Británie chce omezit přistěhovalectví. Firmy mají hlásit podíl cizinců

Přípravy na brexit

Británie chce omezit přistěhovalectví. Firmy mají hlásit podíl cizincůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská vláda chce změnit pravidla volného pohybu občanů členských států Evropské unie, na příslušných návrzích zatím pracuje. Ministryně vnitra Amber Ruddová na konferenci Konzervativní strany hovořila například o plánech přinutit britské firmy zveřejnit podíl zahraničních zaměstnanců, chystají se i nová víza pro studenty.

Zveřejňováním podílů zahraničních pracovníků by britské firmy měly podle Ruddové mnohem lépe přispívat ke kontrole migrace do Velké Británie. Cizinci by totiž prý neměli mít možnost „brát práci, kterou mohou zastávat Britové.“ Ruddová také řekla, že britské firmy mají odpovědnost nejen za tvorbu zisku, ale také za zaměstnávání místních obyvatel. „Žádáme je, aby se k nám připojily a nemířily automaticky do zahraničí,“ řekla.

Z předneseného projevu vyplývá i plán britské vlády na zavedení nových studijních víz. Ta by měla omezit zejména docházku cizinců na méně kvalitní britské školy, kde by je naopak mohli nahradit občané Velké Británie. Naopak renomovaných univerzit na ostrově by se nové opatření nemělo dotknout.

Ruddová rovněž oznámila úmysl kabinetu snížit takzvané čisté přistěhovalectví, tedy rozdíl mezi počtem nově příchozích a odchozích cizinců, ze současných 327.000 ročně pod hranici 100.000. K uskutečnění tohoto cíle by mělo být z vládních prostředků uvolněno 140 milionů liber (zhruba 4,5 miliardy korun).

Kvli svému projevu už schytala ministryně i velkou dávku kritiky, včetně nařčení z xenofobie a nálepkování společností. V rozhovoru pro BBC však Ruddová veškerá obvinění odmítla, její návrhy prý mají pouze pomoci zaměstnávání Britů. Řekla také, že v jejím kritizovaném projevu nebylo nic rasistického a že otázka přistěhovalectví by pro politiky neměla být zakázanou zónou.

Vláda britské premiérky Theresy Mayové dala opakovaně najevo, že chce mít plnou kontrolu nad přistěhovalectvím, a to i ze zemí EU. V takovém případě by však Londýn podle unijních představitelů ztratil přístup k jednotnému trhu EU, který je založen na čtyřech svobodách, a to na volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. O dalším omezení migrace do své země tak bude Velká Británie s představiteli EU nadále vyjednávat.

Čtěte také: Británie nesmí vyjednávat o obchodu před brexitem, jinak jí hrozí pokuta

Británie bude blokovat vznik evropské armády. Podkopala by NATO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články