Ovčáček ‚usvědčuje‘ Peroutku. Stejným článkem jako gestapo
Hrad hledá kompro
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil další ze série článků Ferdinanda Peroutky, které mají podle prezidenta Miloše Zemana dokázat „morální pochybení“ této novinářské legendy. Tentokrát jde o text s názvem Dynamický život, čímž se však Hrad dopustil obrovského faux-pas. Jak upozornil server Novinky.cz, právě tento článek gestapo použilo jako argument, proč Peroutku poslat do koncentračního tábora. Ani toto zjištění ale Ovčáčka nepřesvědčilo.
Článek dynamický život Peroutkovi předčítal komisař gestapa při výslechu jako hlavní důkaz toho, že by měl být v koncentračním táboře do konce života. Sám Peroutka se o tom zmínil v jiném článku, který publikoval 9. května 1947 v listu Svobodné noviny, uvedl server Abc History.
„Německý cenzor zřejmě pochopil to, co pan Ovčáček pochopit nechce,“ řekl Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky pro Novinky.cz. „Při výsleších gestapem mu bylo sděleno, že toto psaní ho dostalo do vězení,“ dodal.
Podle Ovčáčka se ale na věci samotné nic nemění. „F. Peroutka, stejně jako další protektorátní oficiality, se po březnu 1939 domníval, že se dá sedět s ďáblem v jedné místnosti. Krutý omyl,“ napsal na Facebooku hradní mluvčí v reakci.
A ještě si přistadil: „Nejprve artikuloval druhorepublikovou politiku vlády Rudolfa Berana (viz Češi, Němci a židé), aby plynule navázal v protektorátě jasnou podporou politiky Háchova okruhu (viz Dynamický život nebo Povinnost je jasná). Tato pobřeznová iluze, kterou skvěle vystihuje heslo ‚Býti dobrým Čechem a spolehlivým příslušníkem Říše‘, se definitivně zhroutila nejpozději v listopadu 1939,“ dodal Ovčáček.
Čtěte také: Žaloba na stát. Peroutkova vnučka žádá od prezidenta omluvu
Ovčáček na stránkách Hradu zveřejnil v pondělí teprv druhý podle něho kontroverzní text. Dalších sedm má ještě následovat. „Jsa velkou postavou německých národních dějin, nemůže býti ovšem zařazen do národních dějin národů jiných; maje již své první místo ve Valhalle, nemůže býti postaven do Slavína; kdyby se někdo o to nějak pokoušel, hrozná neupřímnost tohoto pokusu by se naprosto zajisté zprotivila Čechům i Němcům,” vybral citaci Ovčáček z článku Dynamický život.
Kauza okolo Ferdinanda Peroutky se rozpoutala poté, co mu prezident Miloš Zeman v lednu přiřkl autorství článku „Hitler je gentleman“. Právě po něm Ovčáček od té doby bezvýsledně pátrá. Podle historiků i Peroutkových potomků ale novinář žádný takový článek nenapsal.