Kdo mohl za úniky ze spisů? Poslanci se dohadují nad závěrečnou zprávou
Závěry vyšetřovací komise
Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů bude v pátek odpoledne schvalovat svou závěrečnou zprávu. Poslancům ji chce předložit příští úterý. Obsahovat by měla její zjištění a návrhy řešení, popřípadě i návrhy na úpravy zákonů. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) již dříve naznačil, že by mohlo jít o zpřísnění pravomocí pro GIBS a státní zastupitelství.
„Očekávám, ze v pátek schválíme závěrečnou zprávu komise a v úterý by mohla byt projednána na schůzi Poslanecké sněmovny,“ uvedl pro deník Echo24 předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). Popřel tím spekulace, že by poslanci v pátek mohli ukončit zářijovou a současně poslední schůzi před říjnovými volbami, aby se mohli začít naplno věnovat předvolební kampani. K závěrečné zprávě komise by se v tom případě vůbec nedostali.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Komise v závěrečné zprávě zřejmě navrhne úpravu zákonů o svobodném přístupu k informacím i zpřísnění pravomocí pro GIBS a státní zastupitelství. Věnovat by se měla i uniklým nahrávkám rozhovorů novináře MF DNES Marka Přibila s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Natočeni měli být v době, kdy byl někdejší vicepremiér Babiš majitelem vydavatelství Mafra, pod které spadá MD DNES.
Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti sobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil už dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz. Vyšetřovací komise měla proto zjistit, jak a kudy na veřejnost informace ze spisů unikly a zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení.
Poslanecká komise vyslechla za téměř dva měsíce celkem 26 osob. Byli mezi nimi politici, členové bezpečnostních složek, státní zástupci i novináři. Před komisi předstoupil například premiér Bohuslav Sobotka, ministr vnitra Milan Chovanec (oba z ČSSD), ministr spravedlnosti spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa nebo Babišův manažer z Mafry František Nachtigall. Byl zde i policejní prezident Tomáš Tuhý nebo ředitel bývalého protimafiánského útvaru Robert Šlachta.
Doporučeními, která budou v závěrečné zprávě, se bude zabývat už nová sněmovna. Doporučení pro ni sice nebudou závazná, ale podle Plíška by se závěry ve zprávě zabývat měla.