovacího lístku a neplatnost odevzdaného hlasu. Okrskové volební komise tedy standardně sečetly platné hlasovací lístky pro hnutí a jejich počet uvedly v zápise o průběhu a výsledku hlasování. Severočeši.cz nakonec i s prázdnou kandidátkou získali 2,13 procenta hlasů.

O stejný kousek se Jeníčková pokusila na magistrátu s kandidátkou do Senátu Alenou Dernerovou. Tam nicméně úřednice stažení nepovolila. Podle některých informací proto, že na úřadě sedí lidé z hnutí Severočeši, kteří na úřednici zatlačili, podle jiných si nebyli úředníci jistí, zda Jeníčková může za hnutí jednat. Pokud by se jí ale stažení Dernerové povedlo, senátní volby by dopadly zcela jinak. Dernerová totiž obě kola v obvodě Most výrazně ovládla a obhájila senátorské křeslo.

Opakování voleb?

Hnutí Severočeši.cz teď doufá v nové volby. Hodlá podat další žalobu, tentokrát na průběh voleb. „Pracujeme na tom a do 21. října podáme stížnost,“ potvrdil serveru Echo24.cz poslanec Bronislav Schwarz, který byl dříve předsedou hnutí Severočeši.cz. Jak velké šance na úspěch mají, ale není jisté.

„Nejsem si jistý, nakolik to má podobu nějakého deliktu. Nejedná se o zneužití volební kampaně ani o nějaké nelegální vystupování protikandidátů,“ uvedl serveru Echo24.cz odborník na Ústavní právo Jan Kysela, podle kterého navíc hodně předjímá už první rozhodnutí krajského soudu. Navíc se podle něj jedná o primárně vnitrostranický problém.

Ve stejném duchu se vyjádřil i člen státní volební komise Václav Henych. „Je to nestandardní věc a pokud si pamatuji, v krajských volbách se tento případ nebo případ tohoto druhu stal poprvé. Fakt je, že ten problém byl způsoben uvnitř této strany, a myslím si, že není úplně šťastné, když se tyto věci vyřizují přes orgány, ať již státní správy, samosprávy nebo případně přes soudy,“ uvedl Henych v hodnocení průběhu voleb pro Českou televizi (ČT).

Můžeme Dernerovou volit?

Dohru by teoreticky mohla mít i snaha vyškrtnout ze senátní kandidátky Dernerovou. Už během pátku a soboty, kdy probíhalo první kolo voleb do Senátu, se objevily informace, že lidé si nejsou jisti, zda mohou Dernerovou volit. „Tady byl pěkný zmatek, protože mě lidé zastavovali na ulici a ptali se, zda-li teda mohu kandidovat nebo nemohu,“ komentovala situaci pro ČT Dernerová.

Lidé jí podle její slov volali dokonce na mobilní telefon, aby se ujistili, že pro ni mohou hlasovat. Sama Dernerová prý měla velký strach, že se do druhého kola kvůli zmatkům nedostane.

Zmatek tedy nakonec mohl ovlivnit i volební výsledek. „Řadu potencionálních voličů to mohlo znejistit a odradit od účasti u voleb, protože přesně nevěděli, zda jejich hlas nepropadne. Mohli být i otrávení tahanicemi okolo a spory uvnitř Severočechů. Tipoval bych, že kdyby ke sporům nedošlo, má paní Dernerová podporu ještě vyšší,“ uvedl v rozhovoru pro Deník politolog Jan Kubáček.

Dvě „rozhádané“ větve

Právě ve vnitrostranické situaci, kterou zmiňoval Kysela i Henych, je zakopaný pes a hnutí má spletitou historii. Zakládal ho v roce 2008 severočeský podnikatel Jiří Zelenka, který měl už dříve v politice zkušenosti. Podporu měl přislíbenou od bytového družstva Krušnohor, které je nesmírně vlivnou organizací, protože vlastní na polovinu bytů v Mostě a jejímž předsedou je František Ryba. U zrodu byla také Jeníčková, která od února 2009 figuruje v rejstříku ministerstva vnitra jako první místopředsedkyně strany.

Po krajských volbách v roce 2012, kdy Severočeši nezaznamenali očekávaný výsledek, došlo ve hnutí k dohadům. V té době se od sebe oddělily dvě větve – na jedné straně to byl Ryba z družstva Krušnohor a Jeníčková, na druhé Zelenka spolu se Schwarzem (ten se v roce 2013 dostal na kandidátce hnutí ANO do Poslanecké sněmovny) -, které se nemají příliš v lásce.

V celém příběhu figuruje ještě Luboš Pitín, který je označován za pravou ruku Jeníčkové. Ten založil další stranu NOVÝ SMĚR, se kterou v těchto krajských volbách kandidoval (získal 1,5 procent hlasů a zůstal stejně jako Severočeši.cz bez mandátu). Jeníčková se tak pravděpodobně snažila Pitínovi stáhnutím kandidátky Severočeši.cz zmenšit konkurenci.

Kupčení s hlasy a pomluvy

Jeníčková je přitom na Mostecku zkušenou volební matadorkou. Čelí obžalobě z maření komunálních voleb v roce 2014. Spolu s bývalým ředitelem městské sportovní haly měla kšeftovat s hlasy voličů v Chánově. Hlavním důkazem je nahrávka svědka Petera Baža z Chánova. Za všimnutí stojí to, že Bažovi nahrávací zařízení půjčil právě Zelenka.

Zelenka pro změnu čelil obvinění z pomluvy, na což v dubnu upozornil server Neovlivni.cz. Všechno se točí kolem nahrávky, na které je zachycené podezření z korupce a kterou policii Zelenka předal. Poté v komentářích a na sociálních sítích připisoval celu aféru na účet mostecké zastupitelky hnutí ANO a rovněž náměstkyně na ministerstvu životního prostředí Berenice Peštové. Ta se ale bránila trestním oznámením. Policie jí nejdříve dala za pravdu, poté ale trestní stíhání zrušila jako nezákonné.

Čtěte také: Senátní volby vrcholí: Babiš nazval Mládka politickým parazitem

‚Zimola má za úkol rozebrat ČSSD.‘ Babiš nařídil ANO koalici na jihu Čech

Byl jste v KSČ a v milicích? Už si přesně nevzpomínám, říká lídr ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články