Mýty kolem základní vojenské služby
Obrana
Mezi politiky různých stran od KDU-ČSL až po obskurní Realisty se rozšířila myšlenka, že nejlepší cestou ke zvýšení naší obranyschopnosti je obnovení základní vojenské služby. Opakují se tři mýty:
1. Vojna dělá z chlapců chlapy
Čas milosrdně maže nepříjemné vzpomínky. Řada mladíků se na vojně skutečně naučila mýt podlahu, skládat prádlo do komínků a poslouchat rozkazy. Cenou za tyto schopnosti však byla plošná šikana. A v neposlední řadě až dva promarněné roky života. Skutečně dnes mladí lidé nemohou ten čas strávit užitečněji? Navrhovaná tříměsíční vojna navíc z nikoho chlapa neudělá. Kurz pro připravené a motivované aktivní zálohy trvá 6 týdnů, a tak tak se stihnou jen nejnutnější základy.
2. Vojna zvýší obranyschopnost ČR
Nutnost navýšit výcvikové kapacity by celou armádu na řadu let paralyzovala. Zkušení vojáci by místo vlastního výcviku nebo účasti na misích museli dělat instruktory otrávených záklaďáků. Astronomické výdaje by šly na nákupy potřebného vybavení (k čemu voják bez výstroje). Místo sofistikovaných zbraňových systémů bychom museli pořídit obrovské množství maskáčů, spacáků a pušek. Pro české dodavatele možná dobrá zpráva, ovšem současné způsoby vedení války jsou jinde, nemotivovaní a špatně vycvičení vojáci jsou vlastně k ničemu.
3. Vojna neuškodí české ekonomice
Představa, že když desetitisíce mladých lidí tři měsíce v roce nebudou dělat nic produktivního, na ekonomice se to nijak neprojeví, je nesmyslná. Místo toho, aby chodili do práce nebo se vzdělávali v něčem, co je bude jednou živit, budou čtvrt roku předstírat vojenský výcvik. To naruší harmonogramy semestru i jejich situaci na trhu práce. A zaplatit všem alespoň základní kompenzaci by znamenalo nějakých 5 miliard Kč ročně. Tyto peníze můžeme využít účelněji.
Místo pěstování nostalgických mýtů se pojďme raději zabývat tím, jak dotáhnout současné koncepční kroky v armádě: vybavení, definitivní přechod od sovětské techniky k západní, navýšení počtu vojáků i členů aktivních záloh, soustředění na kyberbezpečnost. To ministerstvo obrany i armádu bohatě vytíží na dlouhé roky. Na konci bude špičková ozbrojená síla dobře napojená na NATO. To je mnohem víc než lze čekat od jakékoli povinné vojny.